Nové futuristické kanceláře Price f(x) byly inspirovány Minecraftem a industrialismem
Kanceláře jsou mnohdy jedním z determinantů produktivity a spokojenosti pracovníků. Společnost Price f(x) proto oslovila architektonické studio collcoll, aby nedávno rekonstruované prostory rozšířilo o další patro a vytvořilo zaměstnancům a návštěvníkům originální podpůrné prostředí, kde je radost trávit čas. Podívejte se s námi na kanceláře Price f(x) v pražském Karlíně s nekonečnou flexibilitou.
Neustálý vývoj a změna myšlení společnosti se odráží téměř ve všech oblastech a ani požadavky na pracovní kulturu a prostředí nejsou výjimkou. Do hry zde vstupuje jak čím dál větší důraz na work-life balance, tak digitalizace a nové trendy v podobě variabilního rozložení. Společnost Price f(x) jde v tomto ohledu zdárným příkladem a prvotní vizi netradičního prostředí vymaňujícího se z klasického pojetí kanceláří zakomponovala již v roce 2015. Tím ovšem zvelebování a optimalizace neskončily a v návaznosti na ztížené podmínky v souvislosti s pandemií přistoupila společnost k radikálnějšímu kroku rozšíření o další patro, které designově i funkčně navázalo na již realizovanou část, s níž utvořilo komplexní celek kancelářských prostorů podněcujících interakci a neotřelé nápady.
Harmonické propojení dvou pater
Primárním cílem nového patra bylo vytvoření prostoru s maximálně flexibilním využitím, které vyhoví všem potřebám od neformálního setkávání až po konference, schůzky a nejrůznější prezentace. Před architekty tedy stál nelehký úkol jak z hlediska inovativní koncepce, tak vizuálního leč praktického propojení obou pater. Zatímco estetické soudržnosti prostoru docílili využitím společných výrazných prvků v čele se strukturou složenou z tisíce dřevěných pixelů, funkční dialog rafinovaně vyřešili interiérovým schodištěm a pro odvážlivce netradiční skluzavkou, která rozvazuje stereotyp formální spoutanosti kanceláří a přináší osvěžující kreativní atmosféru.
Architektonická podoba dřevěné struktury je přímo ovlivněna tvůrčím světem Minecraftu, který sloužil jako zdroj estetické i technologické inspirace. Struktura je rozložena do pravidelné sítě 40 x 40 cm a povrchová úprava je zajištěna dýhováním. Jedinečný vzor dýhování však není předem stanovený, což vyžadovalo vytvoření speciálního systému, který dokáže umístit kostky na náhodných pozicích, přičemž byl dodržen finální plánovaný tvar.
Nové kanceláře a jejich flexibilní rozložení a koncepce nabízí pracovníkům i návštěvníkům nekonečné možnosti. Nedávno realizované patro slouží jako setkávací prostor s oddychovou zónou a variabilním konferenčním sálem, přičemž přizpůsobivý prostor lze rozdělit na hot desk plochy nebo menší jednací místnosti, a to především díky stolu pro 50 lidí. Ten lze totiž rozdělit na jednotlivé moduly čímž přesně a pružně reaguje na potřeby místnosti. Důležitá je rovněž přítomnost mobilní akustické příčky, jež dále umožňuje využití sálu i jako natáčecí studio. Poschodí zároveň nabízí různé prezentační místnosti, od videokonferenčních po otevřené amfiteátry, a tak zde každý snadno najde prostor odpovídající formátu schůzky.
Patro tedy může fungovat jako celek za účelem pořádání konferencí, či být fyzicky a pocitově rozděleno průhlednými stěnami, jež je možné zneprůhlednit, a posuvnými panely. Jediné trvale uzavřené místnosti jsou jednací prostory s různou kapacitou. Do celkového konceptu variability prostoru pak perfektně zapadá i nábytek, který byl pečlivě vybíraný či navržený na míru. Ke konkrétnímu účelu si totiž pracovníci mohou vybrat z nejrůznějších typů sezení od čalouněných křesílek a houpaček, přes nakláněcí plastové židle v konferenčním sálu, kancelářské židle pro dlouhé sezení, těžké a masivní židle u kavárenských stolků až po hranaté kostky v rámci dřevěné struktury.
Netradiční design plný kontrastů
Softwarové zaměření firmy Price f(x) se v interiéru rozhodně nezapře. Nad celým prostorem je situována univerzální světelná mřížka, jež funguje jako obrazovka řízená do jednotlivých pixelů (LEDek). Tento zajímavý motiv se dále opakuje i na barovém pultu, fungujícím rovněž jako recepce, a zároveň prochází okny a do venkovního prostoru, čímž na sebe především v nočních hodinách strhává patřičnou pozornost karlínského okolí a stává se tak netradiční ozdobou celého domu. Unikátem je rovněž distribuce kapacity místností v čase pomocí regulace prostředí, čímž se optimalizuje teplota, intenzita větrání či osvětlení na maximum.
Design kanceláří byl vedle Minecraftu částečně inspirován industrialismem v moderním kontextu, který je v Karlíně a jeho hipsterských prostorech poměrně oblíbený. Stavební konstrukce využívají neutrálních odstínů v podobě betonu, šedé podlahy či šedobílé výmalby. Technologické rozvody dále splývají s černě přestříkaným stropem, zatímco přírodní dřevo, barevné výmalby v menších místnostech a zelené prvky interiéru doplňují jednotnou paletu čalouněného nábytku. Architekti ze studia collcoll v kancelářích a jejich estetickém vyznění spojili zdánlivě nespojitelné a odkryté černé kovové trubky spolu s dalšími prvky s industriálním charakterem dali do vztahu s futuristickým rastrem plným čipů, čímž vytvořili svět plný kontrastů, který bezpochyby stojí za pozornost.