Nenechte si ujít výstavu o revolučním díle Zaha Hadid Architects. Do 3. dubna je dostupná online.
Patříte k příznivcům Zahy Hadid a studia Zaha Hadid Architects? Pak by vám neměla uniknout výstava Zaha Hadid Architects: Vertikální urbanismus, kterou o jejich průkopnické tvorbě pořádá Hongkongský institut designu se svou přidruženou galerií a Hongkongským institutem odborného vzdělávání.
Jde o klíčovou událost společného programu obou organizací s názvem Esence designu. Až do 3. dubna můžete exhibici navštívit online na webových stránkách galerie HKDI, která je v současné době v rámci pandemických opatření uzavřena.
Digitální pozornost k detailu
Inovativní přínos studia Zaha Hadid Architects je předkládán ve formě technických výkresů a diagramů, počítačových vizualizací či architektonických modelů. Prohlédnout si můžete také videoprojekce nebo prezentace ve virtuální realitě. Výstava navazuje na populární sérii digitálních exhibicí galerie HKDI o soudobém designu. Širokému okruhu zájemců přibližuje zásadní projekty studia ZHA a pomocí moderních multimédii se zaměřuje i na nejmenší detaily.
Výstava představuje pestrost přístupů ZHA k udržitelným, komunitním, avšak stále svěžím řešením v kontextu rušné městské infrastruktury. Zkoumá vědecký výzkum a technické inovace, které jsou nedílnou součástí unikátní tvorby studia. Zakladatelka studia ZHA architektka a malířka Zaha Hadid (1950 - 2016) vnesla do architektury dosud nevídaný pohyb, sílu a celkovou dynamiku. Nebála se odvážných vzájemně se prolínajících vizí, které neznaly limity. Toužila vytvořit jednotný, kontinuální místní charakter bez hranic. Její odkaz a vynalézavý duch neustále znovu ožívají prostřednictvím nekonvenčních projektů ZHA, které studio nadále realizuje po celém světě.
Vertikální paradigma 21. století
Galerie HKDI chce organizováním podobných výstav a spolupracemi s mezinárodními institucemi a designéry podpořit vzdělání v oblasti designu, posilovat dialog mezi profesionály v oboru, studenty i nadšenci z řad veřejnosti. „Zaha Hadid byla zapřísáhlou inovátorkou. Na moderní architektuře a designu zanechala nesmazatelnou stopu, která bude stále patrná i pro další nadcházející generace. Naše výstava je oslavou geniální důmyslnosti a hluboké zkušenosti jednoho z nejprestižnějších světových architektonických studií, jehož dílo se nám snad tímto způsobem podaří zprostředkovat studentům i dalším zájemcům,“ uvedla Dr. Lay Lain ONG, ředitelka obou pořadatelských institutů výstavy.
Záměr výstavy přiblížil také ředitel studia Zaha Hadid Architects Patrik Schumacher: „Spojováním výškových staveb prostřednictvím kombinovaných strategií jejich shlukování, přemosťování a budování atrií chceme definovat nové paradigma designu vertikálního urbanismu. Charakter výškové budovy se tak bude významně podílet na novém pojetí způsobu života v metropolích, jejichž rozrůstání je živeno touhou po čím dál intenzivnější konektivitě. V budoucnu bude stále hustší zástavba sloužit více účelům najednou. Prolínat se zde budou rozličné životní procesy, které musíme sofistikovaně uspořádat tak, aby stále zůstávaly přehledné, a tím pádem i povznášející.“
Tři pilíře jedné legendy
Výstava je tematicky rozdělena podle tří aspektů tvorby ZHA. První z nich poodkrývá práci výzkumné skupiny ZHA Computation & Design operující pod názvem ZHA CODE, druhý se zabývá vertikálním urbanismem a poslední ukazuje významné stavby v regionu.
ZHA CODE
ZHA CODE se zabývá výškovými návrhy studia po celém světě, stejně jako jeho významnými projekty v regionu. Navazuje spolupráci s předními světovými vědeckými institucemi za účelem inovativního vývoje v oblasti robotiky, umělé inteligence a digitální výroby, které významně ovlivňují návrhy studia. Seznámením s komplexní problematikou dodavatelského řetězce, materiálů, řemesla a výroby vyvyjí ZHA CODE nové designové, konstrukční a logistické strategie, které snižováním spotřeby a energie zvyšují celkovou udržitelnost projektů.
Vertikální urbanismus
Vertikální urbanismus v podání ZHA má nespornou zkušenostní a komunikační hodnotu. Na příkladu vybraných světových výškových projektů zkoumá tato část exhibice inovativní snahy studia posunout se v oblasti výškových staveb za hranice dosavadního paradigmatu a pozvednout tak urbanismus 21. století. Patrik Schumacher definoval tyto snahy jako pět základních stavebních komponentů – hustota zástavby, mosty + atria, fasády, styčné plochy a udržitelnost.
Významné stavby v regionu
Třetí část výstavy uvádí zásadní práci Zahy Hadid na projektu Peak club v Hongkongu. Přestože k jeho realizaci nikdo nedošlo, je dodnes považován za přelomové dílo, které doslova překotilo ikonický formát hongkongských mrakodrapů do horizontální polohy. Hadid se v souvislosti s tímto projektem dostalo mezinárodního uznání a pozornosti. Již v této fázi lze také zřetelně vysledovat záblesky pozdějších konceptů v tvorbě ZHA, které tato sekce exhibice zkoumá, ať už jde o strukturální experimenty, pohyblivé fluidní formy nebo integraci veřejných prostor do rušné městské infrastruktury.
Dozvíte se zde také více o dvou oceněných regionálních projektech, které dokonale reprezentují vizi ZHA – Hotel Morpheus v Macau a mrakodrap Henderson v centru Hongkongu, jehož výstavba je v plném proudu.
Hotel Morpheus v luxusní městské části Macau nazvané „City of Dreams“ představuje vůbec první výškový „exoskeleton volných forem“. Vystaven byl na již existujících opuštěných základech a své brány hostům poprvé otevřel v roce 2018. Budova čítá celkem čtyřicet pater a dvě vertikální cirkulační jádra spojená v úrovni pódia a střechy, čímž je zároveň vymezeno její centrální atrium.
Hongkongský mrakodrap Henderson představuje městskou oázu o šestatřiceti patrech, jehož inspirace poupaty Bauhínie před rozkvětem úspěšně reinterpretuje zkostnatělé struktury. Ve stínu budovy se nachází nově vzniklé nádvoří, ke kterému z opačné strany přiléhá přírodní park. Městské zahrady se tak téměř plynule propojují s interiérem mrakodrapu.
V rámci komplexního programu výstavy si můžete online přehrát také přednášku Patrika Schumachera a panelové diskuze na téma vertikálního urbanismu a restrukturalizace městské společnosti 21. století prostřednictvím výškových staveb. Pokud tedy ještě nemáte plány na víkend, tuto virtuální návštěvu vám vřele doporučujeme.