Lesní chata u Prahy: Maximální pohodlí a útulnost na minimální ploše
Malá rozměrem, velká designem a praktičností. Prostorově skromný domek za Prahou slouží páru k načerpání energie a odpočinku od hektického života ve velkoměstě. Hliníkový plášť inspirovaný šiškami, dřevěný obklad a prosklené plochy spojují rekreační objekt s klidnou okolní zelení. Architekti projekt pojali jako fúzi současných estetických hodnot, maximální funkčnosti a respektu k přírodě.
Holešovické architektonické studio archicraft vyslyšelo přání pražského páru, který na jaře 2020 přišel s vidinou menší chaty. Nyní už klienti mají své vysněné útočiště poskytující útulnou skrýš před ruchem velkoměsta. A jak to tam vypadá? Přeneseme vás mezi honosné jehličnany, na utajené místo, kde lišky dávají dobrou noc a jedinými zvuky jsou šum větví a zpěv ptáků.
Cesta z města
Postupně se proměňující atmosféru okolí v průběhu jízdy z hlavního města podtrhuje rozvrkočená cesta, která vede na jedinečné místo. Původní stavba na pozemku byla určena k demolici, nahradit ji měla nová, modernější chatka. Návrh ale striktně omezovala místní regulace. Jedno nadzemní podlaží, obytné podkroví a stejná zastavěná plocha, jako u té původní. I umístění terasy bylo předem dané. Lesní chata u Prahy je ale důkazem, že i skromný prostor lze využít na maximum, pokud je dobře navržen. Blízký kontakt s přírodou, pohoda a teplo domova jsou k nezaplacení.
Fasáda dřevostavby se sedlovou střechou je obložená tmavě hnědými hliníkovými šablonami. Tmavší barevnost nenápadně usazuje chatu do krajiny. Architekti Lenka Bartoňová a Miroslav Krátký říkají, že se nechali inspirovat právě okolními jehličnany. Vzor pláště má připomínat šišku. Materiál se ale zároveň snadno udržuje a slibuje dlouhou životnost. Zastíněné části a podbití přístřešku a terasy jsou pokryté dřevem. Velkorysé prosklené plochy jsou posuvné, stírají tedy hranice mezi interiérem a exteriérem a znásobují propojení s okolím. Zároveň dovnitř propouštějí dostatek denního světla.
Vnitřek chaty poskytuje veškeré zázemí a obytnou plochou 67 m² je dostačující i pro každodenní život. Vřelou atmosféru navozuje hojné využití dřeva. Dubové podlahy, obložení stěny s krbem a jídelní nábytek doplňují přiznané konstrukční CLT panely ze smrku. Ty zdobí ložnici a schodiště. Kromě toho, že vypadají skvěle, také zlepšují statické vlastnosti. Jejich malá tloušťka a dobrá tepelná izolace ušetří náklady na další obklady a dovoluje prostornější místnosti. Realizaci stavby dostala na starost firma 3AE specializující se na konstrukční systém Novatop. Tyto masivní panely ze dřeva umožňují uskutečnit i nekonvenční návrhy. Přírodně laděný interiér akcentuje pastelově zelená kuchyňská linka se světlou pracovní deskou.
Pro ladnější splynutí se zbytkem obýváku propojeného s kuchyní i jídelnou architekti zopakovali prvek dubového obložení na nástěnné skříňce ukrývající digestoř. Jídelní stůl vystupuje z úložných skříněk, které sahají až do stropu a jejich horní část slouží jako knihovna. Pohovka nabízí výhled jak na uklidňující plameny v krbu, tak na televizi. Investoři si přáli do obývací části vměstnat také malířský stojan a do zázemí malý pracovní ponk, aby se mohli věnovat svým oblíbeným činnostem. V podkroví se pak nachází dvě ložnice a moderně pojatá koupelna s bílým obkladem se vzorem terrazzo. I sem vpouští okno přirozené světlo a zároveň má odvětrávací funkci. Tento objekt je důkazem, že designová čistota a hřejivá útulnost se nevylučují.
O studiu archicraft
Kvalitní návrhy s fokusem na detaily, prvotřídní servis, unikátní řešení i materiály a etické zásady. S těmito cíli v roce 2008 založil Tomáš Cieśla a Mirek Krátký ateliér archicraft. Nyní s nimi v týmu je dalších deset architektů a designérů. Od roku 2012 dokonce funguje i pobočka v Los Angeles. Studio má ve svém portfoliu jak rezidenční byty, tak komerční objekty. Kanceláře, restaurace, hotely či muzeum se nachází, jak v Čechách, tak v zahraničí.