Shenzhen Terraces jako futuristický kulturní prostor
Shenzhen se snad již brzy bude pyšnit komplexem budov v univerzitní čtvrti, který má sloužit jako prostor k setkávání, socializaci a také ke kulturnímu a společenskému životu. Navržené zastíněné prostorné terasy a propojovací mosty z leteckého pohledu připomínají lidské buňky se zelenými terčíky, které celou soustavu budov zútulňují a zároveň zasazují do okolní přírody.
V Shenzhen Terraces najdete divadlo, knihovnu, muzeum, konferenční centrum i spousty obchodů. Klidně tu můžete strávit celý den a rozhodně se nebudete nudit. Architektům ze studia MVRDV se podařilo prolnout místní krajinu s obchody a tamější kulturou tak, že vytvořili dokonalé místo pro veřejný život. Komplex budov se bude nacházet ve čtvrti Longgang, uprostřed výškových domů a komerčních areálů, v obklopení sportovních hal a vzdělávacích zařízení. Stávající krajinu s novou zástavbou propojili velmi jednoduše minimalisticky skládanými plošinami. Skládané jsou i horizontální terasy vytvářející naprostý kontrast k výškovým budovám v okolí. Nejenže poskytují příjemný stín, ale kulatý tvar budov také podporuje proudění větru a přirozený vánek.
Unikátnost této zástavby spočívá bezpochyby také v tom, že obsahuje spoustu vodních prvků, které v parních dnech dokážou snížit teplotu vzduchu a zároveň jsou dostupné i pro městskou divokou zvěř. Vytvořené zahrady zase slouží k zadržování dešťové vody a vytvářejí tak zdroje potravy a vláhy. I beton tu má svůj nezpochybnitelný účel. Jde totiž o takzvaný recyklovaný beton, který nese fotovoltaické panely. Velké převisy teras zase chrání návštěvníky před slunečními paprsky a poskytují místa k sezení a nerušený výhled. Zastíněné terasy jsou ovšem nejen vhodným místem pro lidi, ale také pro rostliny a nádrže jakožto přirozenou klimatizaci.
Návštěvníci se v komplexu orientují nejenom dle teras, ale také fasád navržených tak, aby zdůraznily vchod do budovy a cestu k dalším důležitým místům. Uprostřed největší budovy umístěné na východní straně se terasy vinou směrem do interiérů a vytvářejí tak atrium pod širým nebem. V západních budovách se nachází knihovna rozdělená do dvou budov, kde se konají nejenom vzdělávací, ale také komerční programy. „Ve městech, jako je Shenzhen, je nezbytně nutné pečlivě promyslet, jak veřejný prostor a přírodu integrovat do infrastruktury hustě obydleného města. Prostory musely být vymyšlené tak, aby představovaly kýžený únik z rozpálených městských ulic,“ říká zakládající člen MVRDV studia Winy Maas.
Džungle uprostřed betonu
Hlavní myšlenkou celého projektu bylo propojit stavbu s krajinou a vytvořit udržitelný projekt. To se podle zveřejněných vizualizací studiu do detailu povedlo, neboť Shenzhen Terraces skutečně připomíná džungli uprostřed betonového města. Místní zeleni dominují zejména stromy typické pro subtropické podnebí, ale také rozsáhlé zatravněné plochy (umístěné rovněž na střechách), které doplňují reflexní bazény nebo zóny s horolezeckými stěnami či stolní tenis.
Studio MVRDV působí po celém světě
Architektonické studio MVRDV bylo založeno v roce 1993 architekty Winym Maasem, Jacobem van Rijsem a Nathalii de Vries. Své sídlo má v Rotterdamu v Holandsku, působí však po celém světě. MVRDV se pyšní zejména tím, že poskytuje řešení pro současné architektonické a urbanistické problémy, které trápí všechna velká města. Na všech zakázkách architekti spolupracují s celou řadou odborníků, aby byl projekt po všech stránkách promyšlený. Studio také obdrželo mnoho mezinárodních ocenění. Mezi jeho nejznámější projekty patří zejména nizozemský pavilon pro světovou výstavu EXPO 2000 v Hannoveru, Market Hall v Rotterdamu, udržitelná kancelářská budova Flight Forum v Paříži, obchodní park v Eindhovenu či hotel Lloyd v Amsterdamu.
V současné době má MVRDV také několik rozpracovaných projektů, například umělecký sklad v Rotterdamu, výškovou budovu v New Yorku a Shenzhenu či bytové projekty v Nizozemsku, Francii, Číně a Indii.
Zdroj vizualizací:MVRDV
Autor článku: Michaela Dočkalová