Pomalý interiérový design strčí všechny trendy do kapsy
Ze sociálních sítí se na nás každodenně valí stovky informací o tom, co si zaručeně letos musíme pořídit do šatníku, čím ozdobit svůj domov nebo do jaké módní restaurace zajít. Tento rychlý způsob života ale často vede k pocitu nedostatečnosti, stresu a v neposlední řadě negativně ovlivňuje životní prostředí. Proč je dobré zpomalit (nejen) v interiérovém designu? A jak si takový nadčasový, osobitý a uvážlivý domov zařídit?
Interiér by měl být odrazem životního stylu a mentálního nastavení. A stejně jako se vyvíjí osobnost a proměňují se životní období, i bydlení se postupem času přizpůsobuje, odpovídá na aktuální situaci. Pokud se rozhodnete jít cestou odpovědnosti, kvality a nadčasovosti, pevný základ bude tvořit dlouhodobé zázemí přinášející útulné pohodlí i radost a hlavně bude plně funkční. Můžete se řídit některými styly bydlení, které svou podstatu staví na přírodních materiálech, precizně a řemeslně zpracovaných kouscích, upcyklaci a neutrálních odstínech. Optimálním směrem je ale nastavit svůj vlastní rámec spojující vaše hodnoty a potřeby, reflektující vlastní identitu a přinášející pocit klidu. Jedině tak nastolíte opravdovou jedinečnost.
Jak začít?
Než přejdete k realizaci, zamyslete se, co je pro vás v souvislosti s domovem důležité. Pro jaké účely budou místnosti sloužit a kdo je bude využívat patří je klíčovým otázkám. Často hostíte rodinu a přátele? V tom případě bude prioritou otevřená kuchyně, velkorysý jídelní stůl a dostatek židlí. Pracujete z domova? Pak věnujte pozornost pracovně či pracovnímu koutu. Trávíte-li volné chvíle odpočinkem na zahradě, pak se zaměřte na kvalitní venkovní nábytek. Dále je také důležité zvážit vhodné osvětlení a barevnou paletu, která dokáže ovlivnit více, než si myslíte. O psychologii barev v interiéru máme celý článek.
Nejjednodušším způsobem, jak se přiblížit vysněnému bydlení, je vytvořit si takzvaný “moodboard” (pomyslná nástěnka, která vystihuje náladu dané estetiky). Může být koláží výstřižků z časopisu, barevných schémat, vzorků látek i jiných materiálů. Vytvoříte ji ale i na počítači. Zakomponujte inspirativní obrázky či konkrétní kousky z oblíbeného e-shopu. Hledejte pomalu, buďte autentičtí a dejte na svou intuici.
Volba materiálů a slow design nábytku
Neříkáme, že si občas nějakou tou maličkostí, kterou jste si zamilovali na Instagramu, nemůžete udělat radost. Než ji ale bez rozvahy koupíte, nejprve stránku zavřete a počkejte pár dní, představte si danou věc v kontextu svého domu nebo bytu. Pokud po dekoraci, novém povlečení nebo hrníčku neustále toužíte a najdete pro to využití, potěšení si dopřejte. V dlouhodobém měřítku je ale při putování k bydlení založeném na pomalému a odpovědném způsobu života nutné plánovat. V rámci svého maximálního rozpočtu je vždy lepší volit co nejvíce přírodních a odolných materiálů. Nábytek z tvrdého dřeva (dub, buk, ořech, jasan, akácie, atd.) vydrží po dlouhá léta a je snadné ho obrousit a znovu nalakovat či namořit.
V ideálním případě by dřevo mělo pocházet z certifikovaných zdrojů. Nejběžnější je FSC certifikát, který zaručuje ekologicky i sociálně šetrné obhospodařování lesů. Říká se, že kámen je věčný. A proto je vhodný nejen pro stavebnictví, ale i pro interiérový dekor. Obklady z mramoru nebo terrazza, žulová nebo křemencová pracovní deska či prvky z onyxu vydrží po generace a vypadají náramně dobře. O útulný a hřejivý pocit domova se postará také vlna, organická nebo recyklovaná bavlna a len. Častá střídmost a jednoduchost v udržitelném interiéru pramení z teorie, že bychom si měli nechávat opravdu jen to, co nám přináší radost a pečlivě si vybírat, co si pořídit a od jakého výrobce.
