Stavba, nebo nadpozemský objekt? Sportovní hala v Dolních Břežanech na sebe strhává pozornost.
Na první pohled vás zaujme neobvyklým kompaktním tvarem komolého rotačního elipsoidu, avšak tento prostor uvnitř skrývá mnohem více. Sportovní hala v Dolních Břežanech navazuje na moderní budovy místní základní a mateřské školy a je jedním z dalších důkazů, že místní obec jižně od Prahy neustále roste a rozvíjí se.
Dolní Břežany jsou v současné době velmi žádaným a atraktivním místem pro život. Za řadu let prošly velkou přeměnou a vedení obce se dlouhodobě zabývá kultivací veřejného prostoru. Je zde kladen důraz na architektonické a urbanistické hledisko. Tento jev se projevuje ve velkých projektech, jako jsou například sportovní hala, laserové centrum, moderní náměstí s přilehlými parky a zároveň i v detailech v podobě designových soch na veřejném prostranství obce.
„Atraktivní architektonický koncept – prostorový objekt ve tvaru rotačního elipsoidu – reaguje na současné požadavky i neznámou budoucnost. Realizace a provoz haly mohou být impulsem a inspirací pro další růst obce, proto má vazba na okolí a veřejný prostor stejný význam jako přirozené napojení na základní školu,“ uvádí architekti projektu Jakub Našinec, Veronika Sávová, Aleš Kubalík a Josef Kocián.
Projekt sportovní haly v Dolních Břežanech byl zahájen roku 2013 pod záštitou architektonického studia Sporadical, které ho dovedlo až k jeho otevření v roce 2017. Abstraktní tvar budovu opticky zmenšuje, uvnitř se ale skrývají rozsáhlé prostory pro sportovní aktivity. Oblá sportovní hala se rozprostírá na ploše 45 × 25 m a je vysoká 8 až 9 metrů. Stavba byla zapuštěna do terénu a od nedalekého parkoviště je oddělena širokým schodištěm. „Kupole přibližuje měřítko člověku, kovový povrch zrcadlí okolí, hranice oblohy a střechy je nejasná,“ definují budovu sami architekti.
Přestože z venku je na první pohled zřejmá oddělenost sportovní haly od základní školy, v interiéru můžete nalézt několik prvků, které na sebe navzájem navazují. V obou prostorech byl zkombinován bílošedý povrch s masivním dřevem. Budovy jsou navzájem propojeny hlavním vchodem, který slouží jako vstup do obou prostorů. Díky tubusovým světlovodům proniká dovnitř přirozené světlo, takže i interiér sportoviště působí svěže a otevřeně.
Studio Les kanců navrhlo grafický design, který byl ručně namalován na stěny z pohledového betonu. V interiéru se můžete setkat i s řadou digitálních vychytávek v podobě elektronicky ovládaných rolet, ale také elektronicky sklopných basketbalových košů a velkoplošné obrazovky. Celá místnost je strategicky ozvučena. Díky své unikátnosti získala sportovní hala řadu ocenění, jedním z nich je například první místo na soutěži Grand Prix architektů. Dále získala Národní cenu za architekturu a stala se i Stavbou roku 2018.
Nosná konstrukce haly se skládá z nosných železobetonových stěn, které jsou půdorysně zakřivené, a z ocelové příhradové konstrukce střechy s ohýbanými vazníky. Střecha elipsoidního tvaru přechází do obvodového pláště. Této atypické konstrukce bylo docíleno ohýbáním trubek a její zhotovení nebylo vůbec snadné. Celý projekt byl založen na využití konstrukčního softwaru a 3D interaktivních modelů. Halu pokrývá fasáda z falcovaných šindelů PREFA z přírodního hliníku, zatímco střední část je z bílé hydroizolační fólie Firestone UltraPly TPO.
V hale bylo mimo jiné použito i několik akustických prvků, které tlumí nadměrný hluk a upravují míru dozvuku. Teplota je regulována tepelným čerpadlem, které pomocí soustavy 24 vrtů hlubokých 112 metrů využívá teploty horninového podloží. Dalším zdrojem tepla je podlahové vytápění.
Osvětlení bylo vyřešeno kombinací umělého osvětlení, které automaticky reguluje intenzitu a je součástí systému 68 tubusových světlovodů o průměru 1,2 metrů. Dále sem díky proskleným částem fasády proniká denní světlo. Základem pro podlahu sportovní haly byl povrch na bázi PVC z dřevotřískových desek a dřevěného odpruženého křížového roštu.
Využití sportovní haly
Hala za 107 milionů byla vytvořena primárně pro sportovní aktivity místní základní školy. Mimo to jí využívají sportovní kluby, ale i rekreační sportovci z řad veřejnosti. Interiéry, které je možné si pronajmout, jsou dále uzpůsobeny ke konání kulturních a společenských akcí.
Sportoviště je příčně rozděleno na tři samostatné celky oddělené mobilními roletami. Díky tomu zde může probíhat více sportovních aktivit najednou. V přízemí jsou k dispozici šatny s hygienickým zázemím, zatímco o patro výš najdete strojovny a kabinety. Součástí haly je i vestibul s občerstvením a divácká tribuna pro 250 osob. Ta je rozdělena na dvě části, které spojuje přemostěná lávka.