Ocenění CZECH INTERIOR AWARD 2024: Kdo obsadil první příčky?
Jediné výhradně české ocenění tvorby profesionálních interiérových designérů a architektů, CZECH INTERIOR AWARD, má vítěze v celkem sedmi kategoriích. 11. dubna 2024 odborná porota vyhlásila nejlepší projekty na poli soukromých i veřejných interiérů. Úspěch měl nejen víkendový dům, rekonstrukce kostela nebo proměna dětského pokoje. Pojďte s námi zjistit více o této jedinečné soutěži!
CZECH INTERIOR AWARD pořádá společnost ABF a.s. s cílem podpořit obor interiérového designu. Tato akce může být vnímána jako motivace pro erudované návrháře, české výrobce i realizační společnosti, ale také inspiruje a vzdělává veřejnost. Do historicky prvního ročníku se mohly přihlásit projekty dokončené mezi roky 2021 a 2023. Nakonec bylo opravdu z čeho vybírat, zúčastnilo se totiž 222 kandidátů jak v oblasti privátních, tak veřejných interiérů. A nemusely to být pouze interiérové celky, šanci dostaly i jednotlivé místnosti v podobě dětských pokojů, pracoven, kuchyní, relaxačních nebo multifunkčních místností.
Ty nejúspěšnější realizace byly zveřejněny ve čtvrtek 11. dubna 2024 v PVA Expo Praha během veletrhů Design Shaker, For Interior a For Garden. O výsledcích pěti kategorií soukromých a veřejných interiérů rozhodovala pečlivě vybraná porota složená z významných osobností z oblasti praxe, školství i médií. Předsedala jí Ing. Iva Bastlová, DiS. a součástí bylo dalších osm odborníků včetně známého moderátora Miroslava Hejdy. O vítězi kategorie Cena veřejnosti mohli diváci rozhodovat hlasováním, udělovala se i Cena TV Bydlení. Úroveň přihlášených projektů dokázala, že český interiérový design dosahuje špičkové úrovně. A jak tedy hlasování dopadlo?
Vítězové jednotlivých kategorií
V kategorii Soukromý interiér - propojený prostor zvítězil projekt s názvem Plechovka s dřevěným srdcem z tvorby architektů Vladimíra Vašuta a Eriky Vašutové ze studia under-construction architects. Jedná se o víkendový dům s nezvyklým propojením místností, které poskytuje jak prostor pro trávení společného času, tak pro soukromí jednotlivých členů rodiny. Plechová slupka ukrývá dřevěnou dužinu. Ta plní jak funkční, tak estetické účely. Kombo dechberoucího výhledu, útulného krbu, kombinace dřeva a černých detailů, to vše na odbornou porotu udělalo dojem. Soukromý interiér - jednotlivé místnosti ovládl Dětský pokoj pro dvě školačky od Josefa Jurčíka a Viktora Sinajského z design ATAK. Tato brněnská rekonstrukce zaujala chytře navrženým systémem úložných prostor, vyvýšenými postelemi, důmyslným LED osvětlením či tapetou na zakázku. Hlavním požadavkem klienta bylo vytvořit oddělené prostory, kde holčičky budou mít své soukromí. A to se evidentně povedlo na jedničku!
Staré známé pořekadlo, že “v jednoduchosti je krása”, dokazuje vítěz kategorie Veřejný interiér - hotel/ubytovací zařízení. Glampingová stodola Na seně se nachází v harmonizující přírodě Beskyd a její unikátní interiér má na svědomí Ondřej Eliáš a RMBA Architekti. Tato smrková dřevostavba obsahuje vše potřebné pro relaxační pobyt a kromě postele, kuchyňky či plechové vany skýtá i zážitek z opravdového přespání na seně v patře. Vše vzniklo s velkým důrazem na ekologičnost, proto zde najdeme i vybavení z druhé ruky. Rozhodnutí v této kategorii bylo nejnáročnější, neboť se přihlásilo opravdu mnoho povedených hotelů, chalup a apartmánů.
Jako nejlepší Veřejný interiér - restaurace, kavárna či bar byla zvolena Pivnice Na Štokách Bernard. Interiér v průmyslovém duchu navrhla Barbara Bencová a její studio B2 Architecture. Pivnice se nachází v návštěvnickém centru pivovaru Bernard v Humpolci a její největší dominantou je bar se zavěšenými měděnými pivními tanky, prkenná podlaha, měděné prvky designových svítidel Bomma i dřevěný krov. Ale prostoru vládne také stěna z pivních lahví. Ta odděluje prostory a tvoří zajímavou souhru světla a stínu. Jak se vám výsledek zamlouvá?
Uchazečů o prvenství ve veřejném interiéru v oblasti komerčních a prezentačních prostor bylo také požehnaně. Dokonce se zúčastnil i náš nový karlínský showroom Office Wave by Alax navržený studiem Brádka design. Vítězství si ale vybojovala obnova Červeného kostela v Olomouci. O přestavbu se postaral Miroslav Pospíšil z atelier-r a další návrháři. Cihlová novogotická památka dostala novou přístavbu, ale proměnou prošly i stávající plochy. Porotu zaujalo materiálové řešení, výběr svítidel a citlivé propojení historie a modernity.
Dále se udělovala Cena TV Bydlení.cz. Tu si odnesli Miroslav a Jana Stachovi z Boq architekti za epický vstupní prostor v Domě pod vrbou. Minimalisticky pojaté ocelové schodiště obklopují betonové stěny či mechový obrazec. Hlavní roli zde ale hraje propojení interiéru s exteriérem. Veřejnost si nejvíce zamilovala rekonstrukci 10 mezonetových pokojů v nejvyšším patře hotelu Svornost v Harrachově. Nicol Mertinová-Sehnalová s ateliéru No Limits Design si získala pozornost nápaditým designem v moderním horském stylu a propracovanými detaily. Kamenná stěna s krbem a televizí, kamenná umyvadla v zrcadlové stěny či odlehčené schodiště vzbuzují pocit luxusu i útulnosti. Jaký projekt si nejvíce získal vaše srdce?