Odpočinek v průběhu dne: nejlepší kousky pro efektivní odpolední „Power nap“
Klíží se vám v práci po vydatném obědě oči? Dobijte baterky a dopřejte si krátký „Power nap“! Že to slyšíte poprvé? Španělé jej nazývají siesta, u nás si dáváme „dvacet“ nebo „šlofíka“. Za málo peněz totiž dostanete hodně muziky – stačí jen pár minut lehkého spánku, abyste po probuzení jeli jako fretka dalších několik hodin!
Problém je, že kancelář nemívá pro takový proces zrovna dvakrát vhodné podmínky. A navíc, co by tomu asi řekl váš šéf? Možná je konečně načase změnit jeho názor a zavést tuto techniku do každodenní praxe. Odborníci hovoří o četných přínosech krátkého spánku, který vám dodá novou energii a připraví vás na výzvy druhé poloviny pracovního dne. Sestavili jsme pro vás silné argumenty, které můžete vytáhnout z rukávu, až příště za stolem zase na chvilku „vypnete“.
Načerpejte novou krev do žil
Jak už anglický název „Power nap“ napovídá, jde doslova o krátké spočinutí za účelem okamžité regenerace psychických i fyzických sil. Aby to nebylo úplně jednoduché, je potřeba dodržovat základní pravidla. Nejvhodnější dobou pro efektivní power nap je brzké odpoledne, tedy přesně ona kritická doba po obědové pauze. Ideální délka spánku je 10-20 minut. Usnout byste rozhodně neměli déle než na půl hodiny! Pak se už totiž začínáte propadat do tzv. hlubokého spánku, ze kterého by vás kolegové před schůzkou nemuseli tak snadno probudit – a navíc byste možná byli v ještě horším stavu než před usnutím.
Cílem power nap je tedy maximálně využít první fáze, tzv. NREM (non-Rapid Eye Movement), nebo-li lehkého spánku. Dochází při něm k utlumení vegetativních funkcí organismu, krevní tlak klesne až o 15 %, snižuje se frekvence srdečních stahů. Svaly se uvolňují a je nám prostě fajn. Důležité je, že vede ke zlepšení paměti, takže podklady ke schůzce, které jste si před odpočinkem studovali, budete po probuzení odříkávat jako básničku! Tento jev dokonce potvrdila samotná NASA, když ve spolupráci s institutem NIBIB podrobila několik dobrovolných šlofíkářů testům paměti. Tato skupina skutečně vyřešila úkoly rychleji a lépe než jejich kolegové, kteří si před testem nezdřímli. Americký Národní institut zdraví (NIH) zkoumal také pozitivní efekt na eliminaci stresu, lepší koncentraci a dlouhodobé snižování rizika zástavy srdce. Power nap, jako spánek obecně, zlepšuje imunitu i metabolismus. Ve vaší firmě se to tak bude zdravými a štíhlými zaměstnanci doslova hemžit!
Stylová lenoška pro krátký relax
Jak na to? Základním kritériem je dostatečné pohodlí. Doma se jednoduše natáhnete na gauč, v kanceláři je situace o něco složitější. Až vaši nadřízení dají novému rituálu zelenou, zkuste je přesvědčit třeba o pořízení pohodlných lenošek. Nezaberou moc místa, dobře vypadají a svůj účel plní dokonale. Stylový kousek jistě udělá dojem i při návštěvách klientů. Přesvědčte se sami v našem katalogu designových chaise longue a lehátek od prémiových evropských značek Funzionalismo, Innovation, Softline a dalších.
Než nová lenoška dorazí, máme pro vás jednoduché řešení. Kancelářskou židli sklopte jak nejníže to půjde, ruce si překřižte na stole a položte si na ně hlavu. Pokud nebudete v místnosti nikoho rušit, pusťte si příjemnou relaxační hudbu. A náš speciální tip – pokud si po obědě rádi dopřejete kávu, ani ta vašemu power napu neuškodí! Účinky kofeinu totiž nastupují nejdříve po 30 minutách, takže vás tzv. „nappuccino“ nakopne přesně ve správný čas po probuzení.
Gratulujeme, úspěšně jste zvládli základní kurz power napu! K dokonalosti chybí už jen vypít po jeho ukončení sklenici vody pro doplnění tekutin a trochu si protáhnout nohy na chodbě nebo v kanceláři. Zaběhněte si třeba ke kopírce, což jste určitě až dosud odkládali. Užijte si svůj pravidelný každodenní power nap pro lepší zdraví, výkonnost i náladu. Uvidíte, že rozdíl brzy poznáte nejen vy, ale i vaše okolí!
Zdroj fotografií: Unsplash
Autor článku: Jana Barborová