Rodinné stříbro: Byt v Klatovech proplétá minulost se současností
Tak jako se z generace na generaci předávají vzácné šperky, i poklad v podobě domu z přelomu 30. a 40. let minulého století stále zůstává v rodině. V Klatovech ho nechal postavit pradědeček Zeno Fifka. Jeden z bytů nyní prošel citlivou rekonstrukcí, která s respektem k dlouhé historii spojila nostalgický půvab původních prvků s těmi současnými. Mezi autory návrhu a klienty je kromě profesionálního pouta i to příbuzenské. I proto designéři do projektu vložili svá srdce naplněná vzpomínkami.
Budova z první republiky v sobě nese stopy avantgardních vlivů. Výrazné architektonické prvky, jako jsou pásová okna lemující oblé nároží, volné průčelí i volné půdorysy jsou ukázkovou definicí funkcionalismu. Dům obývalo několik generací a byt zabírající celé třetí patro nyní náleží čtyřčlenné rodině Petrusových. Po dlouhých letech používání si ale vyžádal pečlivou rekonstrukci. A nikdo by nemohl být kompetentnější než Matěj Janský ze studia JanskyDundera, bratr majitelky Alžběty, spolu s kolegou Cyrilem Dunděrou. Do proměny velkorysé plochy o 170 m² se vložil i jejich další sourozenec a architekt Jáchym.
Nové dispozice půdorysu se přizpůsobily životnímu stylu a potřebám mladé rodiny. Zbouráním a vyčištěním od zastaralých příček se otevřel zejména společný prostor pro trávení kvalitního času. Částečně průchozí koncept ale stále oplývá i zákoutími, které si sourozenci pamatují z dob, kdy v jejich dětských očích interiér znamenal hřiště plné dobrodružství a prostoru pro zábavu. A tyto zážitky a pocity chtěli noví majitelé umožnit i svým potomkům. I z toho důvodu se pokojíčky dvou malých dobrodruhů ukrývají za modrou stěnou, která kromě úložných prostor a jedné z koupelen značí i magickou hranici mezi mezi dětským a dospěláckým světem. Tvůrci projektu tyto dveře přirovnávají ke skříni se vstupem do bájné pohádkové Narnie.
Zachování původních prvků hraje jednu z hlavních rolí. Renovované dřevěné parkety v obývací části a jídelně navazují na ekologicky šetrné marmoleum v kuchyni a ostatních místnostech. Tyto dva materiály z různých století od sebe nenápadně oddělují tenké korkové lišty. Původní jsou i kliky a některé dveře. Tenký plát modřínového dřeva v posuvných křídlech z roku 1938 dokonce při západu slunce vyvolává efekt drahého onyxu, který se ve funkcionalismu s oblibou využíval právě pro jeho proměnlivost za různých světelných podmínek. A díky tomu, že celý byt čerpá paprsky z oken do různých světových stran, během dne vytváří nespočet světelných efektů. I ložnice je spojená s minulostí.
Dotaženo do posledního detailu
Byt je protkaný jak kusy stvořenými přímo na míru, tak autorským nábytkem. Pozoruhodným artefaktem je atypický zahnutý radiátor o délce tři metry, svítidlo navržené přímo pro účely nové koupelny nebo již zmíněná modrá vestavěná stěna, která upoutá pozornost hned po vstupu do interiéru. Akcent elektrizující barvy se opakuje také na konferenčním stolku od značky TON a v tlumenějším tónu na jídelních židlích. Symfonii odstínů podporují také originální koberce či umělecké předměty. Studio JanskyDundera také tvoří designové kousky pod značkou MCDJ. Měkká modulová sedačka Cheers s válcovitým opěradlem v krémové barvě koresponduje s útulnými závěsy. I policový systém MC Shelf nebo minimalistické křeslo Hiroi pochází z portfolia tohoto dua, již mnohokrát odměněného prestižními cenami za design.
Pro účely focení také zapůjčila galerie Nookart Studio například velkoformátová díla od malířky Lucie Jindrák Skřivánkové či umělce Stanislava Ondruše. Každý detail má svůj vlastní příběh, společně přispívají k prostoru plnému světla, barev a nezaměnitelného kouzla, které empaticky propojují nitky minulosti s nynější dobou. Časem ověřené zrepasované prvky spolu s těmi novými, pečlivě vybranými, budou rodině sloužit po dlouhá léta. Dvojice designérů říká, že jejich snahou není za každou cenu vykřesat stoprocentně a definitivně sladěný prostor. Nečekané kombinace tvoří uvolněný a vstřícný interiér, jenž se organicky přizpůsobuje jeho obyvatelům, a ne naopak.