Meteorite Cabin: Tajemná stavba s útulným interiérem
Místo, kde se snadno napojíte sami na sebe, užijete si kvalitně strávený čas s rodinou či přáteli a načerpáte energii z okolní přírody na dosah ruky. To a mnohem více nabízí Meteorite Cabin ve Finsku z dílny studia Ateljé Sotamaa. Ponořte se s námi do unikátního dřevěného domu, jehož útulná zákoutí a rafinovaná otevřenost vnitřního prostoru si vás jednoduše podmaní.
Netradiční stavba, která se nedávno objevila ve zdánlivě odlehlé části Finska, představuje dokonalé splynutí udržitelnosti, minimalismu a originality. Budova byla původně navržena a postavena na objednávku pro Ulla-Maarii Koivulu, zakladatelku a generální ředitelku společnosti ThingLink, jež sídlila v kalifornském Palo Altu. Kvůli řádící pandemii a tamějším požárům se však rozhodla přestěhovat téměř nastálo do finské Karélie, kde měli její prarodiče starou usedlost. Koivula uvedla, že její inspirace nechat si ve Finsku postavit jedinečný dřevěný dům ve tvaru polyedrického monolitu vyrůstala z idey skalnatých kopců a drsných lesů v oblasti Koli, bohaté na bludné balvany, které sloužily i k obraně Finska během zimní války. Dům tak odráží její spojení s Finskem a jeho harmonie s přírodou jí navrací vzpomínky z dětství. Ke stavbě ve tvaru meteoritu se jednoduše dostanete pěšky, což byl jeden z architektových záměrů. Snadná přístupnost totiž podporuje jeho autenticitu a mystického ducha.
Budova je postavena z prefabrikovaného křížem lepeného dřeva CLT, a právě díky digitálnímu designu a nové prefabrikační a stavební technologii bylo možné vytvořit jedinečnou, esteticky působivou a kvalitní ekologickou dřevostavbu, která svým umístěním navíc přidává zážitkovou hodnotu. Vzhledem k tomu, že všechny části domu byly prefabrikovány a smontovány na staveništi, musely být digitálně vymodelovány na velmi detailní úrovni a dodány přesně na čas. Střecha z masivního dřeva v nepravidelném tvaru byla pak naolejována, aby odolávala opotřebení vlivem přírodních živlů.
Čistota severského dřeva
Vnitřní rozložení domu je zcela netradiční. Zatímco klasické domy skýtají místnosti s předem vymezeným účelem, architektura Meteoritu podporuje dynamické vztahy mezi obyvateli v různých situacích. V přízemí najdete společné prostory, jako jsou kuchyň a hlavní obytný prostor. Kuchyň je umístěna u schodiště, vedoucího do dalšího patra, pod kterým jsou zapuštěné úložné prostory a řada spotřebičů, což prakticky šetří místo a podporuje celkovou propojenost a osobité uspořádání domu. Horní podesty pak mají klidné prostory k sezení s okny orientovanými do venkovní krajiny.
Oproti temnému zevnějšku je interiér laděn do světlejších odstínů a celý je provázán severským dřevem, doplněným černými detaily pro moderní nádech a špetku hravého kontrastu. Dominantou centrálního rozměrného atria je katamaránová síť ve výšce sedmi metrů, která celému interiéru zajišťuje přívětivou otevřenost a vzdušnost. Síť zároveň umožňuje nerušené pozorování hvězd díky střešnímu oknu o rozloze 10 m² a spolu s různě velkými výklenky ve stěnách tak dodává domu potřebnou útulnost. Meteorite Cabin nabízí inovativní vertikální propojení mezi jednotlivými obyvateli domu a zároveň s okolní přírodou.
Autoři Meteorite Cabin se vedle architektonické originality a útulnosti zaměřili rovněž na její udržitelnost a ekologické působení. Jedním z prvků, přispívajících k ohleduplnosti k životnímu prostředí, je vzduchová izolace. Konstrukci lze totiž rozdělit do dvou vzájemně propojených vrstev, z nichž první tvoří vnitřní kostra stěn a podlah, kterou vymezují primární funkční prostory uzavřené v druhé vrstvě v podobě dřevěných hranatých panelů, jež představují mnohostěnný vnější plášť. Dutiny mezi oběma systémy poskytují vrstvu vzduchové izolace o tloušťce až čtyři metry. Budova zároveň využívá přirozené větrání, na čemž se podílí i otevřenost vnitřního prostoru, rozsáhlé atrium a katamaránová síť uprostřed domu, propouštějící vzduch do jednotlivých pater. Architekti se dále bránili využití plastů a materiálů náchylných k plesnivění a naprostá většina se skládá z kvalitního dřeva, které má rovněž nízký dopad na emise oxidu uhličitého. Bydlení v Meteoritu se má tedy velmi blížit tradičnímu srubovému domu s vyloučením všech umělých materiálů.
Kdo stojí za Meteorite Cabin?
Autorské architektonické studio Ateljé Sotamaa je mezinárodní designérské a architektonické studio, které založili sourozenci Kivi Sotamaa a Tuuli Sotamaa. Jejich tým se skládá z prvotřídních architektů, designérů a umělců se zkušenostmi s realizací ambiciózních projektů po celém světě. Hnacím motorem a inspirací je pro ně fascinace designem a jeho různé úhly pojetí a vnímání. Vzájemná výměna nápadů a odborných znalostí pro ně představuje základ inovativního myšlení, a tak spolupracují s nejlepšími stratégy, inženýry, stavebními firmami, řemeslníky a výrobci, aby uskutečnili sny svých klientů. Jejich práce těží z dlouholetého výzkumu designu prováděného v institucích, jako jsou UCLA Architecture & Urban Design, ADD Aalto University Digital Design Laboratory, The Ohio State University a University of Applied Arts Vienna a Ocean North. Kromě Meteorite Cabin se zasloužili o řadu dalších jedinečných staveb, jako jsou Elder’s Nest, Villa Saukko či Fog House.
Chata Meteorite je zkrátka synonymem relaxace a pohody. Její propojení s přírodou, otevřenost celého interiéru a útulnost severského dřeva vás vymaní z městského uspěchaného života a umožní vám na chvíli zpomalit. Netradiční architektura celého projektu, inspirovaná finskými skalnatými kopci a divokými lesy v oblasti Koli, pak dodává domu roušku tajemna a harmonizuje tak s okolní krajinou.