Rodinný dům Modré hory ve svých prosklených stěnách i hladině jezírka odráží okolní přírodu
Plochá střecha porostlá zelení, z velké části prosklený interiér nebo křišťálové koupací jezírko. Na jižní Moravě v oblasti Modré hory vznikl na okraji jednoho z menších měst rodinný dům, který splývá se zvlněnou krajinou posetou vinohrady a kouzelnými vesničkami. Tříčlenná rodina se rozhodla pro nízkoenergetickou dřevostavbu, kterou společně s architektem Michalem Kotlasem dotáhla k dokonalosti.
Okolí pozemku i jeho velikost inspirovala k vytvoření jedinečného díla, navazujícího na okolní vinice, ovocné sady, louky a lesy. Majitel a architekt naskočili na stejnou vlnu vnímání budoucí estetické i technologické podoby domu a shodli se na nízkopodlažní stavbě v souladu s kvalitou a udržitelností. Architekt Michal Kotlas ze studia Prodesi dokonce během projektování použil virtuální realitu, díky které si klient udělal dokonalou představu o svém bydlení. Hlavní roli hrálo propojení interiéru s exteriérem.
"Chtěli jsme, aby zeleň zvenku prostoupila dovnitř do domu, což se povedlo díky proskleným stěnám a atriím, které přes terasy propojují vnitřní prostor se zahradou. V jednom z atrií jsme nechali zasadit strom, který při slunečním svitu vytváří zajímavou hru světla a stínu a zároveň tvoří určitou clonu obývací místnosti od exteriéru," říká Michal Kotlas. Okna se skrytými rámy od firmy Janošík opticky zvětšují vnitřní i vnější prostor, vedou od podlahy až ke stropu, takže výhled ven nic nenarušuje.
Mimikry budovy umocňuje plochá zelená střecha se solárními panely, jejíž vegetace pomáhá zlepšovat vnitřní klima během horkých letních dnů. Hlavní vstup do domu je otevřený, bez oplocení. Předchází mu plocha ze světlé přírodní kamenné dlažby, na kterou kromě vstupu navazuje i dvojgaráž. Po pravém okraji příjezdové cesty se tyčí betonové monolitické stěny s průhledy do soukromé části zahrady. Tento propojovací prvek se opakuje na obou bocích a příjemně kontrastuje s částmi fasády, které vizuálně zahřívá obložení z modřínových hranolů s mezerami či pásy cortenové oceli.
Hlavní obývací prostor s velkorysou kuchyní, jídelnou a posezením se vizuálně rozvíjí směrem ven. Otevřenost místnosti násobí stropní akustické panely. Ty přecházejí přes okna až do venkovního podhledu, čímž stírají hranice mezi interiérem a exteriérem. Odhalené konstrukční CLT panely Novatop dominují stěnám napříč celým domem. Pečlivý výběr osvětlení, nábytku i dalšího vybavení vyvolává hřejivý a útulný pocit, avšak bez zbytečných příkras. Obklady minimalistické koupelny svým betonovým dekorem konverzují jak s venkovními monolity, tak s krbovou vložkou zasazenou do bloku se vzhledem pohledového betonu.
Zádveří propojuje vstup, garáž, technickou místnost i segment s venkovním bazénem. Příchozí přivádí také do obýváku s kuchyní, přes které se dostanou do ložnice i pracoven. Zajímavým prvkem je malé atrium mezi pracovnami, které má za úkol přivést denní světlo do chodby a slouží i jako zákoutí s možností klidného posezení. A protože tříčlennou rodinu kompletují dva chlupáči, v technické místnosti nechybí speciální sprcha s kartáčem na psí srst. Celý obvod domu doprovází terasy, všechny místnosti tedy mají blízko na zahradu.
Hlavní terasa nabízí koupací jezírko, vířivku či venkovní kuchyni, na druhé straně domu je již zmíněný zapuštěný bazén s venkovní sprchou a praktickým vstupem na toaletu. Za domem pokračuje rozlehlá okrasná zahrada s ovocným sadem a domkem pro hosty. Efektivně využitých 303 metrů čtverečních obytné plochy i štědrá okolní zahrada respektují okolní přírodu a svým majitelům nabízí moderní bydlení, které jde ruku v ruce s udržitelností, a to jak z hlediska funkčnosti, tak z hlediska designu, který je nadčasový.