Ničím nerušený spánek? Poradíme vám, jak vybrat správnou matraci.
Stává se vám často, že vás po ránu bolí záda? V noci se převalujete a nevíte, jak si lehnout? Přes den pak často býváte rozlámaní a nevyspalí. Čím to je? Nejspíš špatně zvolenou nebo nekvalitní matrací. Špatný spánek může mít negativní vliv na váš každodenní život. Proto vás nyní provedeme světem matrací a poradíme vám, podle čeho se při jejich výběru řídit.
Tvrdost matrace
Obvykle se rozlišují čtyři stupně tvrdosti matrace, od měkkých až po tvrdé. Někteří výrobci matrací ale udávají více stupňů, někdy až deset, od těch nejměkčích po extra tvrdé. Lidé, kteří si vybírají matraci úplně poprvé, se při koupi často rozhodují jen podle vzhledu nebo dle toho, že se na matraci posadí. Je ale zapotřebí si ji vyzkoušet vleže a v několika polohách, neboť každá poloha zatěžuje jinou část matrace. Obecné pravidlo říká, že čím lehčí člověk, tím měkčí matraci může mít. Lidé s vyšší váhou by si tedy měli vybírat matrace tvrdší, protože jim poskytnou lepší oporu. Zlatou střední cestou bývají matrace tvrdosti 2 a 3.
Základní pravidla, kterými je třeba se řídit
- Tvrdost matrace vybírejte podle vaší výšky, hmotnosti a věku.
- Stejně jako postel, tak i matrace by měla přesahovat vaši délku minimálně o 20 až 25 cm.
- Výška matrace by měla být alespoň 15 cm, pro seniory samozřejmě ještě o něco vyšší, minimálně o 10 cm.
- Materiál matrace si zvolte podle vašich osobních preferencí. Vyberte si to, co se vám líbí, a vynechejte materiály, na které jste alergičtí. V posledních letech jsou velmi oblíbené také přírodní materiály.
Jaké typy matrací existují?
Latexové matrace
Bývají velmi komfortní a nejčastěji se vyrábějí v tvrdosti 1 a 2. V průběhu času se nijak nedeformují, naopak se přizpůsobují vašim spánkovým polohám. Střed matrace se často prokládá kokosovými vlákny, aby byla zajištěna větší tuhost. Nejsou však tolik prodyšné, proto se nedoporučují dávat do místností s větší vlhkostí. Latexové matrace se hodí především na lamelové rošty.
Pružinové matrace
Nepatří mezi příliš oblíbený typ matrací zejména kvůli uvolněným pružinám, které v dřívějších dobách tlačily do zad. V posledních letech se ale podoba pružinových matrací výrazně proměnila. Jsou nejen skutečně pružné, ale také se přizpůsobují tvaru těla a do zad už rozhodně netlačí. Jejich nespornou výhodou je vysoká prodyšnost, proto se hodí i pro pevné rošty. Naopak nedoporučujeme pružinové matrace kombinovat s polohovacími rošty.
Pěnové matrace
Každý druh pěny má jiné vlastnosti, ale je možné je kombinovat. Hlavní výhodou pěnových matrací je univerzálnost, protože se dají zhotovit v různých stupních tvrdosti. Můžete je kombinovat se všemi druhy lamelových a laťkových roštů.
Ortopedická matrace
Tento typ matrace zajišťuje stabilitu a oporu páteře. Doporučujeme například robustní matraci ARABELA, která využívá certifikovanou konstrukci pružinového systému z české pružinové oceli.
Gelové matrace
Gelové matrace jsou vyráběné ze studené nebo líné pěny. Obsahují gelové segmenty, které slouží ke stimulaci různých akupresurních bodů. Díky tomu nám ve spánku pomáhají uvolnit svalstvo. Gel má výborné hygienické vlastnosti, proto se v těchto matracích nemají šanci usadit roztoči ani bakterie. Matrace SUPER FOX BLUE je neskutečně vzdušná a umí regulovat tělesnou teplotu. Rovněž dokonale podpírá tělo. Její součástí je i snímatelný potah s klimatizační vrstvou a se speciálním odvětrávacím systémem.
Proč byste měli mít sundavací potah na matraci?
Snadno ho můžete vyprat a tím zvýšit jeho životnost. Nesnímatelné potahy se hůře udržují a čím více se potíte, tím větší péči o matraci vynaložíte. Při výběru potahu se zaměřte hlavně na jeho gramáž. Čím bude vyšší, tím bude potah kvalitnější a odolnější proti prošoupání. Potahů dnes existuje také velké množství, například levandulové, potahy Aloe Vera, bavlněné, MicroActive, které ničí plísně i bakterie, nebo například LyoCell z přírodního vlákna.