Nejen pro milovníky sportu. Designová tělocvična uprostřed lesa.
V kapském městě v Jihoafrické republice vznikla unikátní tělocvična. Podívat se do ní ovšem nemůžete. Patří totiž do soukromého komplexu budov, který je zároveň rodinným sídlem zadavatele. Za zmínku ale rozhodně stojí. Světlé dřevo, vysoká a široká okna a především výhled do zahrad dělají z tělocvičny místo, které byste směle vyměnili za jakýkoliv obývací pokoj s krbem a praskajícím dřívím.
Architektonické studio Malan Vorster Architecture Interior Design dostalo nelehký úkol – vytvořit tělocvičnu tak, aby nezabrala na designové zahradě příliš místa a zároveň aby tvořila její součást. Proto se architekti shodli na tom, že nejlepší bude, když tělocvičnu vybudují na stávající betonové deskové střeše apartmánu pro hosty. Tak docílili terasovitého vzhledu celé stavby, která zároveň vyvolává pocit dynamické rovnováhy. Tělocvična je navíc díky tomu účelně propojena s chatkou pro hosty a parkovištěm, nacházejícím se pod tělocvičnou.
Hlavními materiály stavby se staly ocel a dřevo a to zejména z toho důvodu, aby mohla být celá budova postavena suchou metodou, která je mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Sám majitel rozlehlého komplexu je milovník přírody a zahrad. Proto bylo jeho přáním, aby všechny budovy tvořily přirozenou součást jeho udržované zahrady, ale v žádném případě ji nijak nenarušovaly. Světlé dřevo společně se zrezivělou ocelí navíc potlačilo masivnost skleněných ploch. Samotné dřevo s ocelí bude dále rok od roku získávat přirozenou patinu a budova bude vlivem oxidace a dalších procesů pomalu stárnout a tím zmírní stopy lidské ruky, která ji vytvořila.
Levitující střecha s dechberoucím výhledem
Koncept budovy je směrován k dialogu mezi krajinou a konstrukcí doplněnou neobvyklými detaily. Střecha představuje skládaný a plovoucí měděný baldachýn se dvěma protilehlými rohy. Z ní se rozprostírá nádherný výhled na vzrostlé stromy. Podíváte-li se na střechu z jakéhokoliv úhlu, vypadá, že levituje. Tohoto efektu architekti ze studia Malan Vorster Architecture Interior Design docílili správným vytvarováním ocelových podpěr střechy na velmi tenké pláty.
Stěny tělocvičny byly vytvořeny třemi odlišnými metodami. První tvoří dřevem obložená fasáda se vstupními dveřmi a schodištěm vedoucím do apartmánu pro hosty. Zakřivené stěnové prvky se zase starají o geometrický vzhled budovy. Fasáda směřující k parkovišti byla zpracována jako kombinace poloprůhledných a plných ploch. Zde architekti zkombinovali dřevo a sklo a pískovcové desky, které kontrastují s hrubě tesanými pískovcovými opěrnými sloupy. Dřevěné zástěny zajišťují cvičícímu dostatek soukromí, po jejich otevření se mu naopak naskytne výhled do zahrady.
Zbývající dvě fasády domu jsou zcela prosklené, ale disponují stohovacími posuvnými dveřmi, které se otevírají až k rohu domu. Rovněž nabízejí překrásné výhledy nejen na přilehlé vinice a vzdálené hory, ale také na menší jezírko. Přes dveře se dostanete na meditační plácek umístěný na severozápadní straně, která je chráněná horní dřevěnou pergolou.
Všechny fasády jsou konstrukčně propojeny ocelovým sloupem a trámovým rámem z H-profilu. Hned dva trámy tvoří pergolu. Ocelové H-profily jsou taktéž vyplněny organickými prvky zhotovenými z červeného cedru s měkčími hranami. Strop tělocvičny je taktéž zhotoven z cedrového dřeva, podlahy zase z hrubého řeziva s mosaznými detaily. Ostatně stejné materiály, jaké byly použity na tělocvičnu, se objevují při renovaci také v apartmánu pro hosty. V něm se nachází obývací pokoj s jídelním a kuchyňským koutem a ložnice. Zblízka i z dálky ovšem apartmán s tělocvičnou na střeše tvoří jeden komplexní celek ve stále se rozrůstající přírodě.
Malan Vorster Architecture Interior Design poskytuje služby zahrnující plánování, architekturu, stavební dozor a v neposlední řadě také interiérový design. Při tvorbě každého návrhu i každé realizace se snaží povznést nad pouhý proces výstavby. Architekti pokaždé chtějí najít architektonická a prostorová řešení, která přispějí nejen k rozvoji jejich profese, ale také architektury obecně. Studio založili v roce 2013 Pieter Malan, Jan-Heyn Vorster a Pieter Bruwer. V současnosti využívá nejnovější dostupné technologie s ohledem na ekologickou výrobu, udržitelnost životního prostředí a inovaci. Protože mají architekti bohatou praxi v budování architektonických objektů i interiérů, dává jim to možnost dodávat komplexní služby na nejvyšší úrovni.