Nová tvář údolí Gagarin v Arménii nabídne rajské zahrady pozemských rozkoší
Údolí Gagarin obklopující stejnojmennou vesničku v Arménii brzy setřese nálepku pouhého jmenovce sovětského astronauta a prvního muže ve vesmíru Jurije Gagarina. Národní nezisková organizace DAR, která má na starosti rozvoj a konkurenceschopnost Arménie, si vytyčila skutečně ambiciózní cíl – proměnit oblast s rozlohou bezmála 34 000 ha v udržitelnou a ekologicky rozmanitou oázu s více než 10 tisíci odrůdami flóry a dalšími vychytávkami. Hotovo by mělo být již letos!
Země slibuje vybudování až 12 tisíc obytných jednotek a inovativních zařízení v duchu tzv. „future-proof“ konceptu. Co to znamená? Stavba se plánuje již s ohledem na možné budoucí výzvy a třecí plochy, ať už po stránce technické, technologické, ekologické či sociální. Mimo jiné by takový domov měl být schopen odolat například povodním, zemětřesením nebo dopřát bezproblémové soužití hned několika generací jedné rodiny. Autoři projektu chtějí kultivací údolí Gagarin dále vytvořit ideální podmínky soběstačného zemědělství, které přilákají nové rezidenty a rozproudí lokální ekoturismus.
Údolí Gagarin se rozkládá nedaleko největšího kavkazského jezera Sevan, asi 50 km od hlavního města Arménie Jerevanu. Ze všech stran je lemováno pohořím a tak není divu, že v několika roztroušených vesnicích žije zhruba jen 11 tisíc obyvatel. Krajina je zde velmi rozmanitá, přičemž místní komunita vlastní asi třetinu veškeré půdy. Organizace DAR proto usoudila, že potenciál oblasti nebyl ani zdaleka vytěžen. Její vizí se stala zemědělská optimalizace regionu a vznik sofistikované infrastruktury odpovídající nejen současným, ale především budoucím nárokům moderního života.
Budoucnost na historických pilířích
Do diskuze o ambiciózních plánech byly zapojeny všechny zúčastněné strany, které se bez rozdílu shodly na potřebě proměnit Gagarinovo údolí v atraktivní destinaci, kde si lidé chtějí užít báječnou dovolenou, volnočasové aktivity na čerstvém vzduchu, nebo dokonce zapustit kořeny a zakládat rodiny. Ptáte se, kdo by si na podobnou zakázku troufl? Rozhodně nizozemský globální architektonický gigant MVRDV! Ostatně, slovo „dobrodružství“ má společnost už ve svém firemním sloganu.
Vodovodní a zavlažovací systémy zefektivní důmyslná síť kanálů a zeleně. Dojde tak k zadržení vlhkosti v půdě, významnému snížení odpařování a zlepšení podmínek pro vytouženou biodiverzitu. Počítá se i s rozšířením koryta řeky Hrazdan a jejím zapojení do nové soustavy. Retenční nádrže v horách a další vodní zdroje zjednoduší doposud nelehký život gagarinských farmářů. Na každé z jednotlivých parcel bude vysazen odlišný druh rostlin a plodin, což vytvoří esteticky i ekonomicky atraktivní prostředí. Dosavadní cesty budou využity jako základ k propojení místních vesniček, přibudou k nim také upravené pěší zóny a cyklostezky.
„Jurij Gagarin byl prvním člověkem, který spatřil Zemi v její plné zranitelnosti, uvědomil si, jak je křehká a jak moc potřebuje, abychom jí poskytovali náležitou lásku a péči. Ti, co přišli po něm, pak už jen opakovali dokola to samé. A já s nimi se všemi souhlasím. Je třeba podporovat biodiverzitu a zlepšit světové vodohospodářství, protože zdravý ekosystém je nezbytnou podmínkou života nejen v údolí Gagarin, ale i po celém světě,“ komentuje arménskou zakázku nizozemský architekt Winy Maas, jeden ze zakládajících členů MVRDV. „Údolí můžeme klidně vnímat i jako testovací půdu pro 10 tisíc unikátních druhů, které zde brzy vyklíčí a promění donedávna nehostinnou oblast v rajskou zahradu.“
A bude to těžká práce! V původních vesnicích totiž dosud stojí domy pamatující éru Sovětského svazu. Ve jménu úspory stavebního materiálu je čeká „pouhá“ transformace do moderní podoby. Jako designová inspirace jim poslouží tradiční arménská farmářská stavení, střechy ožijí díky vegetačním souvrstvím. Budovy tak plynule vykročí do své další inovativní a udržitelné etapy života, stanou se novým domovem pro různé cílové skupiny – mladé Arménce především.
Klient i MVRDV si jsou samozřejmě vědomi, že ani tisíce zahrádek novou populaci v údolí neudrží věčně. Počítá se proto samozřejmě s veškerým zázemím a vymoženostmi, jako jsou obchodní galerie, umělecké čtvrti nebo krytý sportovní stadion pro 4500 fanoušků. V samém středu oblasti je navrženo centrum zemědělského vzdělávání s předpokládanou největší hustotou zalidnění díky vertikálním stavbám. „V každé z učeben najdete vystaveny všechny lokální rostlinné druhy, které zde budou důkladně opečovávány a zkoumány“, doplňuje Winy Maas. „Zdobit budou také okolní centrální park a vědecké arboretum. Podle mého názoru by to tu Jurij Gagarin miloval!“
Jak se zdá, sen arménské vlády bude prostřednictvím vizionářské společnosti MVRDV již zanedlouho proměněn ve skutečnost. Udržitelnému zemědělství Gagarinu poskytne země finanční podporu, zisk dalších prostředků si slibuje od obnovené vlny turismu. Do roku 2026 hodlá Arménie každoročně otevřít brány až 2,5 milionu zájemců. K tomuto číslu s určitostí vydatně přispěje i obnovená tvář údolí, které už bylo téměř zapomenuto v proudu času.