Na travnatém pahorku uprostřed Tokia vyrostla rozmarná čajovna. Poznejte s námi krásy domku Go-An!
Japonský architekt Terunobu Fujimori povyšuje pro olympijské hry v Tokiu klasické čajovny na novou úroveň. Čajovna Go-An byla postavena v rámci akce Tokyo Tokyo Festival Special 13, při níž v centru města vyroste sedm malých dočasných staveb. Domek disponuje velkým oknem, které bylo navrženo tak, aby rámovalo výhled na Japonský národní stadion. Zzákazníci čajovny tam mohou současně sledovat dění dlouho očekávaných Olympijských her.
Jedinečný kulturní zážitek
Před letními olympijskými hrami se v Tokiu s výhledem na Japonský národní stadion objevila zvláštní stavba: dřevem obložená čajovna na vrcholu travnatého pahorku. Tato rozmarná reimaginace japonského archetypu je dílem renomovaného architekta Terunobu Fujimoriho a v rámci programu Pavilon Tokio 2021 bude návštěvníky vítat až do 5. září. Do čajovny, která dostala název Go-An, se zákazníci dostanou malým otvorem v travnaté mohyle, který vede do čekárny. Poté se po žebříku dostanou do hlavní místnosti pro čajový obřad. Když se vynoří ze tmy, ocitnou se před velkým oknem s výhledem na Japonský národní stadion, který navrhl architekt Kengo Kuma. V noci po rozsvícení se pak čajovna jeví jako velká lucerna uprostřed městské krajiny.
Netradiční využití materiálů
Čajovna Go-An je vyrobena z masivních dřevěných panelů, obložena yakisugi (zuhelnatělým cedrem) a stojí na vrcholu kopce porostlého trávou. Yakisugi se vyrábí vypalováním a karbonizací povrchu dřeva. Zuhelnatělá vrstva chrání dřevo před znehodnocením a zvyšuje jeho odolnost vůči ohni. „Dřevěné uhlí je spolu s půdou nejlepším stavebním materiálem,“ říká Fujimori. „Je to proto, že veškerá organická hmota se vrací do dřevěného uhlí a veškerá anorganická hmota se po zvětrání vrací do půdy.“ Materiály exteriéru se zrcadlí i uvnitř, kde jsou na stěnách odhalené panely a strop je obložený drceným dřevěným uhlím.
Součástí čajovny je místnost pro čajové obřady ve stylu ryurei s velkým stolem vyrobeným ze silných kaštanových desek z hor prefektury Nagano ve středním Honšú. Suky, praskliny a deformace na povrchu stolu byly záměrně ponechány viditelné, což oslavuje divokost přírodního dřeva.
O architektovi Terunobu Fujimori
Fujimori je přední osobností japonské architektonické scény, známý jako autor, kulturní komentátor a televizní moderátor. Je nejen historikem architektury (pyšní se mimo jiné významnou studií o stavbách západního stylu v Tokiu v 70. a 80. letech 20. století a dokumentací neobvyklých jevů v městské krajině), ale také jedním z nejpřekvapivějších architektů v zemi. Narodil se v roce 1946 a jako architekt debutoval až ve svých 45 letech. Jeho práce se vyznačují používáním přírodních materiálů a výstředních forem. Během své kariéry vytvořil řadu tzv. volných čajoven – od stavby posazené na kůlech v lese až po stavbu zavěšenou nad zemí. Podle Fujimoriho paleta materiálů zpochybňuje představy o tom, jaká může být japonská architektura. „Když ukážu tradiční čajovnu, každý má pocit, že právě díky materiálům je tato stavba typická pro Japonsko a přestane u toho přemýšlet. To se mi nelíbí,“ říká. „Proto nepoužívám šódži ani bambus. Chci, aby lidí spíše než architekturu viděli pohostinnost čajovny.“
Světový unikát
Fujimori má rád výšky a odtud se také zrodila jeho vášeň pro takto unikátní projekty nad zemí. „Nejenže je z vrcholu skvěle vidět na celou čajovnu, ale jde z ní vidět i na stadion. Čajovna zkrátka vyžaduje nadpozemské vlastnosti. Místo toho, aby jen stála na zemi, vyžaduje určitou výšku, která jí bude dodávat to pravé kouzlo. Jakmile vylezete nahoru a vstoupíte úzkým a tmavým vchodem, uvidíte úplně jinou a jedinečnou scenérii. Čajovna je světový unikát a já chci, aby ji vidělo co nejvíce lidí,“ říká architekt. „Tradiční čajovny, které byly zformulovány před 400 lety, jsou dobré, ale čajovny ve volném stylu jsou architektonicky mnohem zajímavější.“ Bohužel se však zdá, že pohostinnost dočasné čajovny bude moci během 67 dní jejího provozu zažít jen málo návštěvníků. Tokio se potýká s rostoucím počtem případů koronaviru, a proto byl nedávno na dobu konání olympijských her vyhlášen výjimečný stav a poprvé v historii nebudou během akcí povoleni žádní diváci.
Zdroj fotografií: ToLoLo studio, Terunobu Fujimori
Autor článku: Karolínka Bouzková