Spálené stromy odkazující na klimatické změny. Vídeňská galerie představuje výstavu symbolizující naději.
Umělecká instalace Invocation for Hope vznikla pod záštitou londýnského studia Superflux. Výstava upozorňuje na klimatické změny a je možno jí vidět do října roku 2021 ve vídeňském muzeum MAK. Do výstavy bylo zakomponováno několik stovek stromů.
Vize budoucnosti
Cílem autorů výstavy bylo především představit možnou budoucnost, ke které tato planeta spěje. Ukazuje možný důsledek klimatických změn. Celé výstavě dominuje 400 popálených stromů, které byly zničeny lesními požáry v Rakousku. Účelem není v návštěvnících vyvolat negativní pocity, ale především je přimět se zamyslet nad ekologickou situací. "Změna klimatu není problém, který můžeme vyřešit, ale spíše průšvih, kterému se musíme postavit zodpovědně a hlavně naléhavě“ vyjadřuje se k problematice spoluzakladatel Superflux Jon Ardern.
Symbol naděje
Uprostřed popáleného lesa se nachází studánka, která zde symbolizuje naději. Kolem ní se nachází třicet živých stromů, jako jsou například dub, jabloň, bříza či modřín, a kapradí a mech, které vytváří kontrast mezi tímto místem a ohněm zpustošenou krajinou. U studánky čeká na návštěvníky překvapení v podobě promítaní. To zobrazuje živá zvířata natočená ve spolupráci s rakouskou Alpenzoo. Cílem autora výstavy je návštěvníkům připomenout, že jsou lidé součástí přírody a měli by se proto podle toho chovat. Celkovou atmosféru podrthuje zpěv ptáků a zvuků přírody. Zvukovou kulisu k výstavě zkomponoval hudebník Cosmo Sheldrake.
Na změnu není nikdy pozdě
Invocation for Hope vyzývá člověka, aby přehodnotil své chování na této planetě. Na začátku výstavy se před ním rozprostírá jen zpustlý les. Tím je potřeba projít, aby se dostal až ke krásné lesní studánce, ve které se to hemží životem a rozmanitostí. Výstava tak nabízí vizi vzkvétajícího života uprostřed zkázy a přirozeně poukazuje na možnost obnovy, změny a hlubšího propojení s přírodou.