Někdy dokonce ani není nezbytné kupovat nic nového, tou nejudržitelnější volbou je totiž využít to, co už vlastníte a pokud nejste spokojeni s vizuální stránkou, poslouží menší či větší facelift v podobě nového nátěru nebo čalounění. Nakupovat lze i z druhé ruky. Bleší trhy nebo antiky jsou plné pokladů, které v sobě nesou autentické příběhy. Často postačí nepatrná renovace, v nedokonalosti je totiž krása a kouzlo. Stačí si vzpomenout na japonský koncept wabi sabi. Vintage kousky ale můžete i kompletně přetvořit k obrazu svému. S dekoracemi není třeba to přehánět. Živými ani sušenými květinami, stejně jako osobními předměty, suvenýry z cest nebo fotografiemi, ale nikdy nic nezkazíte.
Náš tip: Zapište se na lekce keramiky. Strávíte kvalitní čas terapeutickou pomalou činností, a ještě si pak domů odnesete unikátní, ručně vyrobené nádobí, vázy či květináče s otiskem vašich vlastních prstů.
Inspirativní styly
Univerzální estetika pro tento způsob bydlení neexistuje, některé styly ale splňují hlavní zásady. Hledáte-li vodítko, možná vás některý z nich zaujme a pár prvků si přivlastníte. O některých směrech bydlení, které se stanou životním stylem si můžete přečíst také v jednom z našich starších článků. Když se před pár lety zasnoubil skandinávský minimalismus s japonskou praktickou elegancí, zrodil se styl Japandi. Fúze toho nejlepšího z obou světů reprezentuje jednoduchost, účelnost, organické tvary a přírodní materiály. Prim hrají decentní a zemité barevné tóny. Nadčasové Japandi vnese do interiéru harmonii, stejně jako jeho starší sourozenec, filozofie Feng-Shui.
I populární venkovský styl Cottagecore plyne v souladu s pomalým způsobem života i přírodou. Představte si útulnou světnici s hřejivým krbem, měkoučkou pohovkou a výhledem na růžemi zarostlý dvore. Možná se v duchu přenesete na babiččinu vesnickou usedlost, kde stále ještě vládnou tradiční hodnoty, tu a tam protkané modernizací. Pro tento směr jsou typické trvanlivé kousky z masivního dřeva (klidně s patinou), surový kámen i proutí. Neutrální spektrum doplňují pastely, například na květinových či kostkovaných ubrusech a utěrkách ze lnu. Nechybí ani krajka, porcelán či váza plná lučních květů.
Vůně oceánu, lehký vánek i domky na pláži. Iluzi ležérního pobřežního bydlení lze dostat i do našich končin. Proslulá luxusní sídla v Hamptons dokonce daly vzniknout samostatnému stylu domů, kde místnostem vládnou světlé barvy, stěny zdobené bílým obkladem a lištami, velmi pohodlné sedací soupravy a křesla se spoustou nadýchaných polštářů či lehoučké vlající závěsy. Mramor, dřevo, ratan i mořská tráva akcentují prosvětlený prostor, kde je kvalita hmatatelná v každém detailu. Mohou se objevit i stopy modrých tónů či námořnická tematika. Interiér splývá s exteriérem a je maximálně důležité, aby venkovní nábytek nabízel komfort srovnatelný s tím vnitřním. Upravená zahrada jako od zahradníka je samozřejmostí.
I společnost Alax holduje pomalým, udržitelným a kvalitním interiérům. V našem portfoliu najdete spoustu evropských značek, které kromě špičkového designu myslí na přírodu. Díky výběru materiálů a způsobu řemeslného i inovativního zpracování nábytek vydrží po dlouhá léta a pokud jeho životnost skončí, lze ho recyklovat nebo opravit. Pěkným příkladem je snímatelný potah u pohovek a křesel, který snadno vyměníte. Vhodné jsou například i jídelní stoly z masivu, ikonické židle či skleněná svítidla. Investovat ale můžete také do výtvarného umění či trvanlivého setu pro posezení pod širým nebem.
Závěrem se hodí shrnout, že aby vás domov po pár letech neomrzel nebo se nábytek neopotřeboval, je třeba nakupovat méně, ale kvalitněji a vše z rozmyslem naplánovat. Pokud zvolíte kousky s charakterem, který vystihuje vaše životní postoje a naladí se na rytmus vašich běžných dní, budete si jich o to víc vážit a s láskou o ně pečovat. Nezapomeňte, že domov nemusí být nikdy “hotový”. Je to proces, který se přizpůsobuje aktuální situaci a proměňuje se spolu s vámi.