Shiroiya Hotel: Oáza, která potěší všechny vaše smysly
Designéři, architekti a výtvarníci z Japonska i zahraničí se sešli v centru kdysi slavného města Maebashi, aby zde vytvořili jedinečné místo plné zeleně, umění a skvělého jídla. Hotel Shiroiya vznikl jako první vlaštovka projektu na revitalizaci celého města, díky kterému by mělo znovu ožít. Architektonicky skvostná budova neslouží pouze jako hotel, ale je také jakousi kulturní oázou pro všechny místní i turisty. Místem, kde jsou všichni doma.
Příběh designového hotelu Shiroiya, který byl na konci roku 2020 otevřen v japonském městě Maebashi na ostrově Honshu, se začal psát již více než před 300 lety. Nová budova doslova povstala z prachu bývalého ryokanu (tradiční japonský typ hotelů). Maebashi bylo v minulosti významným centrem modernizace a díky prosperujícímu hedvábnému průmyslu a z něho pramenícího bohatství zde vzkvétala kultura. Příslušníci japonské královské rodiny se zde setkávali s významnými umělci, mysliteli nebo vojevůdci a všichni se pak ubytovávali v ryokanu Shiroiya. Svou prestiž si hotel zachovával i dlouho poté, co město začalo upadat. A tak se v něm hosté mohli ubytovat až do roku 2008, kdy se nadobro zavřely dveře za posledním návštěvníkem. Osud hotelu měl být zpečetěn jeho demolicí. Avšak v roce 2014 se díky aktivitám místní nadace začaly vytvářet plány na jeho obnovu. Po šesti dlouhých letech renovací a tvrdé práce je hotel Shiroiya připravený na to, aby se znovu zapsal do historie.
Architektonický skvost jménem Shiroiya
Shiroiya Hotel byl navržen předním japonským architektem Sou Fujimotem, který projekt bral jako výzvu. Chtěl zachovat ráz staré budovy a zároveň vytvořit ve městě něco nového a neobvyklého, co by přitahovalo pozornost.
Hotel je charakteristický svým drsným betonovým exteriérem, který je však pouze slupkou, pod kterou se skrývá bujná zeleň a organické materiály. Hotel tvoří dvě budovy. Heritage Tower, která si zachovává vzhled bývalého ryokanu, je doplněna velmi odvážně navrženým atriem a její exteriér zdobí výrazný design Lawrence Weinera. Druhou budovou je Green Tower, která je naopak velmi moderní. Při jejím návrhu se Fujimoto inspiroval obrazem typické přírodní scenérie okolí města, a tak připomíná travnatý kopec, po kterém dolů do údolí stéká říčka. Obě budovy vedle sebe vynikají a harmonicky se doplňují díky kontrastům přírody a chladného betonu.
Ucelený obraz stavby dotváří design interiéru, při jehož tvorbě architekt spolupracoval s řadou designérů a umělců. Návštěvníci se zkrátka setkají s uměním na každém kroku. Při vstupu do recepce hosty přivítá velká fotografie od Hiroshiho Sugimota „Seascapes“. V horní části Green Tower pak jsou umělecká díla mezinárodně uznávaného umělce Tatsuo Miyajima. Atrium čtyřpatrového Heritage Tower je také plné fantastických děl, ale nejvýraznějším prvkem jsou svítící trubky od Leandra Erlicha. Procházet Shiroiya Hotel je jako navštívit muzeum. Ve všech prostorách najdete unikátní umělecká díla místních i zahraničních výtvarníků.
V Heritage Tower se nacházejí čtyři exkluzivní pokoje navržené světově uznávanými designéry – britským návrhářem Jasperem Morrisonem, italským mistrem architektury Michelem De Lucchi, slavným argentinským konceptuálním umělcem Leandrdem Erlichem a předním japonským architektem a autorem celé stavby Sou Fujimotem. Umělci navrhli interiéry každého pokoje, čímž vytvořili unikátní prostory jedinečné pro tento hotel. Zbývající pokoje pro hosty navrhnul sám Sou Fujimoto a jsou plné jemných barev, kvalitních materiálů a okouzlujících detailů.
Požitek pro duši ale není tím jediným, na co se hosté mohou těšit. V hotelu se nachází dvě restaurace na jejichž chod dohlíží michelinský kuchař Hiroyasu Kawateho, který pro přípravu svých jídel využívá suroviny výhradně z regionu. Vznikají tak unikátní chuťové kombinace, které potěší všechny vaše smysly. V hlavní restauraci kuchaři vytvářejí mistrovská díla inspirovaná tradiční japonskou kuchyní i světovými kulinářskými unikáty. Šéfkuchař Kawateho strávil několik let ve Francii, kde se učil od světových mistrů a toto své umění nyní přenáší na talíře hostů hotelu Shiroiya. Druhou restaurací, kterou má Kawateho na starost, je hotelový LOUGE. Hosté do něj mohou zamířit na pozdní snídani, brunch či oběd. Kuchyni zde kraluje mladý šéfkuchař Naoki Hoshi. A už jen při vstupu do interiéru budete okouzleni. Jeho vzhled se sice pravidelně mění, ale vždy mu dominují živé květiny, díky kterým si budete připadat jako v džungli. Rostliny jsou rozestavené mezi jednotlivými stoly, a tak vytvářejí příjemnou, intimní atmosféru i přesto, že jinak je LOUGE celkem velký. Pochutnat si zde můžete na steacích, tygřích krevetách a skvělém víně.
Hotel Shiroiya: Místo, které potěší nejen vaše chuťové buňky
Zajímavým místem, které propojuje místní s turisty, je hotelová pekárna. Nejenže si zde můžou ráno místní nakoupit čerstvý křupavý chléb, skořicové šneky a koblížky, ale také se zde můžou setkat s turisty a u šálku kávy s nimi prohodit pár slov. Pečivo se peče přímo v hotelu a při pohledu na něj budete mít pocit, že jste zabloudili do malého francouzského městečka v Provence. Interiér pekárny, stejně jako celého hotelu, je řešen designově velmi nápaditě – nad vitrínou visí dva obrazy, které jinak klasickému prostoru propůjčují moderní vzhled. Na odpolední zákusek se můžete zastavit v hotelové cukrárně, kterou vede slavná tokijská cukrářka Miya Enmeiji. Dominantou cukrárny jsou ovocné dorty, jež si vychutnáte v minimalistickém interiéru, kterému kralují pastelové barvy. Na kávu se pak určitě zastavte v miniaturní kavárně Blue Bottle Coffee, svým vzhledem připomínající legendární berlínské podniky. Večer po procházce ve městě určitě oceníte víkendový hotelový bar MACHA TEI, který vede oceňovaný japonský barman Tsuyoshi Kimura. Příjemný bar s interiérem v tmavých barvách poskytuje přesně to zklidnění mysli, které je zapotřebí po návštěvě uspěchaného a barevného japonského města. Interiér baru a k němu patřící čajovny vytvořili současný japonský umělec Hiroshi Sugimoto a architekt Tomoyuki Sakakidu. Barový pult je vyroben z japonského cedru a připomíná proud řeky.
Hotelu Shiroiya v sobě spojuje dva světy. Setkává se zde tradiční japonská kultura s evropskou. Moderní svět s krásou starých časů. Takže jestli někdy budete projíždět japonským městem Maebashi, tento hotel byste určitě neměli minout.