Pingyuan: Kulturní turistické centrum připomínající kostky ledu
Nové turistické a kulturní centrum navržené studii Zone of Utopia a Mathieu Forest Architecte je novým orientačním bodem pro město Xinxiang v Číně. Ikonická budova byla koncipována jako socha, která připomíná obrovskou horu kostek ledu. Jedná se o přímou evokující připomínku zimních sportů, kterým bude věnována celá turistická čtvrť a která bude zahrnovat i krytou sjezdovku.
Kulturní turistické centrum Pingyuan navržené francouzskými studii Mathieu Forest Architecte a Zone Of Utopia je architektonickou ikonou nové turistické čtvrti, která bude věnována zimním sportům. Ambicí projektu je vytvořit silný urbanistický indikátor, který spojuje celou čtvrť. Projekt ovšem nevypadá jako klasická stavba. Proč je vzhled tak unikátní, jak se mění, a co všechno skrývá?
Celková výška stavby, kterou obepíná mělká vodní plocha pro navození efektu tání, je 49 metrů. Celková užitná plocha všech částí budovy pak tvoří 12 149 metrů čtverečních. Pingyuan má jednoduchý, jemný a komplexní vzhled. Působí křehce a zároveň solidně. Celý projekt je vyroben výhradně z tištěného skla a oceli, žádnou viditelnou konstrukci byste nenašli.
Centrum z „ledových“ kostek
Textura skleněných fasád centra se skládá z množství zamotaných průsvitných krystalů, které zachycují světlo oblohy. To se mění v závislosti na denní době, ročním období a počasí. Díky tomu v průběhu času neustále mění svůj vzhled, což má za cíl evokovat tajemství a touhu po přiblížení. Ledové krystaly jednoduše zachycují světlo a vracejí ho zpět. Stavba tak opticky vyzařuje světlo, které přijímá – stejně jako masa ledu.
Klasické prvky v neklasické realizaci
Sestava kostek centra Pingyuan o výšce asi 17 metrů není nikdy vnímána stejně – vždy záleží na tom, kde návštěvník stojí. Z obchodní ulice na západ se horní kostka vizuálně posouvá do strany a vyčnívá 34 metrů nad zemí, od jihu je pak kompozice vyváženější. Ze severu, který je hlavním přístupem pro pěší, se kostky přibližují k sobě a vytvářejí tím vertikální mezeru, která zve návštěvníka ke vstupu dovnitř. Ve dne i v noci stavba působí jako maják, který se tyčí nad okolními budovami – světlo z něj plynoucí vytváří orientační bod pro celou čtvrť.
„Nevypadá to jako klasická budova – není možné zjistit počet pater, je to skulptura mimo měřítko, představující čistý a monumentální objem,“ nechali se slyšet architekti projektu.
Forma ledových kostek skrývá klasičtější interiéry. Kostky byly použity k vytvoření řady venkovních teras s výhledem na okolní náměstí a vodní bazény. Horní část je průhlednější než zbytek, ukrývá Sky Lounge – místo rozjímání a relaxace umožňující pozorování krajiny ve 360 stupních. V ostatních částech můžete najít restaurace, kavárny, obchody a dětské prostory.
V centrálním shluku se vytváří dvojité vysoké přízemí s otevřeným foyer, které vede do čítárny otevírající se na dlážděnou vodní terasu. Zatímco toto foyer spojuje kostky do jednoho prostoru v úrovni přízemí, jejich horní úrovně se protínají, vstupují do něj a vytvářejí balkonové prostory. Dvě kostky leží zcela stranou od centrální oblasti, jsou propojené dlážděnými cestami a ukrývají obchod spolu s restaurací.
Kdo stojí za projektem Pungyuan?
Dvojice architektonických studií Mathieu Forest Architecte a Zone Of Utopia spojila své síla a vytvořila něco skutečně originálního. Mathieu Forest Architecte se zaměřuje na strukturu, ekonomiku budov, rendering nebo modelování ve spolupráci s dalšími architekty a projekčními kancelářemi. Zone Of Utopia je profesionální projekční kancelář se zaměřením na urbanismus, architektonický design a interiérový design, usiluje o to, aby architektonický návrh odpovídal současným prostorům za zvláštních kulturních podmínek.