MAE-AN-GEO: Originální modulová architektura, která spojuje generace
Asijská kultura je proslulá svým respektem ke starším generacím a jinak tomu není ani u jihokorejského města Dangjin, které nedávno překvapilo stavbou MAE-AN-GEO. Nový projekt spojuje komunitní centrum s domem pro seniory v originální modulové architektuře, jež se v noci mění na orientační bod městečka a zve jeho obyvatele na sociální interakci. Poznejte s námi MAE-AN-GEO, dům, který spojuje.
Domy pro seniory obvykle bývají jednoúčelové a potkávají se v nich tak převážně lidé stejné generace. Při formování vize a návrzích projektu MAE-AN-GEO v Jižní Koreji se toto téma pojalo zcela opačně a prostor pro starší obyvatele byl situován do středu dění. Výsledkem je pak spojení domu pro seniory s komunitním centrem, což seniorům umožní častěji a aktivně se účastnit kulturních akcí a udržovat si tak zdravou a vitální mysl. Tyto dvě funkce budovy jsou ovšem odděleny s možností uzavření otočné stěny a vstupu do části pro seniory, a tak mají její obyvatelé dostatek soukromí i na pořádání nejrůznějších komunitních sdružení. Návštěvníci se pak při sledování filmu, důležité schůzi či jiné komunitní aktivitě nemusí nijak omezovat.
Jedinečná modulová konstrukce
Dům MAE-AN-GEO je unikátní především svojí konstrukcí, která je složena z 22 modulů o rozměrech 3x3 metry, přičemž se zde střídají moduly prosklené a neprůhledné, díky čemuž působí budova vzdušně, otevřeně a zároveň útulně. Ač se může na první pohled zdát, že je tento typ konstrukce pro architekty poměrně svazující, opak je pravdou.
Autorské studio Zozo si s rozložením jednotlivých krychlí patřičně vyhrálo a využilo výhod a možností, které architektura z několika menších elementů poskytuje. Vedle již zmíněného originálního tvaru se studiu pomocí vynechání některých modulů podařilo vytvořit 3 vnitřní dvory, zajišťující ekologické větrání adaptované na potřeby horkých měsíců. V létě se tak chladný vzduch pod budovou dostává dovnitř přes vnitřní nádvoří a ohřátý vzduch z interiéru je posílán ven přes bezmotorový odsávací ventilátor ve věži. K udržitelnějšímu působení přispívají i vnější elektrické žaluzie na prosklené věži, které jsou ovládány tak, aby v létě blokovaly teplo, ale v zimě propouštěly sluneční světlo a snížily tak náklady na vytápění.
Z celkového počtu 22 modulů slouží 13 pro potřeby komunitního centra, které zahrnuje obývací pokoj pro obyvatele, kuchyň, malou koupelnu s minisaunou a malé kanceláře pro vedení komunity a vesnice. Dalších 9 modulů tvoří místnosti pro seniory, z nichž každá je navržena jako útulný prostor, kde jsou kromě úzkého okna pro větrání všechny plochy z březové překližky. Obývací pokoj je naopak navržen s průhlednou skleněnou fasádou, která dovnitř propouští světlo a díky níž se lidé mohou kochat výhledem na oblohu a za tmy pak pozorovat hvězdy. Obývák ovšem nenabízí výhled pouze nahoru, ale otevírá obzory i do stran, kde se nachází pole a stará fara, jež je významným kulturním dědictvím obce.
Vedle hlavních dvou funkcí projektu MAE-AN-GEO působí stavba také jako orientační bod a jakýsi maják vesnice. Po západu slunce se komunitní a seniorské centrum totiž promění v osvětlovací box, který ozařuje vesnici a ve dnech vesnických slavností či událostí zve obyvatele ke společným aktivitám a socializaci. Je tedy zřejmé, že MAE-AN-GEO rozhodně není obyčejným centrem, které najdeme v kdejakém městě. Projekt spojuje obyvatele vesnice napříč generacemi a poskytuje jim elegantní udržitelnou základnu, kde je i sledování filmů či běžné shromáždění výjimečné. Modulová konstrukce pak dodává celému konceptu moderní nádech a přivádí do vesnice jedinečný umělecký kousek, který okouzlí nejen milovníky architektury.