Signal Festival začíná již zítra. Na co se můžete těšit?
V termínu 14. až 17. října se v Praze jako každý rok opět rozsvítí barevná světla nápaditých instalací českých i světových umělců. Signal Festival představuje kombinaci moderních uměleckých stylů zaměřených na technologie, vizuální design, umělou inteligenci a konceptuální umění. Za skoro celou dekádu let, co se festival pořádá, se nestal jen oblíbenou akcí, ale i každoroční tradicí.
Věděli jste, že Signal Festival je vlastně českým projektem? Jeho zakladatelem a producentem je Martin Pošta, člen skupiny The Macula, jež stála za úspěšným videomappingem na Staroměstské radnici v roce 2010. Úspěšná show mu vnukla myšlenku tuto novou uměleckou disciplínu rozvíjet. Stálo to tři roky plánování a tvrdé práce a první Signal Festival byl na světě. Díky podpoře svých uměleckých kolegů a hlavního města Prahy se mu povedlo ze Signálu udělat nejen festival, ale také pražskou tradici oblíbenou nejen mezi uměleckými nadšenci, ale i širokou veřejností. Za 9 let svého působení už tato kulturní akce přivítala více než 3 miliony diváků.
A co vás na letošním ročníku čeká? Tento rok si pro nás organizátoři připravili hned čtyři trasy a jeden úplně nový projekt. Festival bude probíhat ve třech pražských čtvrtích - Holešovicích, Karlíně a na Starém Městě. Společné téma, které provází všechny instalace, je palčivá environmentální krize. Pojďme si blíže představit ty nejzajímavější instalace.
Holešovice
Velkolepou instalaci můžete najít v Průmyslovém paláci. Světelná videoshow dostala název Superar a bude jistě jednou z hlavních atrakcí festivalu. Instalace reflektuje minulý pandemický rok spolu s poškozením životního prostředí. Nechte se vtáhnout do magických světelných kulis a užijte si velkolepý prostor Průmyslového paláce.
Určitě byste měli zavítat také do nedalekého parku Stromovka, kde se nachází oceněná instalace Živý les. V dokonale upraveném parku uprostřed metropole budou najednou diváci vhozeni do mrtvého zdevastovaného lesa, který je konfrontuje s palčivým problémem české krajiny, jež trpí nešťastným hospodařením a dopady globální klimatické situace.
Karlín
Působivou podívanou můžete vidět na karlínském kostele Cyrila a Metoděje. Projekce s názvem The Wind představuje to, co jsme za poslední dva roky zažili - změnu a nejistotu. Chaos, krize, změna, náprava. Restart. Projekce odráží nejen koronavirovou pandemii, ale i environmentální problémy, ke kterým by se stejně jako k jiným světovým problémům mělo přistupovat společně - globálně.
Na ostrově Štvanice se v rámci výstavy objeví instalace, která připomíná čerpadlo k těžbě ropy. Celý objekt se na vodě tyčí jako archa, která by nám mohla přinášet tajná poselství. Autorka instalací připomíná, že těžba ropy je sice zdrojem závratného bohatství, ale přináší s sebou také zdravotní a environmentální problémy, jako zhoršená kvalita ovzduší a půdy nebo migrace živočichů.
Staré Město
Jak se planeta změnila za posledních 20 let zobrazuje další z oceněných instalací - The Room of Change. Tapiserie na Staroměstském náměstí zobrazuje archivní fotky NASA a zveřejňuje různá globální data, například spotřebu vody, průměrnou teplotu nebo počet obyvatel. Tato instalace pracuje s jedním - fotky a čísla nelžou. Divák je naprosto nemilosrdně postaven před fakta.
Další pomyslnou tečku dostane návštěvník na Mariánském náměstí. Jednou z instalací je totiž led, který návštěvníkovi taje přímo před očima. Ačkoliv dílo Permafrost nepřináší odpověď na ekologickou krizi, donutí diváka se zastavit a zamyslet se nad jeho chováním.
Praktické informace
Festival probíhá ve dnech 14. až 17.10.2021. Většina atrakcí je sice zdarma, některé jsou však přístupné jen s takzvaným signal passem. Tvůrci festivalu také letos přišli s novinkou v podobě aplikace Signal AR, díky které nemusíte na rozsvícení projekce čekat do večera. Aplikace vám na vašem zařízení ukáže technologické projekce ve stylu signal festivalu za denního světla z pohodlí vašeho zařízení.
Zdroj fotografií:Signal Festival
Autor článku: Tereza Šmajsová