Kráčí ve šlépějích Roalda Amundsena. Norský sochař, který dobyl jižní pól
Do povědomí české veřejnosti se zapsal především jako sochař, který v roce 2020 vytesal z mramoru bílý polštář. Na tom by nebylo nic tak zajímavého až na to, že je od toho skutečného, měkkého a hebkého téměř k nerozeznání. Seznamte se s Håkonem A. Fageråsem, mužem, kterému se po vzoru jiného norského velikána podařilo dobýt svět.
Z malíře sochařem
Håkon A. Fagerås se narodil v roce 1975 v Norsku. Už během školních let tušil, že se brzy vydá uměleckým směrem. Ve svých dvaadvaceti letech také nastoupil na Norskou národní akademii, kterou absolvoval o čtyři roky později. Od té doby patří mezi nejvýraznější skandinávské umělce současnosti. Proč si ale vybral zrovna sochařství? „Představuje pro mě naprosto unikátní formu komunikace. Tesání soch jsem si vybral proto, že socha jako taková, stejně jako vy a já, může být ve vesmíru přítomna teď a tady,“ vysvětluje Håkon. Původně byl Fagerås malíř, ale později si uvědomil, že ho malba zajímá jen z hlediska své formy, trojrozměrnosti a hry světel a stínů, nikoliv kvůli samotným barvám. Stále častěji studoval malbu v souvislosti se sochařstvím, proto se nakonec vydal tím směrem, kterého se drží dodnes.
Od roku 1999 žije v Itálii, kde se tesání soch z mramoru věnuje naplno. Svou dílnu si založil nedaleko Pietrasanty, v oblasti, v níž se nacházejí slavné mramorové lomy. Díky nim se na tomto místě soustředí mnoho dalších významných umělců z celého světa.
Vystavoval i na jižním pólu
Čím je ale norský sochař tak výjimečný? Je jedním z mála umělců, ne-li jediným na světě, který vystavoval své dílo na jižním pólu, na Antarktidě. Z ledu vytesal bustu Roalda Amundsena, norského polárního badatele, který v roce 1911 jako první dobyl se svou expedicí jižní pól. Dvě velké výstavy také uspořádal v norském muzeu. V současné době jsou některá jeho díla vystavena na veřejných prostranstvích po celém Norsku. Nejen tady, ale v celé Skandinávii má totiž sochařství silné kořeny a bohatou historii. Výstavy sochařských děl proto vždy navštíví nadprůměrný počet návštěvníků. Významnou část jeho figurálních děl se ovšem nachází v soukromých sbírkách sběratelů umění.
Obdivovatel Michelangela a Bugattiho
Sám Fagerås tvrdí, že žádný vzor, který by ho při umělecké činnosti inspiroval, nemá, ale fascinují ho díla Michelangela, jehož považuje za dosud největšího génia v dějinách sochařství. „Jeho sochy jsou plné temperamentu a právě tuto vlastnost často u figurálního sochařství postrádám,“ vysvětluje umělec svůj obdiv k tomuto italskému sochaři. Kromě Michelangela obdivuje také sochy zvířat od Rembrandta Bugattiho, který podle něj zase dokonale zachycuje individualitu každého zvířete.
Zdroj fotografií: Håkon A. Fagerås
Autor článku: Michaela Dočkalová