Světová výstava Expo v Dubaji je v plném proudu a přináší vhled do budoucnosti
Po ročním odkladu začala 1. 10. 2021 dlouho očekávaná světová událost. Výstava Expo v Dubaji byla zahájena velkolepým ceremoniálem a celková plocha zabírá více než čtyři kilometry čtvereční. Účastní se jí přes 190 zemí včetně České republiky, která se prezentuje unikátním pavilonem navrženým ateliérem Formosa. Akce potrvá do konce března 2022.
Již přes 170 let nabízí mezinárodní výstava Expo prostor pro prezentaci inovací vytvářejících současný svět. Jednou za několik let jednotlivé země představují průmyslové i kulturní pokroky a letošní ročník v tradici pokračuje a představuje nejnovější technologie. Architektura, umění, byznys, vzdělávání, sport, gastronomie a mnoho dalších témat se prolínají jak v jednotlivých pavilonech, tak v doprovodném programu v podobě debat, přednášek nebo exhibicí. Pokud byste se rozhodli výstavu navštívit, k dostání je několik různých typů vstupenek od možnosti jednodenní návštěvy až po permanentku na celou dobu trvání.
Nezapomenutelné zahájení bylo pastvou pro oči i uši
Výstavu spustil velkolepý ceremoniál na dubajském náměstí Vasl Plaza. 67 metrů vysoká a 130 metrů široká kupole hlavní budovy posloužila jako plocha pro promítání laserové projekce i jako místo pro živý orchestr. Na zahájení se podílelo mnoho světových hudebníků a umělců, na místě bylo tisíc reproduktorů a více než tři tisíce světelných zařízení. Mezi účinkujícími vystoupil italský operní pěvec Andrea Bocelli, britská zpěvačka Ellie Goulding nebo americká umělkyně Andra Day. Národní hymnu zazpíval lokální zpěvák Rašíd Nuajmí za slavnostního doprovodu ohňostroje a oficiální proslov pronesl korunní princ šajch Hamdán bin Muhammad bin Rašíd Maktúm. Představení se sice zúčastnilo jen pár pozvaných hostů, ale bylo možné ho sledovat na streamovacích platformách po celém světě. Tuto uměleckou podívanou si nenechalo ujít téměř milion diváků.
Město inovací a technologií
192 zemí přivezlo na pobřeží Perského zálivu svá poselství, která v nejrůznějších podobách prezentují ve svých pavilonech. Na ploše se ale nachází i další partnerské spoty, které jsou orientované speciálně na vzdělání, udržitelnost nebo zábavu. Během Expa jsou naplánované tematické týdny, každý den je možné v rámci akce navštívit okolo šedesáti představení či přednášek. Kromě již zmíněných témat se návštěvníci mohou inspirovat a vzdělávat například i ve sportu, fitness a well beingu, gastronomii nebo třeba businessu.
Expo je rozděleno na jednotlivé čtvrtě neboli districty. Sustainability district se zaměřuje na udržitelnou cestu k budoucnosti a životu v rovnováze s planetou. Pokud spojíme své síly, malé iniciativy přerostou v globální hnutí, které pomůže chránit přírodu a zachovat svět kolem nás. Toto téma prolíná všemi směry a stále více se stává aktuálnějším a důležitějším. Do této části se zapojila Brazílie, která stvořila imitaci Amazonie. Projekce je plná pohledů, vůní i zvuků pralesa, které symbolizují bohatou biodiverzitu. Německo zase připravilo virtuální realitu energetiky či města budoucnosti. I Singapur přišel s deštným pralesem, návštěvníci se mohou procházet korunami stromů na visutých lávkách. I Česká republika je součástí udržitelného segmentu. O naší instalaci se dočtete v jednom z následujících odstavců.
Mobilita byla dalším námětem a věnovala se jí třeba Austrálie nebo Rusko. V této čtvrti na vás čeká projížďka autonomním vozidlem, 330 metrů dlouhá dráha v podzemí i na volném prostranství, nejmodernější výrobní postupy z oblasti pohyblivosti i seznámení s nejnovějším vývojem z výzkumu vesmíru, včetně národního vesmírného programu SAE a mise Emirates Mars. Mobility district prozkoumává obzory, které ženou lidstvo k pokroku. Způsob, jakým žijeme se neustále mění, navazujeme kontakty s různými lidmi i kulturami a vyměňujeme si znalosti a myšlenky. V této části si vyzkoušíte, jak mobilní čtvrť vytváří spojení, která posouvají svět kupředu a odstraňuje rozdíly mezi fyzickým a digitálním světem. Vytváří tak harmonickou globální společnost, v níž se informace, myšlenky a zboží vyměňují rychleji než kdykoli předtím.
Poslední část je věnovaná příležitostem. Opportunity district poukazuje na to, že vše, co děláme, má vlnový efekt. I jeden jediný člověk může být klíčem k odemknutí miliard příležitostí, které pomohou jednotlivcům i komunitám vytvořit lepší zítřky. Pomocí komunikace, měřitelnosti různých aspektů života a podpory mladé generace společně máme schopnost utvářet budoucnost. Těmito motivy se nechala inspirovat Ukrajina, Švýcarsko a další. Za zmínku stojí pavilon Malawi. Ten nabízí interaktivní cestu malého vesnického chlapce, který postupně objevuje vliv inovací na jeho komunitu a život.
Češi v Dubaji mění vzduch na vodu a suchou poušť v zahradu
V zóně Sustainability najdete hned za branou areálu pavilon stvořený pod taktovkou mladých českých architektů společnosti Formosa. Designéři zároveň působí i jako doktorandi fakulty architektury ČVUT a jejich návrh byl vybrán z finálové pětice uchazečů. Hned u vstupu zaujme instalace jménem Mrak vyrobená z nerezových trubek. Potrubí přechází do interiéru, kde se prolíná s dalšími technologickými rozvody a tvoří zajímavé podhledy. Je součástí systému S.A.W.E.R. (solar-air-water-energy-resources), jež je základním kamenem a jádrem expozice. Vyrábí vodu ze vzduchu za použití sluneční energie a zároveň kultivuje okolní poušť s pomocí kultur pod povrchem. Transformace je tak ústředním tématem. Uvnitř se pak nachází i spousta uměleckých a světelných instalací a dalších objektů.
Instalaci doprovázelo lehké drama. Vadná elektroinstalace poničila některé z komponentů. Defekt měla na svědomí písečná bouře, jež povrchově poničila ručně dělanou plastiku Mrak. Naštěstí se ale všechno stihlo opravit a naše země se tak prezentuje výrazným projektem, který stojí za to navštívit.