Studio PIG House odhaluje skutečné kořeny umění i architektury
Čínská architektonická kancelář PIG DESIGN si ve staré zástavbě městské části Binjiang v Hangzhou navrhla vlastní studio. Projekt s přímočarým názvem PIG House se nachází souběžně s břehem řeky Qiantang a dohlédnete z něho až k Západnímu jezeru. „Právě zde se rodí veškerá naše inspirace,“ hodnotí stavbu hlavní architekt Li Wenqiang, který PIG DESIGN v roce 2015 založil. Na začátku příběhu však stála jedna opuštěná ruina.
Wenqiang měl od začátku jasno v jediné věci – vyhnout se typickým nešvarům kancelářských projektů, které zcela ignorují lokální ráz krajiny a její kulturní dědictví. Základem pro přirozenou transformaci starého v nové se stala nevyužívaná samota v Binjiangu. Na místě stála bezmála třiadvacet let a její fasáda i celkové dispozice nesly jasné stopy devadesátkové éry. Nenásilně oživit takto zastaralé struktury byla pro Wenqianga a jeho tým rozhodně výzvou!
Nové studio bylo navrženo v simplistickém a udržitelném rozměru. Proporce původního objektu zůstaly zachovány bez dramatičtějších zásahů, do fasády bylo pouze umístěno několik prosklených panelů o výšce jednoho podlaží. Tvůrci tak smazali hranice mezi interiérem a exteriérem budovy a vzájemně propojili architekturu s okolní přírodou.
Celková rozloha projektu je 666 m² s vnitřní obytnou plochou 250 m². Od první myšlenky v roce 2020 k hotovému studiu uplynuly dva roky. Zachováno bylo praktické a funkční rozložení původní stavby, která prošla pouze drobnými modifikacemi. O to intenzivněji se však autoři vyřádili v přilehlém venkovním prostoru. Přístup na pozemek byl vyřešen ve velmi skromném měřítku – za ani ne metr širokou brankou se však skrývá úplně jiný svět. Typický humor studia PIG DESIGN prozrazuje vchod do domu v netradiční architektonické kompozici připomínající selátko. Střecha obložená lacinými plastovými trubkami pak při zapojení fantazie představuje jeho rozverný účes.
Návštěvníci studia přichází po chodníčku z černého štěrku nejprve na oplocenou zahradu s rozmanitou faunou a dostatkem slunečního svitu i vody. Místní mikroklima je v pravidelném cyklu regulováno. Jemně vlnící se struktury v plné kráse odhalují divokost zdejší přírody s podkresem ptačího cvrlikání. V samém středu zahrady se nachází mělké jezírko uspořádané do tvaru soustředných prstenců. Ve vodě, u štěrkového chodníčku, v zemině i na trávníku jsou rozmístěny čtyři masivní kameny, které symbolizují splynutí jednotlivých elementů. Fenomén času zde představuje obraz hodin. Tato scenérie napovídá, že jak v umělecké tvorbě, tak při zemědělské kultivaci zůstává nejcennější veličinou právě čas.
Galerie v proměnách času
Interiér dvoupodlažní budovy studia PIG DESIGN zahrnuje jednotlivé kanceláře, zasedačku, čajovnu, jídelnu a dílnu. Kombinace místností pomáhá členům ateliéru udržovat zdravý balanc mezi profesionálním životem a každodenností. Do vlastního příbytku paradoxně nevložili stejnou míru expresivního uměleckého vyjádření, jako do svých předcházejících projektů – výsledek překvapí nečekanou prázdnotou a absencí zdobnosti. Vládne zde kámen, izolační sklo, nerezová ocel, dřevěné a dlážděné podlahy a zelená výmalba.
Zastaralé vnitřní uspořádání opuštěné budovy bylo dokonalou ukázkou mrhání prostorem. Četná samostatná kupé zde byla propojena komplikovaným systémem chodeb. Tým architektů se však nevydal konvenční cestou demolice zdánlivě nepoužitelného. Neuspořádané blokové dispozice namísto toho využil jako obrazovou galerii. Pomocí sady uměleckých děl došlo k potlačení hloubky prostoru a dělící zdi se již nezdály tak neúměrně masivní.
Obrazy jsou improvizacemi vytvořenými z vytvrzené plastelíny. Jelikož se nejedná o malby ani skulptury, nejvíce ze všeho připomínají náhodná semínka inspirace, spontánní nápady a momenty. Výplň každého rámu se navíc bude s příchodem každého nového ročního období měnit, stejně jako nestálá lidská mysl. Autoři tak navíc chtějí zkoumat progresivní materiály a techniky.
Jednotlivé bloky fungují ve vzájemné harmonii. Sjednocujícími tóny jsou černá a bílá. Originální nábytek a umění vytvořené členy PIG DESIGN jsou místy poznamenány nahodilými známkami postupného vývoje prostoru a v podstatě tak slouží jako nejvěrnější médium, na kterém je vznik studia uchován.
Kočka nebo prasátko?
Studio PIG DESIGN má ze všech stran neomezený přístup do venkovního prostoru. Vstupní hala, stejně jako recepce a čajovna jsou vybaveny stolky vyrobenými z navršených neotesaných hornin. Stylově je tak udržována syrová textura zahrady.
Zasedačka se nachází zhruba metr pod úrovní podlahy. Obrovský stůl celý prostor příjemně integruje a pravidelně slouží i jako zázemí pro rukodělné dílny. Druhé patro je vyhrazeno pro individuální kanceláře a pohodlně pojme celý dvacetičlenný tým ateliéru. Nebyl by to však Li Wenqiang, aby svou vlastní svatyni nevyzdobil něčím speciálním. Tzv. „kožešinový pokoj“ je, jak již název napovídá, kompletně pokryt umělou zvířecí srstí. Inspirovala jej toulavá kočka jménem Orange, která do ještě původního studia dorazila v roce 2017 a už jej neopustila. Díky svědomité péči se řádně vykrmila, až začala Wenqiangovi připomínat úplně jiné zvířátko. Odtud vedl už jen krůček k novému jménu studia „PIG“.
„Orange stála u zrodu našeho nového konceptu roztomilosti jako spásy měst,“ vysvětluje Wenqiang. „Chceme dokázat, že i urbanistickou architekturu je možné si zamilovat. Musí vás ale zaujmout poutavým designem.“ A to se PIG HOUSE daří ve vrchovaté míře. Li Wenqiang obhospodařil úrodnou půdu a její živiny proměnil v plody, které sytí osazenstvo PIG DESIGN i širokou veřejnost.