Sociální reaktor The Distillery propojil pracovní i kulturní život v brněnské čtvrti
Když se potká staré s novým, vznikají často místa s nezaměnitelnou duší a vrstevnatými možnostmi využití. A kreativní studio KOGAA našlo způsob, jak do prázdných zdí chátrající tovární budovy znovu vlít život. Průmyslové srdce bývalého lihovaru v brněnské ulici Pekařská znovu začalo tepat v dynamické kulturním i pracovním rytmu v roce 2018. O dva roky architekti sice místo opustili, ale i tak si tato konverze zaslouží pozornost, alespoň jako inspirace pro další projekty podobného zrna.
Původně jedna (a poslední zachovaná) ze sedmi propojených částí továrny na výrobu destilátů z poloviny 19. století, o více než sto let později multifunkční místo pro coworking, firemní a umělecké akce i designérská studia. The Distillery patří k pionýrským projektům Social Reactor studia KOGAA. Pomocí této platformy se snaží o ekonomický a urbanistický rozkvět zapomenutých městských čtvrtí a využití již existujících prostor k nejrůznějším účelům. Přestavba objektů z minulých let je cestou k cenově dostupným kancelářským a eventovým centrálám, které díky spojení historických a moderních prvků získají unikátní atmosférou.
V duchu pomalé architektury, již KOGAA reprezentuje, se už během rekonstrukce prostory využívaly krátkodobě, než nabyly své finální podoby. Zářným příkladem je halový prostor. Ten nejprve sloužil jako sál artového kina, v rámci kterého byla zajištěna akustika, elektroinstalace a izolace, později se proměnil na coworking. Dvě patra i s přístavbou byla věnována zasedací místnosti, kuchyňce, knihovně, kanceláři pro 10 rezidentů a dalším menším zónám. Dřevěnou vestavěnou konstrukci obklopil polykarbonát a vlnitý plast. 80 % těchto recyklovaných materiálů pochází z výstav navržených autory.
Mezi nejvýraznější zásahy zajisté patří spojení druhého a třetího patra. Odstranění centrálního trámového systému zajistilo dvojitou výškou stropu místa vyhrazeného prezentacím, přednáškám a workshopům. Na ochozech a balkonech vznikly ateliéry a kanceláře. Ani dopravní výtah na vnitřním dvoře nezůstal bez využití. Architekti z něj vykouzlili maličký pop-up bar. Kabina posloužila jako přípravna, z šachty se stalo technické zázemí a ve sklepě vznikl sklad. Dvůr zútulněný světelnými řetězy pak zákazníkům a návštěvníkům zajistil posezení s výhledy na typicky industriální tabulková okna i autentické stěny.
Kouzlo odhalených cihel, vzduchotechniky, kovových trubek, původních podlah i obkladů podtrhly současné akcentové barvy, moderní nábytek i zeleň. 500 metrů čtverečních prostor The Distillery mělo za úkol inspirovat, podporovat tvůrčí práci podnikatelů i freelancerů a nabídnout výjimečné a hybridní zázemí pro akce různých měřítek.