Letošní Designblok se svezl na vlně štěstí a udržitelnosti
Třiadvacátý ročník festivalu designu letos opět nabídl to nejlepší z české i mezinárodní tvorby. Od 6. do 10. října se členité prostory smíchovského klášterního komplexu Gabriel Loci proměnily v chrám současného designu a módy. Novinkou Designbloku byl výstavní projekt RENESANCE 21 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu, kde se návštěvníci mohli kochat díly českých umělců s potenciálem zařadit se mezi sběratelské kousky. Exhibice se nesla v duchu udržitelnosti a ústředním tématem bylo Štěstí.
Ohlédnutí za víkendem plným designu a zážitků
Největší přehlídka návrhářů i výrobců ve Střední Evropě láká každým rokem více než 50 000 milovníků designu z Čech i zahraničí. U jeho zrodu roku 1999 stáli ředitelé agentury Profil Media, Jana Zielinski a Jiří Macek. Jejich cílem bylo přinést do naší země akci světového formátu, a umožnit tak široké veřejnosti nahlédnutí světa interiérů, šperků, oděvů i užitkového designu.
Stejně jako loni se festival uskutečnil v unikátních prostorách Gabriel Loci, který byl na konci 19. století postaven v novorománském stylu. Budova je zajímavá výzdobou ve slohu beuronské umělecké školy. V tomto magickém místě se setkává minulost se současností, rozmanité labyrinty místností, velkolepé sály a umělecká zákoutí jsou pro umělecké instalace jako stvořeny. V interiérech bývalého kláštera bylo k vidění Openstudio jakožto prostor pro designéry, módní návrháře, školní ateliéry a studenty. V Superstudiu firmy a výrobci prezentovali své novinky a Designérii proměnilo duo Herrmann & Coufal ve velkou Do It Yourself oázu. Blízká kaple Sacre Coeur poskytla prostor pro módní přehlídky v rámci Fashion Stage. Bohatý doprovodný program zahrnoval přednášky s tuzemskými i zahraničními hosty nebo třeba workshopy. Pro hladové a žíznivé návštěvníky čekaly uvnitř i venku strategicky umístěné kavárny a další občerstvení.
Dvě patra Uměleckoprůmyslového muzea obsadily projekty českých designérů, výrobců i umělců, kteří kladou důraz na kvalitní řemeslné zpracování. Výstavní dům RENESANCE 21 představil dvě hlavní expozice nesoucí název Rodinné stříbro a Masters. Do náplně Designbloku se zapojila i řada galerií, showroomů i pop-up shopů po celém hlavním městě.
Naladěno na šťastnou notu
Hlavním tématem propojujícím celkový vizuál vytvořený fotografem Salimem Issou a grafickou designérkou Martinou Černou, jednotlivé instalace i doprovodný program, bylo Štěstí. Uplynulé měsíce plné nejistoty mohly v lidech vyvolat úvahy o tom, zda žijí naplněný, zdravý a šťastný život. Priority hodnot se dost možná změnily. Pozornost se obrací k přírodě, přirozenosti a základním lidským potřebám. Kvalita životního prostředí jde ruku v ruce s psychickým stavem a tak se klade čím dál větší důraz na udržitelnost ve všech směrech včetně designu. Recyklace, upcyklace či hledání nových materiálů a technologií výroby se odráží do mnoha tvůrčích projektů.
Fenomén DIY naživo
Prostřednictvím dvojice mladých designérů Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala si návštěvníci mohli prohlédnout a dokonce i vyzkoušet populární koncept DIY (Do It Yourself). Herrmann & Coufal proměnili velkolepý prostor Designérie v bezbariérové místo k odpočinku i zážitku. Kromě možnosti vychutnání voňavé kávy byla vybudována v původně rajské zahradě kruhová laboratoř tvorby. Každý den zde probíhaly workshopy, kde si kreativní účastníci mohli vyrobit lehkou a polohovatelnou lampu Tension z kolekce Nomad. Podle mladého dua štěstí prochází pohybem, žaludkem i rukama. Za tento svěží přístup společně získali hlavní ocenění Cen Czech Grand Design za rok 2020.
To nejlepší z tvorby vystavovatelů
Výstavy se zúčastnilo přes 200 tvůrců z České republiky i ze zahraničí včetně některých z našich partnerů. Česká značka LD Seating představila minimalistickou židli Trivi, která vznikla ve spolupráci s mladým českým designérem a držitelem Red Dot Award, Martinem Foretem. I tradiční výrobce proslulého ručně ohýbaného dřevěného nábytku TON oblažil exhibici svými poutavě vystavenými kousky.
A i když už jen samotná účast na prestižní akci je úspěchem, v každé kategorii byl odbornou korunován vítěz. Hlavní ocenění získal společný projekt s názvem Myslitelé značky Vitra a pražské UMPRUM. Jedná se o portrétní fotografie myslitelek a myslitelů z našeho kulturního prostředí. Poprvé v historii byla udělena cena za udržitelný design. Pro tuto kategorii vznikla speciální porota a jako vítěze zvolila projekt Balance is motion. Filip Mirbauer a Marie Nina Václavíková společně se svým týmem sice nepředstavili nový produkt, ale zaměřují se na zamyšlení tzv. trendů udržitelného designu a v rámci projektu poskytují materiálové poradenství a měří potenciální zlepšení v environmentální stopě produktu. Další ceny si odnesla například firma Master & Master za nejlepší nábytek, Space of Space za bytové doplňky nebo světla Luna do designéra Jiřího Krejčíka. Ceny putovaly i k nejlepším tvůrcům módy a šperků, oceněna byla i nejlepší škola nebo nejzdařilejší instalace.