Architektura

Multifunkční budova s živým divadlem předkládá obrazy ze života Číňanů

19. 5. 2023
Architektura

Projekt nazvaný „Hora živoucího divadla“ se v loňském roce zařadil k dalším pozoruhodným počinům z dílny čínského architektonického studia Wutopia Lab. Pro zadavatele, společnost Xuzhou Vanke, mělo navrhnout podobu výstavní plochy reprezentující nově vznikající čtvrt Vanke Cloud Valley. Multifunkční budova měla sloužit nejen k prezentaci postupu výstavby, ale i k podpoře společenských interakcí mezi starousedlíky a budoucími obyvateli.

Když se pandemická opatření rozvolnila, Yu Ting kontaktoval tým s nápadem vybudovat set pódií pro herce naverbované z ulice, kteří zde ztvární sami sebe. Jeho nápad sklidil nadšenou odezvu. Cílová lokace je součástí města, omezení v místě konstrukce tak byla striktní. Po naplnění stavebních a protipožárních podmínek vzniklo staveniště o ploše asi 500 m², přičemž výškový limit výsledné budovy nesměl přesáhnout tři podlaží. Původní prototyp staveniště se dvěma modely vzorových budov však počítal se stavební plochou více než 1000 m²! V tomto plánu se navíc ještě ani nepočítalo s jakoukoli podlahovou plochou vyhrazenou pro divadelní pódia.

Lidé z Wutopia Lab znovu analyzovali jednotlivá oddělení a funkce stavby a roztřídili je do odlišných kategorií. Propojili centrální a společenské prostory rozkládající se napříč třemi podlažími a interpretovali je jako tzv. rušné oblasti. Audiovizuální sál, dětské pískoviště, kanceláře, čajovny, kavárny, jednačky, recepce a konferenční místnosti si pak definovali jako nezávislé tiché vsuvky tvaru krychle, které do celkového kontextu zapadají s přirozenou funkční posloupností. Tyto oddíly lze při pohledu zvenčí na fasádě přehledně odlišit i díky průzorům, které je rámují. Součástí těchto oddílů jsou prostorná okna a balkony propojené s jevištěm.

Vzhledem k třípodlažnímu výškovému limitu, který by podobu abstraktní hory značně zploštil, se Wutopia Lab rozhodlo vršit boxy i v prostoru střechy a vytvořit tak iluzi kontinuálního stupňovitého vzhledu. Původně byl každý z těchto boxů přístupný návštěvníkům pomocí schodů. Na jejich vrcholu se mohli porozhlédnout do okolní krajiny a potěšit se jejími krásami. Restrikce omezující pobyt lidí na střeše, povinnost zastřešení výškových ploch či překročení podlahové plochy však nakonec vedlo k nutnosti realizovat boxy pouze formou altánu. Přestože k nim nelze z nejnižších pater vystoupat, uspokojivě plní svou funkci jakožto kamufláž střešního vybavení.

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení