Kro Bistro & Bar útočí na scénu karlínské gastronomie
Pražská rodina podniků Kro svoje teritorium rozšířila z pražských Vinohrad do Karlína a úspěšnou trilogii zakončila barem, který se veze na podobné vlně designu jako Kro Kitchen a Kro Coffee. Architekti z ateliéru Neuhäusl Hunal zachovali původní atmosféru prostoru a doplnili ho progresivními prvky, které jdou ve šlépějích dvou předchozích projektů.
Celý prostor Kro Bistro & Bar se nese v surovém duchu lehce industriálního naladění. Dominantou prostoru je bar a otevřená kuchyně v jednoduchém stylu street foodových vizuálů. Zákazníci si díky tomuto uspořádání mohou kromě drinku dát i kus řeči s barmanem nebo se koukat šéfkuchaři pod ruce. Nahrazením kovových výkladců skleněnými došlo k přisvětlení a odhalení navinutých kovových rolet. Odhalený zůstal i strop. Byl zbaven podhledů, dostal ledabylý černý nátěr a nechal na odiv vzduchotechnické potrubí. Infrastrukturu pod stropem doplňuje svítidlo ve tvaru blesku. Tento ikonický prvek propojuje všechny tři podniky.
Zdánlivě nedokončený interiér
Přiznávání původních materiálů ale rozhodně neskončilo u stropu. Po odstranění starého vinylu v dekoru zašlého dřeva se nabídla původní, v současné architektuře velmi žádaná, terazzo podlaha. Řemeslníci ji pečlivě očistili a v místě nových rozvodů záplatovali broušeným betonem s výrazným kamenivem. Kromě nové výmalby a obkladů dostala část stěn originální vizáž. Architekti se rozhodli použít techniku zvanou linkrusta. Jedná se reliéfní “tapetu” zhotovenou pomocí embosovaného válečku, samozřejmě s motivem typickým pro grafiku řetězce. A jak už je pro koncept Kro dobrým zvykem, jednu ze stěn prostoru rozzářila zapůjčená abstraktní malba plná pestrých barev od mladé umělkyně Michaely Červené. Rukopis architektů se promítl i do těch nejmenších detailů, kouzlo výsledné podoby spočívá v tom, že působí zdánlivě nehotově, je okleštěn od zbytečných dekorací a svou ležérní střídmostí jde ve šlépějích současného minimalismu.
Přízvisko haute cuisine street food zde však kuchaři povyšují o jerk marinády inspirované jamajskou kuchyní. Ochutnat můžete i pečené hovězí s křenovou omáčkou, pečenými bramborami a pažitkovým olejem. I vegetariáni si ale přijdou na své a chuťovým pohárkům mohou dopřát třeba pečený topinambur. V obsáhlé nabídce nápojů se nachází jak klasika z pivních a vinných končin, tak svěží variace na známé míchané drinky. Negroni, jeden z nejoblíbenějších koktejlů na světě, si můžete objednat v čepované podobě. V létě si samozřejmě všechny tyto dobroty můžete vychutnat i při posezení venku.
Zakladatel projektu Vojta Václavík využil své zážitky z Osla i zkušenosti z norské michelinské restaurace Fauna a malostranské Hergertovy Cihelny ke stvoření moderního bistra zaměřeného už od počátku hlavně na grilovaná kuřata s nápaditými přílohami. Jejich oblíbenost se brzy rozlétla po celé Praze, a tak není divu, že se rodina rozrostla. Důležitým aspektem je pro Václavíka přátelství, které panuje i v rámci celé pracovní party. Není proto náhoda, že trojice podniků nese jméno Kro, které v norštině označuje hospodu, kde se kamarádi scházejí u stolu nad talířem plným delikates.
Progresivní uskupení Neuhäusl Hunal
Pražské architektonické studio nesoucí jména Davida Neuhäusla a Matěje Hunala má za sebou spoustu úspěšných projektů a realizací. Jedná se jak o klasiku v podobě rodinných i bytových domů, náměstí a podniků, tak například o školní areály, dům pro seniory nebo krematorium. Tato skupinka mladých architektů jde cestou přirozenosti, racionality a střídmé krásy. Při každém projektu klade důraz na konkrétní okolnosti a komunikaci s klientem. Čisté tvary, kvalita a preciznost s ohledem na genius loci jsou společnými jmenovateli pro všechna jejich díla. Beton, dřevo, kov, základní barvy architekti spojují do osobitých interiérů a exteriérů a jejich styl je snadno rozeznatelný.
Zdroj fotografií:Radek Úlehla
Autor článku: Romana Šimáčková Lembacherová