Na okraji Kolína v Borkách vyrostla nová sportovní hala z dílny studio OV-A
Zahrát si basketbal, volejbal či florbal v moderním, útulném a plně vybaveném prostoru je sen většiny profesionálních i rekreačních sportovců. Obyvatelům Kolína a dalších přilehlých měst a vesnic se ten sen splnil. Ke konci roku 2021 byla dostavěna sportovní hala s tribunou pro diváky v oblasti Lesoparku Borky.
Zadání města Kolín vyhrál návrh architektů Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha z architektonické kanceláře ov-a, na návrhu a jeho následné realizaci mají zásluhu také architekti Magdaléna Havlová a Jakub Neumann. Vyjma klidné lokality se tréninková sportovní hala může pyšnit přístupovou cestou k ní. Z centra Kolína na jeho severovýchod, kde hala sídlí spolu s tenisovými kurty a hřištěm, vede cyklostezka podél řeky Labe.
Základem stavby o rozměrech 2300 m² zastavěné plochy a 2000 m² užité plochy je železobetonová deska. Svislá nosná konstrukce vznikla z prefabrikovaných betonových pilířů a jádrem návrhu se stala nízká jednopodlažní stavba s markýzou. Přesah markýzy slouží jako zápraží pro odpočívající týmy mezi zápasy. Architekti také vyzdvihují dřevěnou „lucernu“ sportovní haly, jejíž fixní okna s větracím dílem prosvětlující halu odkazují k prvorepublikovým sokolovnám. Značnou výhodou je umístění hal, šaten, skladů, sociálního zázemí s toaletami, recepce a baru s kavárnou do jednoho patra, což zajišťuje snadnou dostupnost a propojenost.
Celková kompilace dřeva, betonu a železa vytváří příjemný interiér určený nejen k týmovým sportům. Architekti využili plochu za basketbalovým košem za účelem lezecké stěny. Hrací plocha může být navíc rozdělena na třetinová hřiště pomocí ochranných sítí. Součástí budovy je i kontaktní zateplovací systém – vytápění a částečné chlazení tepelnými čerpadly a dále malá fotovoltaická elektrárna na střeše. Pod stropem je navržen akustický podhled, který doplňuje akustický dřevěný obklad na stěnách. Přestože prostory mohou být větrány přirozeně, v zimním a letním období je hospodaření s větráním a teplem řízeno pomocí systému měření a regulace.
Jedinečné řešení v podání architektonické kanceláře ov-a
Architektonická kancelář ov-a se zázemím na Praze 6 má již na svém kontě řadu projektů a ocenění. Mezi nejaktuálnější patří první místa za vizualizace projektů Mateřská škola, seniorské bydlení a veřejné prostranství centra obce Jeřmanice, Svazková škola Chýně – Hostivice či Autobusový terminál Úvaly. Dále také úspěch ve formě druhých míst v architektonických soutěží Nová podoba podchodů Hlavního nádraží Praha či Usedlost nová Cibulka, která se má stát dětským hospicem a domovem paliativní péče v obklopení zeleně pražských Košířů.
Architekti z ov-a dbají na silný vztah k místu, dialog s klientem a detail provedení. Vyznačují se také originálním výtvarným řešením. Kancelář založili absolventi Fakulty architektury ČVUT Jiří Opočenský a Štěpán Valouch v roce 2007 a nyní skýtá 18 stálých členů. K desetiletému výročí vzniku ov-a sepsali zakladatelé knihu o architektuře zaměřující se na domy. Nejenže soutěže, jak české, tak mezinárodní, vyhrávají, ale také se jich účastní jako porotci.