Recyklace území. Co můžeme očekávat od budoucí nové čtvrti Bubny – Zátory?
V hlavním městě Praze se rýsuje nová rezidenční čtvrť na území brownfieldu Bubny – Zátory na levém břehu Vltavy. Návrh studie, kterou zpracoval atelier Pelčák a atelier Thomas Müller + Ivan Reimann Architekten ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), má svou finální podobu. Ambicí je získat novou architektonickou dominantu Prahy a oživit kulturní život v metropoli. Podívejte se, co nejen obyvatelé Prahy mohou od budoucí nové čtvrti očekávat.
Území dnešního brownfieldu Bubny - Zátory je již desítky let předmětem úvah mnoha urbanistů. První návrhy na začlenění tohoto 110 hektarového území do pražské metropole byly vytvořeny již před 40 lety. Ovšem žádná z navrhnutých studií nebyla dokončena a nedospěla k realizaci obnovy území. Nyní se můžeme těšit opaku. Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje si dalo za cíl revitalizovat území brownfieldu a vytvořit novou plnohodnotnou čtvrť s využitím jejího potenciálu.
Bydlení jakožto primární účel čtvrti
Praha disponuje dlouhodobým nedostatkem bydlení. Rozšiřuje své hranice především prostřednictvím nových čtvrtí na okraji města, nicméně revitalizací brownfieldu dosáhne dostupnosti nových bytů téměř v srdci metropole. Z tohoto důvodu by bydlení mělo tvořit podstatnou část nové čtvrti, dle studie by to mělo být až 60 % kapacity území. Výšková hladina obytných domů bude v rozmezí 6 až 8 nadzemních podlaží pro zachování výškové regulace v území. Na území tak vznikne možnost bydlení až pro 25 000 osob.
Podíl obytných prostorů je menší u zatížených dopravních komunikací, naopak větší je u parku. Výjimku tvoří pouze zóna s veřejnou a kulturní vybaveností, kde je v návrhu umístěna Vltavská filharmonie a bydlení zde není navrženo. Vnitrobloky obytných budov budou sloužit pro každodenní rekreaci obyvatel. Mohou si zde vytvořit místo pro odpočinek, společné grilování či komunitní zahrady.
Zeleň jako nezbytná součást moderních čtvrtí
Každá městská čtvrť by měla mít v okolí přístupnou zeleň. Zpravidla městské parky zajišťují funkci společenského setkávání, sportovního vyžití, rekreace a dětských hřišť. Plánovaná čtvrť nebude výjimkou. Uprostřed území bude umístěn centrální park s multifunkčním využitím. V návrhu park volně přechází k břehu Vltavy, kde je cílem zachovat jeho přírodní biodiverzitu. Park bude také představovat zelené občanské propojení s Holešovicemi a samotnou Stromovkou.
Ve studii se taktéž počítá s klimatickou udržitelností, proto nebude chybět ani prvek zelených střech. Ty nesou nespornou výhodu i pro samotné budoucí obyvatele čtvrti. Odpařující se voda ze zelené střechy ochlazuje konstrukci budovy, a díky tomu bude v interiéru chladněji.
Občanská vybavenost
Vzhledem k tomu, že se vznikem nové čtvrti nastane i rapidní nárůst obyvatel, bude velkou část území tvořit občanská vybavenost. Školství bude plně zajištěno. Ve studii jsou zahrnuty mateřské, základní i střední školy s dostatečnou kapacitou pro celou čtvrť. Zdravotnická zařízení a domovy pro seniory jsou součástí možného funkčního využití ploch.
Obchody a služby budou situovány v přízemních podlažích budov. V blízkosti železniční stanice Praha - Bubny je umožněna výstavba obchodního domu, který však musí mít městský charakter. Součástí čtvrti budou i administrativní budovy pro státní správu, samosprávu a komerční využití. Obyvatelům bude k dispozici i nová radnice. Parkování bude zajištěno především prostřednictvím garážových stání a v nově vybudovaných ulicích.
Důraz na kulturu a památky
Praha chce v nové čtvrti vytvořit i dostatečný prostor pro kulturu. Vznikne zde již výše zmiňovaná Vltavská filharmonie, která má šanci stát se jedním z celonárodních symbolů. Studie zachovává i objekt historické vodárny a ochraňuje budovu bývalé holešovické elektrárny s kovárnou.
Z území nezmizí ani historická památka nádražní budovy Praha - Bubny, odkud byly vypravovány během 2. světové války transporty židovských obyvatel do ghett, koncentračních a vyhlazovacích táborů. Po druhé světové válce odtud při odsunu odjížděli pražští Němci. Symbolické místo bude plně zachováno a uvnitř budovy vznikne Památník ticha s moderní expozicí připomínající události, které probíhaly na tomto místě.
Zdroj fotografií: IPR Praha
Autor článku: Michaela Procházková