Nová městská hala v Modřicích je mistryní transformace
Již do svého 6. ročníku letos vstoupila prestižní Česká cena za architekturu a i tentokrát nabídla spoustu zajímavých domácích projektů. Na stránkách našeho magazínu máte příležitost se s nimi seznámit, a to za účasti samotných autorů. Dnes se podíváme do kategorie čestného označení „Finalista“, které bylo uděleno ateliéru bod architekti za výstavbu nové městské a sportovní haly v Modřicích na Moravě.
Česká cena za architekturu je prestižní soutěžní přehlídkou, kterou každý roky vyhlašuje Česká komora architektů. Jejím cílem je propagace kvalitních děl začínajících i zavedených architektů a ateliérů, které se tak dostanou více do povědomí veřejnosti. Hodnotícími kritérii jsou primárně estetické a technické kvality provedení projektů v kontextu jejich vzniku, vztahu k okolí a celkového společenského přínosu. Účast v soutěži je bezplatná, avšak podmíněná realizacemi dokončenými v posledních pěti letech na území České republiky.
Porotu pravidelně tvoří sedm předních světových architektů a urbanistů. Jejím předsedou se letos stal Yasha Jacob Grobman z Fakulty architektury a městského plánování v izraelské Haifě. Z finalistů porota vybírá pouze jednoho hlavního vítěze, udělují se ale také ceny za výjimečný počin a ceny partnerů.
Nová městská hala v Modřicích vyrostla na pozemku mezi místní základní školou a železniční tratí. Okolní zástavba je zde převážně tvořena rodinnými domy drobnějších proporcí, proto bylo začlenění velkého objemu sportovní haly do takového prostředí pro ateliér nelehkým úkolem. Dosáhnout přirozeného splynutí se nakonec podařilo díky navázání stavby na zrekonstruovanou historickou budovu restaurace U Brázdilů, která se pro autory projektu stala jakýmsi symbolickým výchozím bodem.
Objem haly byl rozdělen do tří hmot s valbovou střechou a jeho fasády opatřeny strukturovanou omítkou. Tyto prvky pomáhají přiblížit rozdílné hmotové struktury. „Zachování původního objektu bylo požadováno ze strany investora a ukázalo se to jako velmi dobré rozhodnutí. Objekt jsme použili jako hmotový vzor pro rozdělení velké haly na tři části. Myslím, že zachování původního objektu také pomáhá místním se s novostavbou lépe identifikovat,“ uvedl Jakub Straka z ateliéru bod architekti.
Zapuštění podlahy zlepšilo teplotní bilanci
V budově základní školy došlo díky novostavbě ke zlepšení hlukových poměrů. Už ve fázi projektu však bylo potřeba zohlednit také hrozící nežádoucí zastínění učeben. Část haly nejblíže ke škole proto musela být navržena jako jednopatrová. Větší část budovy pak již dosahuje výšky třípatrového domu, samozřejmě stále s ohledem k okolní městské struktuře. Důležitým faktorem pro maximální optické přiblížení stávající zástavbě bylo zapuštění podlahy sportovní haly o tři metry oproti vstupu do foyer, čímž se sjednotila římsa novostavby s přilehlou restaurací U Brázdilů. Došlo tak mimo jiné i ke zlepšení teplotní bilance budovy.
Plechová střecha nového objektu má barvu jeho omítky, což působí velmi přirozeně a nerušivě vůči sousední střeše z typických pálených tašek. Snížená část haly se šatnami, posilovnou a bazénem pak disponuje střechou zcela plochou a je pokrytá zelení. V prostoru nad přístupovým ochozem k tribunám je střecha prosklená. Ta kromě samotného sportoviště přirozeně prosvětluje i posilovnu. Vniknutí přímých slunečních paprsků dovnitř zabraňuje difúzní vrstva umístěná pod zasklením světlíků. Prostředí pro hry a cvičení tak získává měkčí zdroj světla bez nežádoucích kontrastů.
Nová sportovní hala měla ambici stát se zároveň i klidným útočištěm pro scházení místních komunit. Koneckonců, již vstupní foyer s recepcí působí jako centrum přátelského setkávání sportovců a diváků. Zcela intuitivně z něho projdete na ochoz s tribunami a šatnami i do klubovny, kde se dají pořádat například výstavy.
O dokonalou proměnu tělocvičny ve společenský prostor se v závěru postará už jen pár jednoduchých zásahů do vnitřního uspořádání. „Na sportovní podlahu se jednoduše položí ochranná vrstva, rozloží se nábytek a ze sportovní haly je rázem kulturní sál. Akusticky i provozně byl objekt s tímto záměrem navržen od začátku. I vzhledem k velikosti investice pro obec bylo podmínkou, aby budova byla takto multifunkční,“ řekl nám Jakub Straka. Důkazem, že se to podařilo, budiž i to, že hala po část roku sloužila i jako provizorní jídelna sousední školy, se kterou je propojena podzemní chodbou.
V létě raketu, v zimě brusle
Bez revitalizace se neobešlo ani venkovní prostranství před halou, které bylo pro více městský vzhled vydlážděno. Návštěvníci zaparkují své vozy na novém parkovišti a směrem ke škole mohou projít stromovou alejí. K původním tenisovým kurtům přibyla dvě nová hřiště, z nichž jedno je po vzoru víceúčelového areálu možno v zimě přeměnit na kluziště. Na zahrádce historické restaurace si po sportovním výkonu dopřejete občerstvení ve stínu vzrostlých stromů, které byly během výstavby zachovány. Vzniklo zkrátka ideální místo pro aktivní i společenský život (nejen) místních obyvatel!
A jak hodnotí výsledek za tým bod architekti Jakub Straka? „Tato stavba byla celkově velká výzva, a to jak pro obec, tak pro naši kancelář. Vždy je úplně nejtěžší udržet a obhájit podobu projektu během jeho realizace, ale myslím, že se nám to v tomto případě podařilo.“ Nezbývá nám než souhlasit!