Skleněná chata na Islandu posouvá pozorování hvězd na jinou úroveň.
Island – svérázná krajina, která se stala v posledních letech synonymem výjimečných zážitků. Pravděpodobně není cestovatele, jenž by tuto zemi neměl ve svém inventáři vytoužených destinací. A to skutečně bez ohledu na to, jestli patří do skupiny neohrožených lovců dobrodružství s batohem na zádech, nebo si potrpí na požitkářské dovolené ve společnosti skutečného luxusu.
Není proto divu, že právě na Islandu najdete typy ubytování nabízející pro každého něco – navíc ve skvostném designovém balení. Jedno přesně takové vám představíme právě dnes.
V náručí divočiny
V čem tkví doslova magická poetika Islandu? Pomineme-li fakt, že by se tento ostrov dal snadno označit za jednu velkou aktivní sopku (což už je samo o sobě vzrušující a pro mnohé doslova neodolatelné), to, co jednoduše nelze přehlédnout, je okouzlující a divoká příroda. Nabízí drsné a ostré skály a útesy, bouřlivé moře, atmosférické černé pláže, impozantní ledovce, horké prameny, poetické až romantické zelené pastviny s divokými koňmi a stády ovcí. Na své si zkrátka přijde opravdu každý. A to dokonce i obdivovatel moderní architektury.
Ano, je to tak. Na Islandu najdete mnoho architektonicky zajímavých projektů nejen z řad místních památek. V některých z nich můžete dokonce i strávit svůj pobyt. Přesně takovým místem je i odvážný projekt od estonských bratrů Jaaka a Andrease Tiikových. Ti na islandském jihu přímo u jedné z nejaktivnějších tamních sopek jménem Hekla postavili pro společnost Panorama Glass Lodge Iceland dvě moderní stavby v duchu trendu “tiny cabin”.
Ptáte-li se, co se pod pojmem ”tiny house” či “tiny cabin” skrývá, tak jde o typ skutečně malého moderního domku či chatky. Žádnou holou a prostě zařízenou budku typickou pro mnohé české kempy si ale nepředstavujte. Domek o velikosti pár metrů čtverečních typicky ukrývá maximálně stylové zařízení a nechybí mu nic ze znaků plně komfortního bydlení – koupelna, kuchyně, obývací část či jídelna a také často velkorysá ložnice s prostornou postelí. A právě ložnici je v islandské stavbě společnosti ÖÖD Homes, patřící zmíněnému bratrskému duu, věnována největší pozornost.
Výhled, který vám nedá spát
Sklo je materiálem, který poslední léta doslova fascinuje nejednoho architekta i designéra. Velká okna, posuvné dveře či prosklené průhledy a stěny vypadají jednoduše božsky a jsou dlouhodobě doménou hlavně skandinávské architektury. Kromě praktických důvodů, tedy zajištění dostatku přirozeného světla i během krátkých dnů, jsou velká okna a skleněné plochy symbolem otevřenosti, vzdušnosti a většího propojení se světem okolo. Dost už bylo uzavírání se před okolím mezi čtyřmi stěnami, zbourejme hranice mezi interiérem a exteriérem. Tato myšlenka je v tiny house od ÖÖD Homes dovedena do naprosté dokonalosti a téměř překvapivě ve zmíněném prostoru ložnice. Nejen že vás zde obklopují tři kompletně skleněné stěny a vám se naskýtá pohled na okolní přírodní krásy jako na dlani, ale i střecha přímo nad vaší postelí je tvořena velkými skleněnými tabulemi. Přímo z postele si můžete vychutnávat všechny tváře a podoby islandské divočiny bez ohledu na počasí i denní dobu. Noci, kdy vám nad hlavou září miliony hvězd nebo oblohu protne a rozzáří polární záře? I ta nejobyčejnější věc jako padající hvězda, měsíc v úplňku, vítr pohrávající si se stébly trávy nebo padající sníh jsou zde velkolepou událostí.
Síla výjimečného kontrastu i tradice
I když je dominantou domku prosklená ložnice, najdou se zde i jiná, neméně stylová zákoutí. Tomuto tiny house nechybí skromná, ale útulná obývací/jídelní část, prakticky vybavený kuchyňský kout ani moderní koupelna. Podoba i styl zařízení se odvíjely od hlavní myšlenky celého projektu. Dle Andrease Tiika bylo cílem vytvořit dokonalý úkryt před okolním světem, proto se s bratrem rozhodli využít kontrastu mezi až téměř apokalyptickou islandskou scenérií a hřejivým, domáckým interiérem plným komfortu. A výsledek za nás tedy funguje na jedničku s hvězdičkou!
Je asi jasné, že kdo by zde čekal poslední technické vychytávky a žhavé trendové výstřelky, bude s největší pravděpodobností zklamán. Důraz je zde jednoznačně kladený na kvalitní a vzhledově efektivní přírodní materiály, jako jsou například kožešiny, vlněné pleteniny a masivní dřevo v tmavším odstínu použité na posteli a podlaze. V důmyslných detailech v podobě tradičních geometrických vzorů na pletených dekách, runových znaků či provazového lustru jsou pak znát odkazy na Vikingy a tradiční severskou mytologii.
Důmyslné prvky současnosti
To ale není jediné, co vás čeká ve skleněném domku v islandské divočině. Stylovým můstkem do současnosti, který se velmi jemně a obratně postará o to, aby interiér nepůsobil zkostnatěle, jsou zejména chytře zvolené detaily například v podobě keramických obkladů jednoduchých interiérových doplňků a ostatního vybavení.
Kromě toho, že se právě obklady a dlažba postarají o celkové moderní osvěžení celku, vytváří s přírodním dřevem atraktivní kontrast a fungují jako velmi jemné vytyčení hranic mezi jednotlivými zónami v prostoru. V kuchyni dominuje obkladům a dlažbě čistá geometrie v podobě atypického šestiúhelníku a univerzální barevný odstín antracitově šedé, která si skvěle rozumí s použitým dřevem. V koupelně volba pro změnu padla na kombinaci imitace kamene a geometrického dekoru na obkladech v přírodně bílé. Celek doplňuje kovové industriálně laděné osvětlení.
Víc než ubytování
Islandský skleněný dům je jednoznačně exkluzivním typem ubytování, které není jen o komfortní posteli, v níž složíte hlavu po celodenním objevování okolí. Pobyt v něm je zcela plnohodnotným zážitkem a jistě se vryje hluboko pod kůži každému i po jedné jediné strávené noci. Ovšem kdo si podrobně prohlédne fotogalerii s detaily domu, věnuje chvilku pohledu na mapu či prozkoumá fotky okolí na Instagramu, musí nutně dojít k závěru, že pár hodin v tomto drsném, zároveň ryze opravdovém a vlídném ráji rozhodně nemůže stačit. A pokud by někoho náhodou přece jen omrzel pohled na hvězdy či okolní scenérii, vstřebat celodenní zážitky a objevit nový úhel pohledu lze třeba na terase ve venkovní vířivé vaně. Tak co, už máte také sbaleno a koupené letenky?
Zdroj fotografií: Panorama Glass Lodge Iceland, Dani Guindo
Autor článku: Sylvie Trégler