Stavba roku 2021: Představujeme vám unikátní Vilu vnitřní krajina
Pozemek mnohdy determinuje tvary budovy, která na něm stojí. Architekt Marek Štěpán se však nenechal zaskočit atypickým terénem a využil ho pro inspiraci k finálnímu návrhu, do kterého rovněž zakomponoval požadavky a přání klienta. Tak vznikla unikátní Vila vnitřní krajina, jejíž centrem je oválná zahrada, která umožňuje obyvatelům žít venku, leč v naprostém soukromí. Podívejte se s námi na projekt, který získal ocenění Stavba roku 2021.
Celý pozemek, na kterém Vila vnitřní krajina stojí, má pouhých 550 m², a tak se architekt Marek Štěpán musel přizpůsobit ztíženým podmínkám, které ho nakonec dovedly a inspirovaly k finálnímu návrhu. Při klasických tvarech domů, které zprvu pro projekt navrhoval, vždy zůstal pouze malý a nepraktický kousek zahrady, a tak její situování přímo doprostřed domu vyplynulo jako jediné vhodné řešení. Právě zahrada v harmonickém oválném tvaru se stala dominantou celé vily. „Chtěl jsem zkusit vnitřní uspořádání domu, ve kterém se člověk přirozeně pohybuje, nebo v něm může jen tak plynout jako ryba ve vodě. Takový pohodový pobyt, kde podvědomě vše tušíte. Jde i o přirozenost toku denního světla, to dovnitř vchází nejen velkými okny, ale i kruhovými otvory ve střeše. Když jsem přijel na první návštěvu do již hotové vily, má jedenáctiletá dcera tam neplánovaně zůstala další tři dny. Prostě se jí tam líbilo,“ říká k projektu architekt Marek Štěpán.
Místo, kde zapomenete na veškerý ruch města
Ačkoli byste ve vile díky veškerému vybavení a vlastní zahradě vydrželi zůstat napořád, oceníte i velmi výhodnou polohu nedaleko historického centra města Nový Jičín a v blízkosti městských parků. Vila je zasazena do mírně svažitého terénu, což značně determinovalo její vnitřní rozložení. Stavba je svou povahou a samostatností velmi intimní, introvertní a uzavřená do sebe, a tak je jejím majitelům poskytnuto maximální soukromí. Tuto odříznutost od světa však kompenzují a doplňují průhledy ven, které navazují kontakt s okolím.
Vila disponuje třemi výškovými úrovněmi, v nichž jsou jednotlivé místnosti strategicky umístěny. Vstup do domu se nachází v suterénu spolu s dvojgaráží, technickou místností, šatnou, sklady a kanceláří. Dům pokračuje v nadzemní část, která je od úrovně ulice vyvýšena o necelé patro a kde se na úrovni atria rozprostírá společenská zóna. V ní najdeme jídelnu, kuchyň, spíž, obývací pokoj a pracovnu. Tato společenská část plynule navazuje na vnitřní zahradu, čímž posouvá setkání s přáteli a rodinou na zcela novou úroveň.
Klidová část, ve které se nachází ložnice, zimní zahrada, šatna a koupelna, je od atria vyvýšena o 50 cm. Mezi úrovněmi je odděleně situována koupelna, pokoj pro hosty a WC. Oválné atrium je opticky propojeno se sousední zahradou a s ulicí, přičemž na toto centrum domu navazuje sauna s ochlazovacím bazénkem, která funguje zároveň jako oddělení od ulice. Vila vnitřní krajina je komponována z mnoha místností, a tak se architekt rozhodl pro zdůraznění nejdůležitějších z nich. Jednou z dominant je velký kruhový otvor nad jídelním stolem, který do místnosti přivádí přirozené světlo, dále zde najdeme krb ztělesňující teplo domova. V neposlední řadě je pak zřetelným symbolem ložnice rozměrný motiv Lysé hory.
Souhra betonu a dřeva
Při výběru materiálů se nakonec architekt Marek Štěpán rozhodl pro netradiční kombinaci betonu a dřeva. „Beton mi z materiálů, co v současnosti používáme, přijde nejpravdivější, to znamená, že jak ho odliji, tak zůstane. Dřevo můžu různě brousit, upravovat, nastavovat a lepit. U betonu to tak jednoduché není. Přijde mi skvělý svojí neuvěřitelnou syrovostí a pravdivostí – tím, že nám nic neodpustí,“ vysvětluje svoji volbu architekt. Další vlastností betonu, nacházejícího se především v přízemním podlaží, kterou si architekt pochvaluje, je jeho stárnutí v harmonii s mikroorganismy či rostlinami. Nečelí výraznému opotřebení a skvěle plní svoji statickou funkci nosné konstrukce.
Dominantním materiálem horního podlaží je dřevo, konkrétně masivní křížem lepené CLT panely, které dodávají soukromým prostorům značnou dávku útulnosti. Vnější obklady jsou spolu s venkovními terasami řešeny pomocí elegantních akátových desek. Široká okna jsou z černého hliníku s výplní izolačního trojskla. Každý materiál tedy ve vile hraje svoji vlastní osobitou roli a jejich vzájemná kombinace a souhra vytváří ze stavby originální komplexní celek.
Na vlně udržitelnosti
Nejen, že je vila synonymem praktičnosti, esencí elegance a definicí soukromí, ale také je ohleduplná k životnímu prostředí. Autor se snažil řešit stavbu v nízkoenergetickém standardu, přičemž vnitřní klima je podpořeno nuceným větráním s rekuperací a podlahovým teplovodním výtapěním v kombinaci s nástěnnými tělesy. Pod atriem také naleznete zásobník na dešťovou vodu pro závlahu.
Stavba roku 2021
Vila vnitřní krajina v sobě zkrátka spojuje všechny vlastnosti, kterými bychom charakterizovali dokonalou stavbu – vysokou účelnost, nápaditý výběr a zpracování materiálů, harmonické propojení s prostředím, unikátní architekturu a útulný dojem domácí pohody. Právě těmito atributy si vysloužila ocenění Stavba roku 2021. Projekt je důkazem toho, že i rodinný dům může být dechberoucím úkazem světa architektury.