Montessori školka v Jablonci dostala kreativní přístavbu stvořenou k zábavě
Tobogán, terasa s výhledem i prvky rozvíjející dětskou představivost. Jablonecká školka fungující na základech Montessori výchovy a vzdělání se oblékla do nového. Citlivé propojení původní budovy s novou přístavbou si pod svá křídla vzalo studio Mjölk architekti ze sousedního Liberce. Dětské zářící oči i zájem laické a odborné veřejnosti je designérům tou největší odměnou.
Vzpomínky na školková léta zůstávají v naší paměti po celý život. Sladce bezstarostný život mezi hračkami, navazování prvních přátelství, dobrodružné fantazie i typické vůně linoucí se z milované i nenáviděné jídelny. To všechno ale doprovází také vizuální vjemy z prostředí budovy i okolní zahrady. Jaké ve školce byly podlahy, na kterých jsme si hrávali, jaký jsme měli v šatně háček na bundu? A co umyvadla v koupelnách? Tyto malé detaily utváří pocit, který si s láskou vybavíme kdykoli během života. I současné děti si zaslouží co nejkrásnější vzpomínky. Přísné normy ale často striktně omezují kreativitu v architektonických řešeních. I tak ale studio Mjölk architekti přišlo s poměrně odvážným návrhem. Hlavním aspektem byla primárně podpora dětské hravosti a zábavy s vedlejším efektem architektonického hlediska, jež jde naproti rozvoji nových osobností.
Mateřská škola v ulici Zámecká se nachází nedaleko od lesa ve Vrkoslavicích na okraji Jablonce nad Nisou. Po rekonstrukci její kapacita vzrostla o jednu třídu dětí, které se vzdělávají podle modelu italské lékařky Marie Montessori. Kromě přístupu pedagogů a dostupných pomůcek má (nejen) při tomto výchovně-vzdělávacím programu vliv i prostředí. Mělo by podporovat přirozený zájem dítěte, respektovat jeho osobnost a být bezpečným, svobodným a láskyplným útočištěm.
A jak školka tedy nyní vypadá? Moderní přístavba kontrastuje s původní historickou budovou, která byla zrekonstruována podle návrhu Projektového ateliéru David. Z dvoupodlažní stavby hranolovitého tvaru vystupuje několik výčnělků. Tobogán propojující patra a vystupující z boku krychle je nejradostnějším prvkem. Fasáda je kompletně obalena nerezovou sítí. Vnitřní uspořádání spočívá ve vertikálním členění na přízemí a čtyři mezipodlaží. Ústřední schodiště je spojujícím prvkem mezipater, která jsou řešena v individuálním duchu tvarově i vybaveností. Dostatek světla kromě velkoformátových oken zajišťuje světlík a kulovitá svítidla připomínající sluneční soustavu.
Kombinace pohledového betonu, přiznaných rozvodů, březové překližky a použití akcentů ve žluté barvě poskytuje dětem prostor pro představivost. Vybavení školky architekti konzultovali s vedením a kladli důraz na to, aby splňovalo filozofii Montessori. Nechybí elipsy, na kterých děti zkouší rovnováhu, geografická mapa světa, kuchyňka, matrace pro odpočinek i další speciální pomůcky. Z přízemí se vstupuje na betonovou terasu chráněnou nerezovou sítí. Síť najdete i střešní terase, na kterou se vystupuje po venkovních schodech. V létě si zde malí dobrodruzi mohou hrát pod širým nebem s bonusovým výhledem do okolí. Původní budova je napojena na novou část proskleným krčkem, průchozím z přízemí a druhého mezipatra.
S postupně příchozími rekonstrukcemi a stavbami nových mateřských škol můžeme pevně doufat, že éra institucí přeplněných nevkusným vybavením a plastovými hračkami pomalu končí. Střídmost a prostor působí blahodárně na vývoj dětské osobnosti a dává prostor na budování jedinečnosti. Myslíme, že povedená jablonecká rekonstrukce a přístavba by mohla jít zářným příkladem i ostatním školkám.
Kdo stojí za proměnou?
Už od roku 2008, kdy dvojice Jana Vondráka a Jana Macha opustila univerzitní půdu liberecké Fakulty umění a architektury, dává studio Mjölk architekti vzniknout řadě projektů. Při tvorbě se řídí srdcem, vkládají do ní radost a respektují genia loci i potřeby klientů. Příkladem je Chata pod Bukovou, Skleněná chalupa nebo sídlo Kloboucké lesní. Také se zúčastnili výběrového řízení na český pavilon na světovou výstavu expo 2025, kde s návrhem Nebe pod stromy skončili na krásném 3. místě.