Styl Mid-Century Modern prochází renesancí a do interiéru vnese optimismus i praktičnost
Maximální funkčnost a jednoduchost, ikonické kousky nábytku i kontrastní kombinace materiálů a barev. Designové hnutí Mid-Century Modern položilo základní kameny pro současné styly bydlení a už pár let zažívá návrat na výsluní interiérového designu. Láká vás zařídit si dům či byt v tomto duchu? Inspiraci najdete jak v bazarech, tak u novodobých výrobců.
Styl, který udal směr moderního bydlení
Tento retro-futuristický směr vznikl v Americe, když se po druhé světové válce přesunula velká masa migrantů z Evropy za oceán. Designéři a architekti si přivezli nové moderní nápady a spojili je s některými prvky z německé školy Bauhaus. Technologický pokrok vedl k vývoji a výrobě řady nových materiálů s neobvyklými texturami, barvami a efekty. I osidlování měst a poptávka po rychlém bydlení přispěla k rozvoji útulného, moderního a hlavně funkčního nábytku, jehož synonymem se stal návrhář Herman Miller nebo světoznámá značka Knoll. V naší zemi vznikaly ikonické kousky třeba pod taktovkou Jindřicha Halabaly nebo Jiřího Jiroutka. Typická křesla nebo komody nalezneme v českých domácnostech dodnes a zájem o ně stoupá rychlostí blesku. Mid-Century Modern pomohl vnést radost a optimismus do smutného poválečného období. Konec něčeho zlého často přináší nové začátky, ať už se jedná o životy lidí, nebo právě o sféru umění a designu.
Nečekané kombinace materiálů i barev
Minimálně zdobené kousky plné čistých a organických tvarů plní svým provedením hlavně praktickou funkci. Díky propojování kontrastních materiálů jsou ale výrazné i esteticky. Kombinace přírodnin jako je dřevo v teplých odstínech, mramor, kov nebo sklo se syntetikou v podobě vinylu nebo akrylátového skla nabízí nekonečnou škálu kombinací. I paleta často používaných palet je velmi bohatá. Výrazné syté odstíny zemité zeleně, pomerančové a žluté, mořské modrozelené, rezavě červené nebo hnědé jsou často vyváženy neutrálními tóny, černou a bílou. Také metalické akcenty v podobě zlatých prvků mají v interiéru inspirovaném polovinou minulého století své čestné místo.
Poklady z blešáku
Nebojte se párovat staré s novým. Prahne-li vaše srdce po vintage kousku, obejděte bazary a blešáky nebo si projděte internetové aukce. V ideálním případě je možné, že na poklad narazíte u příbuzných či známých ze starší generace. Sklepy i půdy často ukrývají zapomenuté skvosty, které při troše omlazující péče a renovace vnesou do svého budoucího domova přesně tu správnou dávku nostalgického ducha. Z křesla po babičce, masivní komody na vysokých nožkách nebo jídelního stolu udělejte středobod pokoje a zbytek citlivě dolaďte současným nábytkem tak, aby citlivě zdůraznil půvab výrazného solitéru.
Doplňky mají schopnost zrcadlit vaši osobnost. Tento styl bydlení hraje do karet nejrůznějším zálibám. Z předmětů, které dělají radost, se snadno stanou i dekorace, které dokreslí atmosféru. Pro milovníky hudby to může být sbírka starých desek a gramofon, o dobrém vkusu sběratelů umění bude důkazem malá soukromá galerie plná abstraktních obrazů. I knihy mohou kromě napínavých příběhů poskytnout i estetickou stránku. Knihovna seřazená podle barev je velkým hitem. Kapitolou sama pro sebe je vášeň pro pokojové rostliny. Retro pokojovky jako je tchýnin jazyk, monstera nebo zelenec zútulní celý interiér a ještě pročistí vzduch. Sluší jim to na polici, komodě, parapetu i v samostatných stojanech či závěsech.
Kromě těchto specifických “zálibových” doplňků je pro tu správnou Mid-Century Modern náladu třeba bydlení obohatit od svítidla. Ta dokáží posunout celou místnost na novou úroveň. Typickým osvětlením je paprsčitý kovový lustr. Pro ten ani nemusíte do bazaru, mnoho značek vyrábí jeho moderní podobu. Zlaté stolní lampy, stínidla z mléčného i čirého skla nebo křišťálu jsou také výtečnou variantou. Koberec s grafickým či orientálním vzorem a polštářky v různých strukturách opticky celé bydlení zahřejí a dotáhnou ho k dokonalosti. Opravdoví fajnšmekři mohou dbát i na ty nejposlednější detaily v podobě okenního kování, klik na dveřích nebo vypínačů.
Ať už se rozhodnete pro pár solitérů nebo si zařídíte celý interiér v Mid-Century Modern stylu, vždy pamatujte na stále omílané pravidlo, že méně je více. V opačném případě by se mohl dostavit nežádoucí efekt domácího muzea. Při nenásilně zvolených kombinacích nábytku, materiálů a barev ale můžete docílit opravdu originálního bydlení s osobitou duší.