Rozhledna, nebo útulné obydlí? Představujeme vám chatu Nové Hamry.
Horské chaty jsou ideálním útočištěm, pokud se chcete pořádně nadechnout přírody a odpočinout si od každodenního spěchu, a proto nabývají stále větší oblíbenosti. Není tedy překvapením, že se architekti neustále předhánějí v tom, kdo navrhne originálnější, útulnější a praktičtější. Naším favoritem je chata Nové Hamry, která vyrostla v Krušných horách a hraje všemi barvami šedi. Nahlédněte s námi pod pokličku této unikátní budovy a jistě nám dáte za pravdu.
Chata Nové Hamry se nachází na Karlovarsku nedaleko německých hranic a jen pár metrů od okraje lesa. Navzdory okolním domům chata stále vypadá, jako by byla na samotě a její obyvatelé se tak cítí v naprostém soukromí. Právě okolní příroda Krušných hor inspirovala architekty k vytvoření osobitého obydlí, které je v harmonii s prostředím, ale zároveň představuje okouzlující architektonický prvek. Dominantní barvou je šedá, která hraje všemi možnými odstíny a navazuje tak na stíny stromů, žulová a čedičová skaliska a šedé detaily v tmavě zelených jehlách vysokých smrků, které jsou pro Krušné hory typické.
Lokalita, ve které se chata nachází, ovlivnila nejen kombinaci barev, jež se vyskytují v různých částech stavby, ale také její tvar. Budova byla formována do aerodynamických leč hranatých křivek, které jsou velmi odolné a nejsou náchylné k frekventovaně se měnícím klimatickým podmínkám. Střecha je vodorovná na velmi malém prostoru a poté se asymetricky překlápí ve zkosenou, čímž plynule navazuje na postranní stěny. Stírá tak ostré hranice a předěly a zároveň v zimě snižuje sněhové zatížení. „Myšlenka rozhledny zároveň určuje výšku domu zevnitř. Měla by spíše připomínat věž než dům a měla by sloužit také jako úkryt,“ uvedli architekti.
Interiér domu se skládá ze tří úrovní, z nichž každá nese určitou funkci a liší se charakterem. První nadzemní podlaží představuje společenskou zónu a jakési centrum domu, kde se obyvatelé mohou setkávat a rozjímat nad krásami okolních hor a lesů. Skládá se z rozlehlého obývacího pokoje s kuchyní, v jehož středu zažehává jiskru pohody elegantní krb. Druhé patro disponuje koupelnou, otevřeným galerijním prostorem a spacími koutky. Unikátem je síť, která částečně substituuje podlahu a vytváří tak odpočinkový prostor. „Je to místo, kde můžete popustit uzdu své fantazii. Sedět v síti a nemít pevnou půda pod nohama má něco společného se snem o létání, stejně jako dívat se nahoru do nebe,“ nechali se slyšet architekti. Síť má však vedle relaxace i další funkce – opticky i akusticky propojuje sousedící patra a propouští teplo vytvářené v krbu na spodní úrovni. Nejvyšší patro pak slouží jako ateliér, knihovna, ale také jakási rozhledna, umožňující obyvatelům nahlédnout do korun stromů skrze čtvercové okno s 2,5 metrovou bočnicí.
Plášť budovy, jehož barva i forma připomínají hory, je vyroben z tmavého hliníkového plechu. „Od začátku bylo jasné, že fasáda a střecha rekreačního domu by měly být pokryty hliníkem v podobně tmavém odstínu. Struktura fasády byla použita k vytvoření intenzivního drsného povrchu, který nejasně připomíná naolejované černé dřevo a pomalu rostoucí smrkové kmeny,“ říkají autoři. S tmavým zevnějškem pak výrazně kontrastují dřevěné stěny interiéru a světlá terasa, která vypadá, jako by byla z domu vyříznuta a stává se tak jedním z hlavních prvků celkového designu.
V plánu je celoroční využívání chaty, a proto je dispozičně upravena tak, aby poskytovala prostor na spaní pro minimálně deset lidí. Prozatím slouží jako tepelný zdroj pouze otevřený krb a elektřina, nicméně do budoucna je v plánu rozšíření energetické koncepce stavby.
Pokud jste příznivci horské turistiky, netradiční architektury, nebo si zkrátka jen libujete v dechberoucích výhledech, projekt chaty Nové Hamry od studia NEW HOW vám jistě stojí za návštěvu.
O architektech
Projektem chaty Nové Hamry navazuje architektonické studio NEW HOW na zkušenosti z předešlé kanceláře architecti.cz a z nezávislé tvorby zakládajících členů, Davida Zámečníka a Filipa Havliše. Autoři se snaží vést intenzivní dialog s klientem a dojít k výsledku, který je více než uspokojivý pro obě strany. Za svou kariéru již získali mnoho ocenění a byli publikováni ve významných architektonických časopisech. Za jejich dosavadní největší úspěch lze považovat vítězství v mezinárodní architektonické soutěži s Novou Kežmarskou chatou ve Vysokých Tatrách na Slovensku.
Vedle šedošedé chaty se studio NEW HOW zasloužilo i o projekty Chata na Závisti, Viladomy Kamenice či bytový dům Ardea. U každé z těchto staveb se architekti soustředili na to, aby z nich vyzařovala jejich tradiční forma představená v nekonvenčním provedení. Studio využívá nejnovější technologie nejen z oblasti stavebnictví a reprezentuje nový pohled na architektonickou tvorbu.