Kloboucká lesní: Když se snoubí poslání firmy s architekturou jejího sídla
Od semínka až k hoblovanému prknu. Takové je motto broumovské dřevařské společnosti Kloboucká lesní, která svojí udržitelností a ekologickým smýšlením inspiruje k šetrnému zacházení s přírodními zdroji. To se odráží i v jejím novém sídle v Broumově od architektonického ateliéru Mjölk. Nahlédněte s námi do dřevěné stavby z lokálních zdrojů ve tvaru stromu, které vás uhrane svojí jednoduchostí a čistotou.
Kloboucká lesní je společnost, která se specializuje na dřevo ve všech jeho podobách, a to od semínka až k hoblovanému prknu, a je jakýmsi průkopníkem udržitelného hospodaření s lesem a krajinou. Aby ze sebe vydala to nejlepší ve všech ohledech, snaží se kombinovat staré dobré ověřené postupy s inovacemi, které se zrcadlí v nových technologiích a kreativním přístupu. Vzhledem k ekologickému smýšlení a působení Kloboucké lesní bylo jasné, že i její sídlo se ponese v udržitelném duchu. V důsledku neustálých změn vlivem posunu přírodních podmínek byl jedním z hlavních požadavků rovněž pružně upravitelný prostor, navazující na nové poznatky a umožňující kýžený vývoj. Sídlo je tedy koncipováno jako jakási schránka s variabilním interiérem, který je jednoduše přestavitelný a přizpůsobitelný momentálním potřebám.
Centrála Kloboucké lesní byla strategicky umístěna v Broumově, kde se nachází i další části jejího zázemí, což výrazně usnadňuje celkovou logistiku. Sídlo se sluní na nejexponovanějším místě v urbanismu celé fabriky a je tedy prvním objektem, který si získá vaši pozornost. Severní fasádou v elegantním leč minimalistickém provedení je otočena směrem k obci a vítá tak přijíždějící návštěvníky. Svojí rafinovanou polohou zároveň zakrývá průmyslové stavby areálu a její okolí je oživeno krásou scenérie Pláňavského hřebene.
Vzhledem k podstatě podnikání broumovské společnosti bylo logické využití jejích materiálních i nehmotných zdrojů, a tak je konstrukce domu vyrobena výhradně z materiálu vznikajícího přímo na místě – na lince Kloboucké lesní, necelých sto metrů od místa stavby. Většina dřeva použitého na stavbu je pak z nedalekých lesů. Materiál však není to jediné, do čeho se otiskne lokální průmysl. Na celé přípravě i realizaci autorské architektonické studio Mjölk spolupracuje převážně s místními firmami, jelikož věří, že tuto podporu valašský region nejen potřebuje, ale také si ji zaslouží.
Dřevo v hlavní roli
Sídlo společnosti si klade za cíl jít příkladem a inspirací ostatním stavbám v různých ohledech a bylo navržena tak, aby udávalo směr stavění budoucnosti. Autoři se při projektování zaměřili na ekologii budovy, její minimalismus a střídmost, jež v kombinaci s nejmodernějšími a nejinovativnějšími technologiemi přivedli k dokonalosti.
Vedle dřeva, jakožto hlavního materiálu, v domě najdete i řadu dalších přírodních prvků a zeleně, což skvěle navazuje na poslání Kloboucké lesní a na okolní éterickou krajinu. Ačkoli je dřevo nejprostší a nejstarší stavební materiál, jeho způsob zpracování je ryze současný. Rámovou konstrukci tradičního tvaru tvoří profily BSH, které jsou pro dřevařskou společnost charakteristické. Tyto profily se pak objevují i v dalších částech stavby a vytváří tak jednotnou a elegantní strukturu. Při výběru dřeva se hledělo na jeho barvu a kresbu, a na základě toho byl pak vybírán les jeho těžby. Hlavní dřevěný skelet konstrukce pak doplňují betonová jádra a ocelová ztužení.
Ekologie je v architektuře velmi komplexním tématem. Nejde pouze o izolaci, naplnění norem na zateplení a přímou energetickou spotřebu domu, ale o celou řadu energetických výdajů potřebných na proces stavby, správné používání budovy a v neposlední řadě i přemýšlení nad koncem její životnosti. Takové smýšlení je Kloboucké lesní blízké. Snaží se totiž mít kontrolu nad celým procesem a každou produkční fázi vykonávat s naprostou přesností, ohleduplností a s naplňováním udržitelných standardů.
Co se týká energetického konceptu, hlavní roli ekologie hraje v sídle společnosti systém solárních panelů na střeše, které fungují rovněž jako střešní krytiny, dále baterie a rekuperace. O chlazení se pak stará systém založený na proudění vzduchu nad vodní hladinou, což nejen udržuje příjemné klima uvnitř domu, ale zároveň chladí solární panely, čímž zvyšuje jejich účinnost. Důležitým tématem je u sídla dřevařské společnosti rovněž voda. Ta je ze střešních ploch odváděna do nadzemních nádrží, které v horkých letních dnech dům ochlazují a akumulují vodu pro další použití.
Ambiciózní vize autorského ateliéru Mjölk
Autorský ateliér Mjölk z Liberce byl založen v roce 2008 a od té doby má na kontě řadu povedených projektů, jako jsou Chata pod Bukovkou, Jezerní dům či Věž Vokurka. V čele s Janem Machem a Janem Vondrákem si klade za cíl poznávat kontexty, odkrývat kvality míst, plnit přání svých klientů a ještě se u toho dobře bavit. V roce 2010 vyhráli v první mezinárodní soutěži a prosadili se mezi stovkami dalších architektů, což je motivovalo k dalším výzvám. Do projektu Kloboucká lesní šli s vizí udržitelnosti a využití lokálních zdrojů, která se u tohoto projektu, vzhledem k povaze klienta, přímo nabízela.
Sídlo Kloboucké lesní svojí architekturou zkrátka navazuje na poslání samotné firmy a dovádí udržitelnost a ekologii stavby k dokonalosti. Vedle ohleduplnosti k přírodním zdrojům a životnímu prostředí vyniká rovněž svým minimalismem, jednoduchostí linií a naturálním vzhledem. Pokud jste příznivci originálních dřevostaveb a vaše cesty zkříží Broumov, nové sídlo Kloboucké lesní jistě bude stát za to navštívit.
Zdroj vizualizací: Mjölk architekti
Autor článku: Karolína Bouzková