Moderní knihovna a komunitní centrum proměnily historickou faru v místo pro všechny
Bývalá římskokatolická fara ve Vratislavicích nad Nisou na Liberecku má pestrou historii. V minulosti se zde vystřídaly četné instituce, mimo jiné například školka, sirotčinec nebo studentské učiliště. Ve své nejnovější podobě, realizované v minulém roce studiem Atakarchitekti, se transformovala do moderní městské knihovny a komunitního centra. Úspěšný projekt se probojoval až do finále České ceny za architekturu.
Prostorové nároky funkčního společenského prostoru vyřešili autoři Jiří Janďourek a Ondřej Novák na západní straně moderní přístavbou napojenou na starší objekt podzemní chodbou a z vnější části proskleným můstkem. Knihovna se tak plynule integrovala k rušnému centru Vratislavic s četnými veřejnými stavbami, náměstíčky, pěšími cestami a udržovaným zámeckým parkem, jejichž vzájemné uspořádání inspirovalo i vznik nové piazetty.
Záchrana historického objektu přišla včas
Původní charakter historického křídla budovy tvůrci toužili v nejvyšší možné míře zachovat. Krov a dřevěné stropy však byly napadeny dřevomorkou a musely být strženy. Na konec se tak podařilo zachránit pouze obvodové zdi a hluboké základy stavby, které umožnily vznik dalšího podlaží. Z dosavadních fasád bylo nejprve nutné odstranit četné necitlivé nánosy zdiva. Poté došlo k zateplení stěn, jejich renovaci pomocí historizujících prvků a detailů a na závěr k nanesení břízolitové omítky s různou mírou zrnitosti. Zasazeny byly dřevěné vstupní dveře a kopie špaletových oken.
Citlivou prací restaurátorů se podařilo citlivě navázat na historické kvality a poukázat na krásu původních cihlových a kamenných zdí. Otevřená střešní konstrukce dala v interiéru vzniknout otevřenému vertikálnímu průhledu prostorem. Estetické doplňky byly využity velmi úsporně v případech technologické nutnosti.
V celkem třech úrovních podlaží vznikl prostor pro mateřské centrum, komunitní spolky a dětskou knihovnu, ze které projdete přímo do přístavby již zmíněným transparentním můstkem. Interiéry byl vybaveny funkčně s přihlédnutím k účelu konkrétního podlaží. V případě dětské knihovny byl kladen primární důraz na bezpečnost, která však nevylučuje kreativitu. Moderní přístavbě dominuje zúžená nadzemní část o třech podlažích, které jsou královstvím veřejné knihovny. Díky proskleným stěnám v čítárně je z nejvyššího poschodí nádherný panoramatický výhled na faunu v zámeckém parku, o patro níž pak na kostel Nejsvětější Trojice.
Další dvě patra se nacházejí v suterénu, najdete v nich kinosál, lobby a šatnu. Z přízemí je umožněn přímý vstup do parku. Materiálově se nové křídlo výrazně vymezuje vůči staré faře, svou souměrností a jednolitostí ji však velmi nenásilně doplňuje. Interiér knihovny vyzařuje teplo a navozuje tak domácí atmosféru. Lemuje jej pohledový beton, místy pak obnažené cihlové a kamenné stěny. Výraznými sakrálními prvky jsou dřevěná sedilia vystupující mezi regály s knihami. Vzájemně tak vytvářejí tajuplná zákoutí, která zaručeně nadchnou nejednoho knihomola. S knihami tu můžete přirozeně navázat nerušený, doslova intimní kontakt.
Vratislavice žijí společně!
Tlak na využití stávajících budov na úkor novostaveb je aktuálně palčivým tématem. V projektu knihovny a komunitního centra se však podařilo efektivně skloubit udržitelnost s hospodárnou výstavbou, přičemž byly zachovány stávající městské pamětihodnosti. Historická budova fary byla citlivými zásahy de facto zachráněna. Nově vzniklý komplex institucí poslouží všem generacím a zájmovým skupinám Vratislavic bez rozdílu.
Účelně bylo navíc využito i venkovní prostranství před původní budovou. Na její suterén navázal úpravou terénu nový parter vlévající se do veřejného náměstí, čímž automaticky vznikla další příležitost k soukromému setkávání občanů města nebo i k pořádání oficiálních akcí. Všechny tyto aspekty příznivě hodnotila i odborná porota loňského ročníku České ceny za architekturu, kde se realizační tým z Atakarchitekti právem umístil mezi finalisty.