Oasis Tower: Stavba propojená s přírodou hned v několika vrstvách
Architektury propojené s přírodou neustále přibývá. Výjimkou není ani projekt Oasis Tower od společnosti MVRDV, který v sobě ovšem nese přírodu hned v několika vrstvách. Stromy, keře a rákosové záhony přináší do atria i na budovy potřebnou dávku zeleně, netradiční tvar věží má připomínat zakřivené vrstevnaté útesy a v neposlední řadě jsou ve velké míře využívány lokální přírodní zdroje. Díky tomu jde celý projekt udržitelným směrem. Poznejte s námi čínskou Oasis Tower, skrývající oázu uprostřed města.
Nanking je významné čínské město, které během několika historických období dokonce sloužilo jako hlavní město celého státu. Dnes sice figuruje pouze jako hlavní město provincie Ťiang-su, avšak stále je považováno za velmi prestižní a přívětivou lokalitu pro život. Není tedy divu, že jeho počet obyvatel neustále narůstá, a to až do té míry, kdy se vláda v roce 2015 rozhodla tento růst podpořit vytvořením nové oblasti Ťiang-pej, která rozšířila Nanking na západ přes řeku Jang-c'-ťiang. V této oblasti se dnes nachází řada čtvrtí včetně finanční čtvrti Jiangbei New Area, pyšnící se mrakodrapy a dalšími originálními budovami. Projekt Oasis Towers, postavený v dané oblasti dříve tohoto roku, v sobě nese designové prvky okolních mrakodrapů a zasazuje je do kontextu přírody formou i vzhledem. 150 metrů vysoký čtvercový komplex představuje kromě enormního prostoru pro kanceláře a další účely jakési ohraničení oázy uprostřed, která do města přináší potřebnou dávku zeleně a harmonie.
Umírněná vnější strana a originální centrum
Projekt se nachází na dvou sousedních blocích a reprezentují ho dvě budovy ve tvaru písmene L, z nichž každá má ve svém nejvyšším bodě 40 podlaží. Jejich nejnižší část tvořená třemi podlažími prodlužuje linie budovy do čtvercového tvaru a lemuje tak oázu uprostřed. Celá budova dokonce překlenuje přístupové cesty pro pěší i ulici mezi oběma pozemky, čímž vytváří jasné oddělení mezi okolní čtvrtí a kouskem přírody v centru návrhu.
Umístění věží využívá převládajících západních větrů, což maximalizuje přirozené větrání. Jako reakce na kancelářské mrakodrapy v jeho okolí má návrh formální, rastrovanou fasádu na vnějších plochách obvodového bloku. Vnitřní část je pak mnohem nápaditější a pomocí různě vystouplých balkonů, teras, střech a malých pavilonů obložených fasádami z recyklovaného bambusu vzdává hold přírodě. Ačkoli se stavba na první pohled zdá být nepravidelná, ve skutečnosti je návrh pečlivě promyšlen, přičemž hluboké balkony jsou rozmístěny tak, aby poskytovaly dostatek přirozeného světla a zároveň v létě snižovaly nadbytečné solární zisky.
Ačkoli se Oasis Tower nachází uprostřed města, spojení s přírodou se jí nedá upřít. Ta naví hraje důležitou roli ve strategiích udržitelnosti návrhu. Nepřístupné střechy jsou hustě osázeny různými druhy rostlin, které pomáhají maximalizovat biologickou rozmanitost. Součástí těchto střech jsou také dva rákosové záhony o rozloze 500 m2, které přirozeně filtrují a čistí vodu jako součást systému recyklace šedé vody v budově. Pečlivě umístěné stromy vedle balkonů zase poskytují dodatečný stín v teplejších měsících. V neposlední řadě tepelné čerpadlo využívá vodu z přilehlé řeky, což snižuje spotřebu energie, a tak je využití okolních zdrojů maximalizováno.
Nová část města Nanking se velmi rychle rozvíjí, a to především prostřednictvím řady budov, které v této oblasti vyrůstají. Ačkoli je zde nových projektů mnoho, získat zakázku na tak prestižním místě, které se pomalu ale jistě posouvá k modernímu udržitelnějšímu konceptu, není vůbec jednoduché. Architektonické společnosti MVRDV se to ovšem podařilo a jak můžete posoudit sami, popasovali se s tím bravurně. Originální design, funkční rozložení a propojení s přírodou, všechny tyto aspekty projekt Oasis Tower naplňuje a představuje tak jednu z nejnovějších součástí finanční čtvrti, které bezpochyby stojí za to věnovat pozornost.