Olympia on Tour je putovní oslavou sportu i mezilidských vztahů
Také někdy při pozorování dětí na hřišti malým uličníkům tiše závidíte? Na volných prostranstvích vznikají stále důmyslnější prolézačky, skluzavky a instalace, které rozvíjejí fyzičku, inteligenci a kreativitu svých uživatelů. „Něco takového za nás nebývalo“, povzdechnete si možná ve skrytu duše. Smutky stranou, teď máte příležitost všechno dohnat! Projekt Olympia on Tour dokazuje, že hrát si je potřeba v každém věku (a městě).
Neotřelý projekt má na svědomí kancelář 100architects. Nenechte se ale mýlit názvem – studio ve skutečnosti čítá „pouze“ 16 mladých kreativních architektů a designérů se širokým polem působnosti od street artu až po krajinářskou architekturu. V roce 2013 jej v Šanghaji založil Marcial Jesús původem z Chile, který k sobě začal postupně vyhledávat talenty z celého světa.
Od začátku si 100architects jako hlavní poslání určili zlepšování životní úrovně ve velkoměstech vytvářením vysoce kvalitních, široce přístupných stimulujících ploch pro vzájemné setkávání všech obyvatel bez rozdílu věku nebo sociálního postavení. Prostředí, kde se budou moct učit nové dovednosti skrze hry a především – jeden od druhého. Odvážné vize mladých tvůrců se postupně začínají zhmotňovat v podobě tzv. „městských intervencí“, které transformují šedá panoramata metropolí v experimentální městské herny budoucnosti. Podobná inovativní řešení vnášejí do společnosti mnoho radostné dynamiky a zlepšují také její fyzickou kondici.
Dělat věci konvenční cestou v případě 100architects prostě neexistuje. „Práci ve veřejném prostoru považujeme za privilegium“, říkají členové studia. „Naše kancelář je jako experimentální laboratoř, kde zapojujeme naši vášeň a kreativitu ve jménu lepší budoucnosti měst.“
Projekt Olympia on Tour navazuje na úspěšnou městskou intervenci Olympia, kterou 100architects v rušné obchodní čtvrti Daning v srdci Šanghaje představili v roce 2017. Na křižovatce dvou nově zrekonstruovaných promenád tehdy vznikla pestrobarevná herní plocha při pohledu shora připomínající tenisové kurty a další typická hřiště různých sportů. Na 650 m² návštěvníkům nabídla bohatou variaci atrakcí, jako skluzavky, tunely, prolézačky nebo lezecké stěny. Pro klidnější povahy a starší generace vznikla opalovací lehátka, ale i zastíněná místa k sezení a odpočinku či kruhový amfiteátr.
Díky osvětlení si místní obyvatelé mohli oblíbenou instalaci užívat i po setmění. Původní záměr coby doprovodný program k právě probíhajícímu mistrovství světa ve fotbale náhle přerostl v něco víc – Olympia se stala místem, kam rodiče s dětmi chodí strávit nedělní odpoledne a starší generace posedět a popovídat si s přáteli.
Olympia on Tour tak měla o čtyři roky později úspěch zaručený a na vydařenou prvotinu plynule navázala. Celková plocha byla záměrně snížena na 250 m², aby se celá konstrukce v duchu plug & play strategie mohla vydat na „turné” po vybraných čínských městech. Putovní cestu odstartovala na podzim v Ningbo, odkud se začátkem nového roku přesune do Hangzhou. Oproti předchozí Olympii ve vybavení přibylo basketbalové hřiště a selfie aréna. Důležitým sdělením projektu je snaha změnit vnímání sportu a fyzické aktivity jako ryze výkonnostní disciplíny určené pouze trénovaným atletům. Naopak bychom jej v první řadě měli považovat za možnost fyzické rekreace, zdroj potěšení a zábavy, ať už s kamarády, nebo bez.
Díky podobným městským intervencím nemusíme být omezení prostorem kryté tělocvičny nebo fitness centra, pohybujeme se venku na vzduchu a otevírají se nám také nové možnosti sociálních interakcí. Pohyb najednou získává méně formální, méně stresující přirozenou podobu.
Basketbalové hřiště a tenisový kurt, které mají v rámci druhé Olympie oproti těm „skutečným” výrazně surrealistický nádech, jsou olemovány běžeckou trasou s herními zastávkami pro děti a odpočívárnou s odkládacími stolky pro dospělé. Tenisový kurt se přímo uprostřed vzdouvá do oblého kopečku, skrze který probíhá trubkovitý tunel. Záleží tedy pouze na vaší momentální náladě (a fyzičce), zda se rozhodnete po běžeckém okruhu pokračovat v přímém směru podzemím nebo vyvýšeninu překonat vrchem.
Barevné metropole budoucnosti
Městské intervence Olympia a Olympia on Tour nejsou v portfoliu 100architects žádnou výjimkou. Možná si z našeho magazínu vzpomenete například na projekt nazvaný High Loop s ambicí proměnit vznešenou městskou část Puji Road v Šanghaji v barevnou hříčku plnou zákrut a netradičních zastávek, jako vystřiženou z dětské stavebnice. Na Instagramu studia najdete spoustu dalších fotografií realizací i plánů, které mají šanci udělat život v metropolích barvitější a zábavnější.
Líbila by se vám podobná městská intervence také u nás? Nám rozhodně ano! Nezbývá tedy než doufat, že se kreativcům ze 100architects jednou dostane do hledáčku také Praha či jiná česká města. Nebo třeba něco podobného napadne i naše domácí tvůrce... Nechme se překvapit.