Postavení domů snadno a rychle? Prohlédněte si 7 staveb vyrobených 3D tiskem.
Svět 3D tisku se čím dál více rozšiřuje a zdokonaluje, a tak není divu, že se dostal i do tak základní oblasti, jako je lidské obydlí. Tato technologie je již dlouho označována za potenciální řešení pro rychlou a efektivní výstavbu bydlení a nyní se onen příslib začíná stávat skutečností.
Po nekonečných výpočtech, měřeních, úpravách a adaptacích tak vznikly první domy vyrobené 3D tiskárnami. I Evropa se již dočkala svých prvních obyvatel, kteří se rozhodli pro tento netradiční typ domu. Jedná se o nizozemský pár, který se tak stal první zákaznickou vlaštovkou. Skrze sedm nejzajímavějších domů vyrobených 3D tiskárnami vám umožníme nahlédnout do této nové architektonické disciplíny.
Mikrodům z bioplastů, Nizozemsko, DUS Architects
Nizozemské architektonické studio DUS Architects ve spolupráci s Aectual použilo udržitelný bioplast k vytištění a konstrukci tohoto mikrodomku o rozloze osmi metrů čtverečních. K vytvoření geometrických stěn stavby bylo použito depoziční modelování, což je forma aditivní výroby, která se obvykle používá v domácích 3D tiskárnách. Uvnitř kabiny je právě tolik místa, aby se v ní dalo spát na malém prostoru s postelí, kterou lze v době, kdy se nepoužívá, odložit. Venku se nachází vana vyrobená stejnou technikou tisku na 3D tiskárně.
Tecla, Itálie, Mario Cucinella Architects a WASP
Při tvorbě a vývoji tohoto prototypu nízkouhlíkového bydlení se studio Mario Cucinella Architects ve spolupráci se specialisty na 3D tisk WASP inspirovalo lidovou architekturou a starobylými stavebními technikami. Dům se skládá ze dvou propojených kopulí a má rozlohu 60 metrů čtverečních. Stavba byla vybavena skleněnými dveřmi a velkým střešním oknem v horní části každé kopule, které umožňuje průnik světla do prostoru. Studio při výrobě domů kombinovalo moderní technologie a hlínu z místních zdrojů, přičemž použilo víceúrovňovou 3D tiskárnu, která dokáže strukturu dokončit za 200 hodin při spotřebě pouhých šesti kilowattů energie.
Milestone, Nizozemsko, Technická univerzita v Eindhovenu
Tento dům ve tvaru balvanu, který byl postaven v rámci projektu, jehož cílem je stát se prvními 3D tištěnými domy na světě využívanými k pronájmu, se stal prvním obydleným 3D tištěným domem v Evropě. Dům byl navržen nizozemským architektonickým studiem Houben & Van Mierlo vznikl v rámci výzkumného projektu s Technickou univerzitou v Eindhovenu s cílem rozšířit znalosti týkající se výroby domů vytištěných na 3D tiskárně. Má plně obyvatelný interiér a je vybaven otevřenou kuchyní s jídelnou, ložnicí a koupelnou.
Dvoupatrový dům, Belgie, Kamp C
Tento dům se nachází v belgickém Westerlo a je údajně prvním domem, který byl vytištěn ve 3D z jednoho kusu. Dvoupodlažní dům z dílny studia Kamp C je vysoký osm metrů, má podlahovou plochu 90 metrů čtverečních a byl postaven, aby ukázal potenciál 3D tisku. Byl navržen jako nízkoenergetický a obsahuje stropní i podlahové vytápění, solární panely a tepelné čerpadlo. Uvnitř je vybaven schodištěm, okny od podlahy ke stropu a stropními podpěrami.
Gaia, Itálie, WASP
Tento dům o rozloze 30 metrů čtverečních byl vytištěn ze směsi místní zeminy, nasekané slámy a rýžových slupek získaných z produkce rýžového odpadu. Konstrukční stěny jsou vytištěny ze zeminy, zatímco dutiny jsou vyplněny rýžovým odpadem, který zajišťuje izolaci. Rýžové slupky byly použity také v interiéru stavby, kde pokrývají stěny a strop domu a tvoří přírodní omítku. Společnost WASP tvrdí, že pokud se dům neudržuje, může se snadno biologicky rozložit a rozpadnout na půdu a věří, že zemědělský odpad by se mohl stát významným zdrojem pro stavebnictví a 3D tisk.
East 17th Street Residences, USA, ICON
Společnost ICON spolupracovala s developerem bydlení 3Strands na výrobě čtyř 3D tištěných domů, které byly navrženy tak, aby odolaly extrémním povětrnostním podmínkám. Tisk těchto staveb trval sedm dní a zahrnují různé nemovitosti se dvěma, třemi a čtyřmi ložnicemi. Po dokončení budou domy vyzdobeny interiérovou designérkou Claire Zinnecker z Austinu a mají obsahovat šikmé střechy, kryté verandy, centrální vytápění a klimatizační systémy. Domy na bázi cementu zatím odolaly zemětřesení o síle 7,4 stupně Richterovy škály a silným zimním bouřím, které proběhly na začátku roku 2021.
Casa Covida, USA, Emerging Objects
Společnost Emerging Objects použila 3D tisk k postavení Casa Covida, experimentální chaty v údolí San Luis, která je tvořena třemi vzájemně propojenými válcovými objekty. Chata byla navržena pro dva lidi, kteří v ní měli žít společně v izolaci během pandemie koronaviru, a má stěny z písku, bahna, hlíny a vody, vytištěné pomocí tříosého robota SCARA (Selective Compliance Articulated Robot Arm). Dům má také otevřené ohniště a nafukovací růžovou střechu, kterou lze postavit, pokud prší nebo sněží. Vznikl jako případová studie toho, jak lze kombinací moderních a starých technologií vytvořit dům dostatečně velký pro dvě osoby.