Smíchovská elipsa v Holečkově ulici nabízí luxusní bydlení i kancelářské prostory
Bytový dům Holečkova 26 na pražském Smíchově není výjimečný pouze svou prestižní lokalitou, ale také unikátním elipsovitým tvarem protkaným nepravidelnými lamelami a terasovitými zahradami. Architekti ze studia DAM vsadili na souznění s okolím, otevřenost i zeleň. Díky své jedinečnosti byl projekt nominován na Českou cenu za architekturu.
Historie svažitého území vilové čtvrti Hřebenka sahá až do středověku, kdy ho Lucemburkové využívali jako vinice, sady a pole. Od 16. století zde začaly vyrůstat první obytné stavby. O tři století později tuto ulici obohatila knihtiskařská dílna. Tu ale bohužel znehodnotily četné rekonstrukce, a tak se ji po zvážení všech aspektů investor rozhodl zbourat. Ojedinělou atmosféru této prestižní lokality utváří nejen blízká zeleň petřínského svahu a zahrady Kinských, ale také okolní vily z první poloviny minulého století nebo třeba rozsáhlý klášterní komplex Gabriel Loci či dostatek restaurací i obchodů. Spolu s blízkostí centra a krásnými výhledy toto místo skýtá nadstandardní podmínky pro život.
A jak tedy bytový dům Holečkova 26 vypadá? Architekti z ateliéru DAM vyzdvihují dynamický elipsovitý tvar, vějířovité ustoupení teras na východní straně a systém svislých lamel, které podtrhují proměnlivé sklony fasády. Při návrhu se snažili zachovat otevřenost a vzdušnost i respekt k okolní zástavbě. Nezapomněli ani na dostatek zeleně. Částečně prosklený dvoupatrový sokl sahá do výše zemního valu a slouží jako prostor pro komerční účely. Na něm sedí dalších pět pater s byty a protihlukovou skleněnou stěnou. O stínění a regulaci teplot během letních měsíců se starají obíhající balkony.
Hlavní vstup z ulice se nachází za předzahrádkou s několika vzrostlými stromy. Rezidenti procházejí kolem vchodů komerčních prostor do velkorysé haly s recepcí. Pult je zapuštěný do spirálového schodiště, které stoupá do patra s kancelářskými plochami a propojuje tak obě nebytová patra. Schodiště plní kromě funkčnosti také roli výrazného architektonického prvku. Recepce zajišťuje jak bezpečí, tak nadstandardní služby. Z haly vedou ještě další dvě schodiště do obytné části budovy.
Oválná stavba nabízí širokou nabídku bytů jak pro krátkodobý, tak pro dlouhodobý pronájem. Od toho se pak odvíjí i vybavenost bytů. Všechny ale disponují vybavenými kuchyněmi a koupelnami. Menší jednotky v nižších podlažích disponují zahrádkami, směrem do vyšších pater se obytné plochy zvětšují a místo zahrádek jejich obyvatelé mohou relaxovat na terase. Páté poschodí skýtá čtyři mezonety s nástavbou vedoucí na střešní zahradu. Součástí této nástavby je obytný prostor i vlastní sauna. Díky vyššímu umístění celé stavby a průhlednému plášti jsou atraktivní výhledy zaručeny u všech jednotek. Velkoformátová okna i celoskleněné fasády na té jižní garantují dostatek denního světla i moderní interiér.
Obyvatelé si mohou užívat i další nadstandardní výhody. Z prostorného wellness s patnáctimetrovým bazénem, saunou, relax zónou a barem lze vyjít na stinnou i slunnou část zahrady. Terasovitý privátní park v zadní části je přístupný i ze společných prostor v každém podlaží. Odpočinek, grilování, dokonce i pěstování bylinek a zeleniny. To všechno je možné i ve velkoměstě. Ani o parkování nemusí mít rezidenti strach. Dvě patra garáží pojmou jak auta obyvatel, tak zaměstanců v kancelářích. Obě skupiny mají oddělený vjezd. Některá parkovací místa se pyšní i stanicí pro dobíjení elektromobilů. V prvním podlaží se nachází také úložné sklepy. Technologické zázemí jde ve šlépějích ohleduplnosti k životnímu prostředí.
Snižování spotřeby energie pro topení zajišťují tepelná čerpadla. Moderní vzduchotechnika se zase stará o výměnu vzduchu s rekuperací tepla. I při výběru materiálu architekti mysleli na udržitelnost a zvolili trvanlivé suroviny evropského původu, které nezatěžují životní prostředí. Bezpečnost hlídá kamerový systém, alarm, bezpečnostní dveře i čipové přístupové karty.
O studiu DAM architekti
Už od roku 1989 tvoří ateliér z pražského Podolí rezidenční, kancelářské budovy i rodinné domy jak v Čechách, tak v zahraničí. Založili ji Richard Doležal a Petr Malinský, v současné době ale architektonickou kancelář řídí ještě další tři partneři. Zabývají se jak novostavbami, tak rekonstrukcemi historických objektů, kterým svým typickým rukopisem dávají moderní tvář v podobě inovativních prvků. Studio DAM se postará o kompletní dodávku projektu od návrhu až po kolaudaci. Poctivé materiály, špičkové provedení a hlavně kreativita je to, co pohání tým neustále kupředu.