Libeňské docky: Soubor pěti budov spojující ruch velkoměsta a klidné přístavní bydlení
Praha je městem mnoha tváří. Najdete zde prvky velkoměsta srovnatelné se světovými metropolemi, ale zároveň lze před ruchem a zrychleným životním stylem snadno uniknout do přírody v podobě nespočtu parků a lesů. Nový projekt Libeňské docky v sobě tyto rozmanité vlastnosti Prahy spojuje a představuje přístavní obydlí, které dokonale kombinuje soukromí a veřejný život.
Při výběru bydlení obvykle potenciální nájemci zohledňují řadu faktorů, mezi něž patří dostupnost práce, okolní občanská vybavenost, propojenost s přírodou a podobně. Některé z aspektů se pak mohou vzájemně vylučovat a je proto třeba dělat ve výsledku kompromisy. Libeňské docky postavené v prestižní pražské čtvrti ovšem většinu potřeb a požadavků různorodých obyvatel splňují a představují tak ideální místo k bydlení. Jedná se o pět bytových domů, situovaných na úzkém ostrově, na němž se dříve rozprostíral přístavní brownfield. Ten byl nedávno zásluhou studia QARTA Architektura přetvořen na příjemnou současnou čtvrť obklopenou zelení, a tak dnes již regenerovaná oblast může plně využívat svůj potenciál.
Urbanismus projektu vychází z rozložení původních doků, kde se nové domy táhnou ve dvou řadách podél břehů řeky a mezi sebou otevírají vnitřní ulici. Ta se nese v duchu holandského bydlení a je definována zahrádkami přízemních bytů, které jí dodávají příjemný intimní rozměr. Každý z domů má čtyři podlaží, přičemž horní patro představují prosklené penthousy, jež stavbu opticky snižují. Na výstavbu byly použity perforované plechové panely ze samonosných dvojitých skořepin a omítky ve válečkové struktuře. Tyto materiály spolu s kombinací příslušných barev v čele s perleťovými laky mosazné a stříbrné barvy a s šedou omítkou typově souzní s přístavní atmosférou a podporují tak celkový ráz projektu.
Rozvržení interiéru je koncipováno tak, aby obyvatelé měli dostatek soukromí a zároveň byli propojeni se společností a okolní přírodou. V komplexu se nachází celkem 150 bytů rozdělených do 12 samostatných vstupů, přičemž obyvatelé mají na patře maximálně dva sousedy, což podporuje intimní koncept bydlení bez anonymních kolemjdoucích. Ani problému parkování se v lidé z Libeňských doků nemusí obávat. Ostrůvek na Vltavě má v podzemí totiž zabudované speciální vodotěsné parkoviště pro 156 vozů, poskytující místo pro všechny bytové jednotky, což šetří cenný čas na hledání parkování v tomto ohledu problematické Praze.
Občanská vybavenost okolí je na velmi vysoké úrovni, a tak obyvatelé nových domů ze společenského a kulturního hlediska rozhodně nestrádají. V blízkosti Libeňského ostrůvku se nachází řada divadel, parků, sportovišť i stanice metra. Unikátem komplexu je ovšem jeho návaznost na řeku, což umožňuje mnoho dalších aktivit v čele s paddleboardy a jachtingem. Milovníky klidnější zábavy mohou využít například rybaření či relaxace na břehu Vltavy. Po zamrznutí se pak v zimě hladina mění v rozlehlé kluziště.
Ambiciózní vize
Celková výstavba projektu včetně parkoviště byla vzhledem k jeho vlastnostem a lokalitě poměrně náročná. Z důvodu sousedící řeky a s tím spojené zvýšené pravděpodobnosti zatopení byl navržen důmyslný systém protipovodňových opatření nenásilně zakomponovaných do designu domů. Spodní byty, které jsou k povodním nejnáchylnější, jsou navíc chráněny těsnými opěrnými stěnami, doplněnými o mobilní systém ochrany proti velké vodě. V neposlední řadě se v areálu nachází i další bezpečnostní prvky, jako jsou silné vázací kruhy, které slouží k potenciální stabilizaci lodi v přístavu a zároveň svým vzhledem dotváří přístavní atmosféru.
Bydlení ve velkoměstě má své pro a proti, stejně tak jako upřednostnění malebné vesničky. Nový projekt Libeňských docků v sobě ovšem spojuje to nejlepší z obou těchto možností. Soukromí a intimita, klid díky zeleni, která cloní ruch okolních tramvajových tratí a celkový zrychlený chod města, přilehlá řeka nabízející nejrůznější aktivity, plná občanská vybavenost, snadná dostupnost kulturních, společenských i jiných zařízení a mnoho dalšího. Ačkoli byl koncept stavby u vody poměrně problematický, autorské studio QARTA Architektura se drželo své ambiciózní vize a na výsledku je jasně vidět, že tvrdá práce sklidila ovoce.