Lampy eliminující světelný smog. V mezinárodní ekologické soutěži se umístila česká vesnice
Obec Hostětín nám dlouhodobě ukazuje, jak žít ekologickým a udržitelným způsobem života. Otázkou ekologie se v této krásné vesnici ve Zlínském kraji zabývají již třicet let a další obce, města a vesnice se od ní mají ještě hodně co učit.
Můžeme zde vidět celou řadu ekologických projektů, které postupně představenstvo obce rozšiřuje a vylepšuje. Není divu, že ekologický Hostětín přitahuje stále více pozornosti. V poslední době se například dostal mezi dvacet nejlepších projektů celosvětové soutěže Energy Globe Award.
Zelené projekty obce Hostětín
Ekologická činnost této jihomoravské vesničky je spojena s Ekologickou organizací Veronica, která zelené projekty připravuje a pomáhá realizovat. Cílem organizace není vytvořit z Hostětína nejekologičtější místo, ale ukázat, že lze fungovat i šetrnějším způsobem života, a inspirovat, motivovat a vzdělávat ostatní celky o tom, jak udržitelně a klimaticky uvědoměle fungovat nejen v rámci domácnosti, obce a státu, nýbrž celého světa.
V roce 2006 bylo v Hostětíně vystavěno Centrum Veronica. Toto centrum mimo jiné poukazuje, jakým způsobem lze aplikovat energeticky uvědomělé stavitelství do praxe. Pro vytápění potřebuje 7-10× méně energie než běžný dům. Při stavbě byl použit moderní materiál, jako například beton a minerální vata, v kombinaci s přírodními materiály, jako je dřevo, sláma či hlína. Které další ekologické projekty můžete nalézt v této půvabné vesničce? V obci fungují tři fotovoltaické elektrárny, na řadě domů jsou umístěny solární kolektory a kořenová čistička zajišťuje čistění odpadních vod.
Lampy eliminující světelný smog
Hostětín dále využívá šetrné veřejné osvětlení. Využívají plně cloněných svítidel s vysoce účinnými sodíkovými výbojkami. Světla rovnoměrně osvětlují prostor obce a svítí jen do potřebných směrů. Nesvítí do nebe a šetří energii i životní prostředí.
„Úspora elektřiny je zhruba 30 %. Životnost svítidel se předpokládá asi 20 až 30 let, životnost výbojek 5 až 6 let“ uvádí obec Hostětín. Většinu domů vytápí obecní výtopna na dřevní štěpku, která spaluje odpad z okolních pil a lesů. Dále je Hostětín typický pro svou moštárnu, která navazuje na tradici bělokarpatského ovocnářství. Jsou zde vyráběny mošty a sirupy v bio kvalitě.
Ekologie, o které je slyšet
Vesnice Hostětín dostala už celou řadu ocenění a každý rok láká tisíce turistů, kteří se chtějí inspirovat tím, jak může probíhat komplexní udržitelný způsob života. Hostětín se v nedávné době také dostal mezi dvacet nejlepších projektů celosvětové ekologické soutěže Energy Globe Award. Rakouská nadace Energy Globe Foundation každý rok uděluje ocenění projektům, které vynikají svou udržitelností a chrání tak životní prostředí. Obec Hostětín byla nominována do kategorie Vzduch, kde je oceňována snaha o zlepšení kvality ovzduší a snížení emisí. Soutěž tento rok vyhrála firma Carbon Recycling International. Tato islandská firma vyrábí kapalná paliva s využitím emisí oxidu uhličitého. Obec Hostětín se ale i tak může těšit z velkého úspěchu, jelikož je teprve druhým českým projektem, který se do soutěže dostal.