Muzeum monologického umění jako ukázka netradičního designu
Ne všechna muzea se musejí nacházet ve starých historických budovách. Muzeum monologického umění v Číně je toho důkazem. Nejen, že je perfektním příkladem moderní architektury, jeho součástí je i mnoho uměleckých prostor, z nichž můžete načerpat inspiraci a nasytit svého vnitřního uměleckého ducha.
Muzeum monologického umění vytvořila společnost Wutopia Lab z pověření skupiny Sino-Ocean Group. Nachází se v parku SEATOPIA v Beidaihe v Qinhuangdao na otevřeném zeleném prostranství, přímo na křižovatce tří obytných částí kampusu Weilan Coast. Budova, jejíž složité konstrukční řešení připomíná rohově lehce zaoblený, nepravidelný trojúhelník, se rozkládá na ploše 1300 metrů čtverečních. Vnitřek je rozčleněný na několik místností a samostatných celků. Naleznete tam malé divadlo u vstupu, uměleckou galerii, vodní nádvoří, místnost na jógu, výstavní a malířské prostory, čajovnu a taneční studio.
Když je oddělíte od sebe, dostanete symetrické a pravidelné celky s vynikající seismickou odolností, což je v těchto končinách vzhledem k četným zamětřesením důležité. Z tohoto hlediska jsou významné tři seismické spoje, které se dělí na čtyři nezávislé konstrukční díly. Ty uvolňují roztažnost a deformace jinak mimořádně dlouhé konstrukce, snižují tepelné namáhání a zároveň zabraňují vzniku konstrukčních trhlin způsobených změnami teplot.
Aby se snížila vlastní hmotnost konstrukce a zmenšila velikost konstrukčních prvků, je střecha tvořena celou litou vrstvou 40 mm jemného kamenného betonu s žebrovanými vzorovanými ocelovými deskami. Ty zajišťují tepelnou izolaci a vodotěsnost. V rozšířeném prostoru muzea byla použita jednotka rámově převislé ocelové konstrukce s jedním rozpětím o maximálním převisu 4,6 metru. Zajišťuje plně prostupný efekt bez vertikálních prvků, jež by blokovaly pohled směřující do vodního nádvoří skrz jednolitou skleněnou plochu.
Budova měla mít původně jedno patro, ale klient trval na převlékacím prostoru, který musel být kvůli zachování vizuální otevřenosti a vertikální kontinuity prvního patra zřízen v dalším, druhém patře. Kvůli tomu musel být navržen samostatný rám ve tvaru kříže, díky němuž se v kombinaci s obvodovým kruhovým nosníkem zajistila horizontální boční tuhost střechy. Na zvednutí desky druhého podlaží posloužily čtyři závěsné sloupy. Schodiště se zavěsilo ke stropní desce. Nádvoří bylo původně navrženo s bílou podlahou z nasucho kladených kamenů. Plán se ale nakonec změnil. Voda, jež je součástí nádvoří nyní, tvoří svůj vlastní samostatný design.
Proudí z ponoru do středu, kde se spirálovitě stáčí a kroutí, pak teče směrem k místnosti na jógu a nakonec klidně vtéká do moře. Tím se propojuje inspirace stavby muzea se Žlutým mořem. Jako barva byla využita černá, díky čemuž vznikla zcela nová hloubka vizuálního aspektu. Naleznete tu i několik prvků pro rozzáření atmosféry muzea. Nejvyšší kruhová fasáda místnosti na jógu je tvořena gradientem z barevného skla. Dále tu naleznete pět metrů velkou květinovou stěnu. Ta, aby byla bezpečná, a zároveň kontinuálně rozvinutá, bylo nutné přidat za květinovou stěnu každé 3,8 metrů vysoké konstrukční sloupy. Stěna je složená z květinových cihel. Pro zvýšení plasticity vzoru existují dva moduly, které se nakombinovaly.
O studiu Wutopia Lab
Wutopia Lab založil hlavní architekt Yu Ting v Šanghaji V Číně. Jedná se o architektonickou společnost založenou na novém paradigmatu komplexního systému. Wutopia Lab považuje kulturu a životní styl Šanghaje za výchozí bod a využívá architekturu jako nástroj k podpoře sociologického pokroku v rámci stavební praxe. Zaměřuje se na člověka a věnuje se propojování různých aspektů městského života: tradičního, každodenního a kulturního, aby interpretovala životní styl a rozvíjela současnou čínskou estetik. S každým projektem se prosazují postupy, které ukazují různé inovativní strategie, způsoby myšlení a formy. Wutopia Lab se věnuje komplexnímu designu, a to nejen dokončení konceptu a budov, ale zaměřuje se také na včasné plánování a analýzu spolu s krajinným a interiérovým designem.