Patch-City Pavilon: Modulová stavba s nekonečnými možnostmi
Ačkoli má řada měst barvitou historii a kulturu, která se propisuje i do jejich architektury, mnoho z nich čelilo z důvodu urbanizace četným přestavbám, kvůli čemuž se z měst vytratila trocha autenticity a dynamického propojení s lidmi. Patch-City Pavilon se pokouší reaktivovat místní komunitu a vytvořit jakousi platformu pro rozmanitý kulturní dialog. Podívejte se s námi na tuto netradiční modulovou stavbu, která překvapuje svojí jednoduchostí.
Nový projekt Patch-City Pavilon je velmi výrazným prvkem okresu Guangzhou Tianhebei ve městě Kanton, nacházejícím se na jihu Číny. Byl navržen architektonickým studiem Rooi Design and Research a zhotoven na místě bývalé základní školy, která se před mnoha lety přestěhovala v důsledku modernizace města. Lokalita projektu nebyla vybrána jen tak náhodně. Místo, kde se nachází, totiž spojuje náměstí vpředu se dvorem vzadu a vytváří mezi těmito zdánlivě oddělenými částmi uzavřený prostor, který láká ke svému prozkoumání. Strom rostoucí za budovou pak představuje dokonalý soulad s touto dočasnou stavbou a poskytuje přirozený sluneční stín.
Platforma pro rozmanitý kulturní dialog
Historie města Kanton sahá ještě před začátek našeho letopočtu, a tak není divu, že jeho kultura zažila nespočet změn, které ovlivnily i tamější design a architekturu. Řada významných budov byla v procesu čínské urbanizace zbourána a znovu postavena bez důkladného zvážení, a tak mnoho starých míst dostalo moderní podobu, avšak ztratilo se její dynamické propojení s lidmi a s dalšími budovami. Rozvoj města Kanton tedy doprovázelo jakési neustálé záplatování, které nakonec inspirovalo vytvoření projektu Patch-City Pavilon. Jeho cílem je reaktivovat místní komunity ve čtvrti Tianhebei a zároveň spojit historický kontext a kulturu městských trendů. V tomto pavilonu se budou konat různé umělecké a kulturní aktivity, jako jsou pouliční trhy, hudební festivaly, talk-show a především pak může sloužit jako platforma pro rozmanitou kulturní výměnu.
Snadná montáž a flexibilita
Ačkoli Patch-City Pavilon vypadá jako nedokončená stavba, která je spíše jakýmsi uměleckým dílem bez funkčního účelu, má všechny základní součásti budovy. Snadno totiž identifikujete její okna i stěny, které spolu s černobílými dlaždicemi z předchozí akce vedou dialog s okolím. Budova má symetrický tvar rovnoramenného lichoběžníku a jednotlivé moduly jsou v něm organizovány abstraktně a různorodě, avšak lze spatřit i jistý řád. Moduly si v rámci každého patra drží své natočení, přičemž jejich úhel je odlišný. První tři řady jsou uspořádány v zakřivené linii, zatímco moduly v horní části z linie částečně vystupují a liší se rovněž svým tvarem.
Hlavním stavebním materiálem projektu jsou desky Chevron, jejichž nízká hmotnost umožňuje instalaci bez použití těžkého stroje a zároveň minimalizuje použití ocelových konstrukcí. Vedle toho jsou vysoce odolné vůči povětrnostním vlivům, a tudíž i vhodné pro dlouhodobé venkovní použití. Patch-City Pavilon lze smontovat pomocí lehkého kladkostroje za 12 hodin. Úpravy těchto modulů pak lze provádět přímo na místě prostřednictvím lehkého zvedáku. Pavilon se skládá z 98 předem připravených modulů. Jak uvedl Zuoqian Wang, samotný zakladatel společnosti ROOI Design and Research: „V 98 boxech se odehrává 98 příběhů, které dávají vzniknout bohatým vztahům mezi postavami a lidé si připadají jako v divadle." Díky jednoduchým úpravám a možnosti improvizovaných změn jsou tak příběhy ještě zajímavější a poskytnou silné vyprávění v mnoha živých scénách.
Řada Patch-City byla vyrobena i ve verzi 2 použité pro druhý stavební experiment Patch-Café v prázdné hale obchodního centra v Kantonu. Stavba projektu byla díky modulovému systému poměrně jednoduchá, jelikož vyžadovala pouze několik pracovníků, kteří skládali krabice na sebe pomocí matic a šroubů. Tento netradiční způsob konstrukce pak výrazně snížil nejen celkový čas výstavby projektu, ale také jeho nákladovou náročnost. Velkou výhodou Patch-Café je také jeho flexibilita a snadná manipulace jednotlivých modulů. Projekt Patch-Cafe je doplňkem komerčních prostor budovy, a díky své variabilitě je schopný zastoupit řadu funkcí, a to od divadla přes kavárenský a obchodní prostor až pro kancelář pro prodej nemovitostí.
Studio Rooi Design and Research a místo jakožto středobod jeho inspirace
Společnost Rooi Design and Research byla založena teprve v roce 2018 v Kapském městě a již o rok později otevřela další pobočky v Pekingu a Šen-čenu. V rámci designérské praxe se Rooi Design and Research snaží spolupracovat s klienty, dodavateli a designéry z různých kultur na vytváření lepšího a praktičtějšího prostředí pro uživatele a v důsledku toho i lepšího prostředí pro život. Téma, které dominuje jejich zájmu a prochází všemi jejich architektonickými i designérskými zaměřeními je místo, kde se daný projekt bude nacházet. Věří totiž, že koncept designu nelze oddělit od jeho původního kontextu a musí s ním tedy být v harmonii. Architektura a interiérový design by podle nich dále měly uspokojovat nejen oči, ale i tělo.
Pavilon Patch-City nezůstane ve městě Kanton napořád a později uvolní místo dalšímu projektu. Jeho materiál ovšem nepřijde nazmar a bude postupně recyklován. Stane se totiž nábytkem v lidských domovech nebo bude přeměněn na jiné objekty v místech, kde jsou potřeba. Vedle originality a silné vize tedy Patch-City Pavilon exceluje i v udržitelném smýšlení a představuje projekt světového formátu, který bezpochyby stojí za pozornost.