Kdo navrhne Vltavskou filharmonii?
Pražené se konečně dočkají budovy filharmonie, která bude srovnatelná s ostatními významnými koncertními sály nejen v Evropě, ale v celém světě. O její výsledné podobě se však rozhodne až v příštím roce.
Na tuto událost se čeká dlouhých patnáct let
Právě před patnácti lety vyhlašovala Národní knihovna České republiky soutěž na návrh budovy Národní knihovny na Letenské pláni. Soutěž sice proběhla, architekt Jan Kaplický soutěž vyhrál, ale jeho návrh nikdy realizován nebyl. Nyní se Pražané mohou těšit z obdobně významné architektonické události světového významu. Všichni pevně věří, že tentokrát bude vítězný projekt nejen vybrán, ale také skutečně vznikne.
Každé významné evropské město má svou filharmonii
Hamburg se pyšní Labskou filharmonií sousedící s přístavem, v Kodani na břehu moře najdete majestátní Královskou dánskou operu. Stockholmský filharmonický orchestr zase sídlí ve Stockholmské koncertní síni, která letos v dubnu oslavila devadesáté páté výročí. Jen Praha na domovskou budovu České filharmonie a Symfonického orchestru hlavního města Prahy stále čeká, její obrysy ale začínají být čím dál zřetelnější. Zatímco ještě před pár měsíci šlo jen o hudbu budoucnosti, nyní se realizace koncertního sálu posunula už do mnohem konkrétnější fáze. Vltavská filharmonie má vzniknout na levém břehu Vltavy, přesněji poblíž stanice metra Vltavská.
Kdo zasedne v porotě?
Tento měsíc zastupitelé Prahy vyhlásili architektonickou soutěž, jejímž cílem je vybrat projekt, podle kterého bude filharmonie vybudována. Do soutěže chce Praha investovat osmnáct milionů korun, které zahrnují skicovné a další odměny. V samotné porotě pak zasedne třicet členů, mezi kterými nebude chybět uznávaný architekt Josef Pleskot, hlavní architekt města Brna Michal Sedláček, pražský primátor Zdeněk Hřib, starosta Prahy 7 Jan Čižinský či Martin Krupauer, vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie a architekt z ateliéru A 8000.
V květnu roku 2022 bude znám vítěz
Ještě v říjnu letošního roku porota vyhodnotí všechny zaslané přihlášky a následně vybere několik postupujících, kteří budou dále pokračovat na samotných návrzích budovy. V květnu roku 2022 pak Praha s vítězem soutěže uzavře smlouvu. V tuto dobu se také začne tvořit projektová dokumentace, rovněž bude zapotřebí sehnat všechna nutná povolení ke stavbě. To vše by se mělo stihnout do roku 2025. Na tuto část realizace Vltavské filharmonie bude pravděpodobně vynaloženo přibližně sedm set padesát milionů korun.
Investovat bude Praha i soukromí investoři
Během roku 2026 už bychom měli mít jasno v tom, která firma filharmonii postaví. A konečně v roce 2027 tato firma započne se samotnou stavbou. Do zhmotnění finální stavby Praha investuje 4,9 miliardy korun. Do projektu by měl finančně přispět nejenom stát, ale také několik soukromých investorů.
Praha 7 dostane novou podobu
Samotná budova Vltavské filharmonie by měla být dokončena, půjde-li vše podle plánu, v roce 2031. Celkové náklady se vyšplhají až k 6,1 miliardám korun. Stavební práce by však nakonec mohla zkomplikovat nebo prodloužit dopravní situace. Kvůli realizaci stavby se musí částečně přesunout tramvajová trať. V souvislosti s opravami Hlávkova mostu taktéž dojde k modernizaci železniční trati. Cílem je nejen to, aby se návštěvníci k Vltavské filharmonii dopravili jak metrem, tak i vlakem, tramvají, autobusem, na kole nebo třeba lodí, ale také revitalizace čtvrti Bubny-Zátory, potažmo celého území Prahy 7.
Špičková akustika pro filharmoniky
Jak by měl samotný koncertní sál vypadat a jaké musí splňovat podmínky? Podle dosavadních projektů a analýz bude filharmonie rozdělena do třech sálů. Velký sál by měl mít kapacitu tisíc osm set míst k sezení, malý sál sedm set míst. Do třetího, multifunkční sálu se vejde pět set návštěvníků. Všechny sály bude možno libovolně propojovat. Hlavním přínosem pro filharmoniky je ale především to, že všechny sály budou disponovat špičkovými akustickými vlastnostmi. Součástí budovy filharmonie se podle plánu stanou také nahrávací studia, zkušebny, restaurace i kavárna.