Návod pro milovníky knih. Pomůžeme vám vybrat knihovnu.
Knihovnu má doma úplně každý, většinou i ten, kdo nečte. Vždy je do ní co dát, ať už jde o beletrii, kuchařky, učebnice nebo třeba květiny a jiné dekorace. Že jste ale ještě nenašli tu pravou přímo pro vás? Poradíme vám, čím se při výběru řídit.
Důležitá je velikost
Čtete hodně? A kolik máte knih? To jsou pravděpodobně dvě nejdůležitější otázky. Od výsledných odpovědí se bude odvíjet i výběr knihovny. Knížek máte doma tolik, že byste s nimi mohli vybavit jednu menší veřejnou knihovnu? Pak se pravděpodobně vaše sbírka bude rozrůstat. Proto potřebujete velkou knihovnu, respektive takovou, do které se buď vejde skutečně hodně knih, anebo policový či regálový systém s možností dokoupit si další části. Police BUTTERFY si oblíbí především milovníci geometrických tvarů. Jednotlivé kousky můžete umístit vertikálně či horizontálně a postavit si z nich klidně celou stěnu.
Čtete méně a knihy si spíše půjčujete, než kupujete? Pak vám pro vaše nejoblíbenější kousky bude pravděpodobně stačit středně velká knihovna. Nečtete vůbec, ale pár knih přeci jen vlastníte? Vsaďte na malou knihovnu, která se vejde i do té nejmenší místnosti v bytě či domě. Skvělou volbou je policová sestava BIG WALL 39. Jde o všestrannou a multifukční knihovnu, která byla oceněna prestižní cenou Premio XXI Compasso d’Oro ADI 2008. Pokud se však přeci jen poohlížíte po větší knihovně, ale mnoho knih nemáte, pak si pořiďte takovou, která zároveň může sloužit jako police na květiny a jinou dekoraci. Pro tento účel je vhodná například knihovna MYBOOK, která je elegantní, minimalistická a díky tomu, že je vyrobená z plastu, také lehká. Toužíte po stylové knihovně, jež ohromí každou návštěvu, a nezáleží vám na tom, kolik knih se do ní vejde? V tom případě doporučujeme knihovnu BOOKWORM v italském rafinovaném stylu, kterou lze pověsit do jakékoliv místnosti.
Otevřená, nebo uzavřená?
Otázkou také zůstává, zdali chcete otevřenou knihovnu, tedy takovou, v níž jsou knihy vidět, knihovnu s posuvnými skleněnými dvířky, či knihovnu uzavřenou. Otevřenou knihovnu často volí ti, kteří si chtějí zútulnit pokoj a knihy roztřídit dle barev hřbetů nebo třeba podle velikosti. Rovněž si ji oblíbili aktivní čtenáři, kteří potřebují mít knihy neustále po ruce a přehled o tom, co v knihovně mají. Uzavřená knihovna je zase praktičtější z toho důvodu, že se na knihy nepráší. Nejste si jistí, kterou variantu zvolit? Udělejte kompromis a pořiďte si knihovnu DUO bělený dub, jejíž součástí je šest otevřených polic a čtyři police schované za dvířky.
Kovová industriální nebo dřevěná ve stylu Provence?
Knihovny se vyrábějí z nejrůznějších materiálů – plastu, kovu, masivního dřeva, dřevotřísky, sklo a či kombinace materiálů. Masivní dřevěné se hodí zejména do domů nebo velkých místností, protože působí robustně. Také záleží na ostatním vybavení domácnosti. Dřevěné knihovny příliš neladí se supermoderním interiérem ani s retro stylem. Máte-li ovšem byt či dům zařízený ve stylu Provence nebo v klasickém venkovském stylu, knihovna z masivního dřeva je nejlepší volbou.
Kovové knihovny najdou uplatnění v kancelářích, studentských pokojích nebo zkrátka v bytech či domech v industriálním stylu. Pokud jste doteď kovu nepřišli na chuť, nástěnný regál LEYVA vás přesvědčí o tom, že knihovna z kovu může být nejenom užitečná, ale také designová. Potrpíte-li si na lehkou extravaganci, je právě LEYVA pro vás jako stvořená.
Že byste si plastovou knihovnu nikdy nepořídili? Staré pořekadlo říká: Nikdy neříkej nikdy. V tomto případě to rozhodně platí. I plastové knihovny mohou být designové, elegantní a moderní zároveň. Knihovna ARIGATO odkazuje k japonské kaligrafii a samotnému písmu charakteristickému jednoduchými, avšak do detailu promyšlenými tahy. Netradiční místem pro ukládání knih může být například i skleněná knihovna OLYMPIA, jež se pyšní minimalistickým designem vhodným pro každý prostor.
Nezapomeňte knihovnu připevnit
Při výběru myslete i na to, že vysoké knihovny sahající až ke stropu sice obývací pokoj či pracovnu zútulní, ale do horních polic se dostanete jen po posuvných schůdcích nebo štaflích. Pokud ani jedno nemáte, budete si samozřejmě muset schůdky dokoupit. Navíc je zapotřebí vysoké knihovny upevnit ke zdi, jinak se vám při špatném rozložení knih může stát, že se převrátí. Vysoké knihovny raději nikdy neplňte do posledního místečka. Vždy by mělo v policích zůstat alespoň dvacet procent volného prostoru. Lidé si často koupí knihovnu, dostatečně ji nezajistí, tudíž je takzvaně poddimenzovaná, a knihy proto neunese. V tomto případě je lepší vysokou knihovnu raději předimenzovat (přišroubujte knihovnu ke zdi nejlépe hned na několika místech, ve spodních i vrchních částech). Jedině tak si budete jistí, že se ani při vysoké zátěži nezřítí.
Tři zlatá pravidla na závěr
- Neradi utíráte prach? Pořiďte si uzavřenou knihovnu (nebo knihovnu s prosklenými posuvnými dvířky).
- Vyšší knihovnu vybavte osvětlením, které vám v přítmí umožní lépe se v policích orientovat.
- Kupte si o něco větší knihovnu, než kolik máte reálně knih. Nikdy nevíte, kolik vám jich ještě přibude.