Nizozemský pavilon září na Mezinárodním knižním veletrhu v Tchaj-peji!
Při oslavě 400 let vztahů mezi Nizozemskem a Tchaj-wanem bylo uctěno jako hostující země na vydání Mezinárodního knižního veletrhu v Tchaj-peji (TIBE) pro rok 2024 právě Nizozemsko. Pavilon, který navrhli renomovaní umělci z holandského MVRDV, představil bohaté dědictví a budoucnost země prostřednictvím jedinečného architektonického konceptu, zdůrazňujícího udržitelnost, diverzitu a inkluzivitu.
Umístěný v srdci největšího asijského knižního veletrhu, pavilon Nizozemska vynikal svým inovativním designem se třemi propojenými kruhy. Tato architektonická volba symbolizovala pokračující cestu od minulosti přes přítomnost do budoucnosti, zachycující dlouhý a složitý vztah mezi Nizozemci a Tchaj-wanem. Pavilon nejenže sloužil jako centrální bod pro kulturní výměnu, ale také jako svědectví trvalých vazeb, které se vyvíjely po čtyři staletí.
Udržitelný design potkává historické vyprávění
Každý kruh pavilonu byl obalen obrázky ikonických nizozemských krajin, moře, poldrů a dun, které reprezentovaly různé epochy ve vztazích mezi Nizozemskem a Tchaj-wanem. Použití recyklovaných a recyklovatelných materiálů zdůraznilo závazek Nizozemska k udržitelnosti. Tištěné plátno, které zobrazovalo tyto krajiny, nejen zdobilo pavilon, ale bude přetvořeno na tašky na knihy a pouzdra, čímž se značně prodlouží životnost použitých materiálů. Největší kruh, zobrazující poldr, symbolizoval přítomnost a sloužil jako centrální bod výstavy. Obsahoval současnou nizozemskou literaturu a informace o nizozemském designu a udržitelných praktikách. Vedlejší, mořem inspirovaný kruh zkoumal minulost, konkrétně éru objevů a kolonizace, zatímco kruh reprezentující duny se zaměřil na budoucnost v podobě dětské literatury a témat jako tolerance a svoboda projevu.
Design pavilonu umožňoval flexibilitu, která je v podobných projektech zcela zásadním atributem. Závěsy mezi kruhy mohly být otevřeny nebo zavřeny, aby buď spojily nebo izolovaly prostory podle potřeby. Tato adaptabilita učinila pavilon ideálním místem pro řadu akcí, od přednášek a workshopů po intimní čtení a diskuse. Stal se dynamickým místem, kde se prolínaly historie, literatura a společenské otázky. Návštěvníci se mohli těšit z přítomnosti věhlasných jmen spisovatelů a ilustrátorů jako jsou Thé Tjong-Khing, Ilja Leonard Pfeijffer, Maxim Februari, Radna Fabias, Alfred Birney, Carolijn Visser, Thomas Olde Heuvelt či Joyce Bergvelt.
Kromě architektonických a tematických inovací pavilon také nabízel nákupní oblasti, kde si návštěvníci mohli pořídit některé z vystavených knih či ikonické předměty jako je Miffy, oblíbená postavička z holandského kresleného pořadu. Prostor tak velkolepě zastřešoval oslavu kreativity nizozemských autorů a ilustrátorů a nabízel platformu pro jejich spojení s mezinárodním publikem. Po úspěšné šestidenní prezentaci pokračoval pavilon svou cestu v Tchaj-nanu, místě prvního nizozemského osídlení na ostrově, kde byl nainstalován v atriu Tchaj-nanské veřejné knihovny. Toto umístění nejen prodloužilo život pavilonu, ale také prohloubilo jeho vzdělávací dopad, umožňující více návštěvníkům prozkoumat bohatou mozaiku nizozemsko-tchajwanských vztahů. Nizozemský pavilon na TIBE 2024 ukázal, jak design a literatura mohou společně slavit historii, podporovat udržitelnost a inspirovat budoucí generace.