Architektura

NanFang University Technology Park: Základna pro nekončící technologické inovace

13. 4. 2022
Architektura

Inovace hýbou světem a v oblasti technologií to platí dvojnásob. Proto je třeba vytvořit plodné prostředí, které bude kreativní nápady podněcovat a zároveň poskytne funkční zázemí pro jejich realizaci. Nový areál v čínském Šen-čenu s názvem NanFang University Technology Park na tyto potřeby reaguje a se svými čtyřmi programovým čtvrtěmi poskytuje ideální technologickou základnu, kterou stojí za to si prohlédnout!

Čtyři čtvrti přizpůsobené topografii místa

Budovy pro pokročilé technologie jsou promyšleně navrženy tak, aby poskytovaly různé prostorové typologie, které mohou reagovat na různé funkční potřeby a požadavky. Najdete zde vše od typologií budov s centrálními atrii až po výškové kancelářské prostory. Ačkoli jsou jednotlivé čtvrti programově odlišné, čemuž je přizpůsoben i tvar a architektura budov, celkový ráz designu je sjednocený a park tak působí komplexně a harmonicky. Čtyři části zároveň sdílí jakési městské centrum, které zahrnuje organizační a společenský prvek technologického parku.

Nejnovější část parku představuje zóna B1, která funguje jako podnikatelský inkubátor a je považována za čtvrť inspirace. Soubor staveb, který se v zóně nachází, obsahuje prostory, jež naplňují cíl integrace platforem pro výzkum a vývoj, výrobu a vzdělávání. Nejvýraznější stavbou této čtvrti je B1 Tower, která zaujímá klíčovou pozici v rámci technologického parku a se svými 110 metry slouží jako ústřední bod. Navzdory své extravaganci vyváženě reaguje na městský kontext a její geometrie harmonicky ladí s okolní zástavbou. Vysoce efektivní půdorys vychází z cíle poskytnout co nejkvalitnější pracovní prostor a plynule tak integruje vybavení kancelářského prostředí a výhled do okolní přírody.

Nedílnou součástí projektu je rovněž hospodaření s dešťovou vodou, jelikož podnebí a geografická poloha Šen-čenu poskytují její hojnost a často i nadbytek. Vědomé snížení nepropustných povrchů v celé lokalitě umožňuje využití dešťové vody v parku a snižuje tak její spotřebu z externích zdrojů. Tvar a orientace budov dále maximalizuje možnosti denního osvětlení a přirozeného větrání, čímž se snižují nároky na umělé osvětlení a vytápění, větrání a klimatizaci. Do budoucna se pak počítá s realizací střešních integrovaných fotovoltaických panelů a nízkoprofilových větrných turbín.

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení