Proměna archeologického muzea Museo Egizio se zaměřila na znovuobjevení veřejného prostoru v Turíně
Nejstarší muzeum na světě věnované staroegyptské kultuře, Museo Egizio v Turíně, získá novou podobu díky projektu, za kterým stojí David Gianotten a Andreas Karavanas ze studia OMA. Plán rozšiřuje současné muzeum o nové kryté nádvoří zvané Piazza Egizia a síť propojených městských místností. Prozkoumejte spolu s námi, co nového muzeum čeká.
Nejstarší muzeum věnované staroegyptské civilizaci na světě, Museo Egizio, se nachází v turínském Collegiu dei Nobili. Vzniklo v roce 1824 a za poslední dvě století prošlo nejrůznějšími změnami. Jeho podoba se stále více opevňovala a izolovala od zbytku města. Komplex zahrnuje výstavní galerie, Akademii věd a otevřené nádvoří. Pro tým architektů ze studia OMA, kteří vyhráli soutěž o jeho renovaci, je nezbytné obnovit veřejný charakter muzea a začlenit jej zpět do sítě veřejných prostor v Turíně. Reorganizací současných veřejných prostor muzea vytvořili šest různých částí, z nichž každá má své vlastní měřítko, účel a standard. Dohromady jsou propojeny centrální páteří.
Piazza Egizia je víceúčelové náměstí o dvou úrovních, na kterém je k vidění původní design muzea i stopy po jeho dřívějších úpravách. Starobylé vstupy na nádvoří v úrovni 0, jež byly v důsledku úprav muzea uzavřeny, nyní znovu propojují veřejný prostor s městem. Egyptská zahrada a prostor pro pořádání akcí a vzdělávání se nacházejí na úrovni 1. Zde je odhalena stará fasáda Collegio dei Nobili, která byla od rekonstrukce v roce 2010 skryta. Nad nádvořím je umístěn skleněný baldachýn. Aby byly splněny cíle muzea v oblasti udržitelnosti, slouží jeho ocelová konstrukční mříž s hliníkovým pláštěm jako systém pro sběr dešťové vody, větrání a zajištění osvětlení.
Rozlehlé náměstí Piazza Egizia a další městská prostranství jsou otevřena i mimo běžnou pracovní dobu a vítají všechny hosty bez ohledu na to, zda mají do muzea vstupenku či nikoliv. Pro první kontakt široké veřejnosti se sbírkami muzea je vystaven výběr artefaktů Museo Egizio. Z městských prostor mohou návštěvníci pokračovat v prohlídce Turína návštěvou dalších veřejných míst, pobytem na bezplatných akcích a aktivitách nebo prohlídkou muzejních expozic. Museo Egizio 2024 je cílem pro akademiky i zvídavou veřejnost a představuje znovuobjevený veřejný prostor pro všechny. Přijdete se také podívat?
O studiu OMA
OMA je mezinárodně uznávaná architektonická kancelář, která je známá svým inovativním a nekonvenčním přístupem k architektuře. V posledních letech se jako klíčové osobnosti firmy prosadili David Gianotten a Andreas Karavanas. David Gianotte, vedoucí partner a architekt OMA, je známý svými zkušenostmi s rozsáhlými a komplexními projekty, podílel se na mnoha nejvýznamnějších projektech OMA poslední doby.